Sąd: kierowca ma obowiązek przewidywania zdarzeń na drodze

Kierowca ma obowiązek zachowania szczególnej ostrożności i przewidywania zdarzeń na drodze.

Aktualizacja: 24.11.2021 10:18 Publikacja: 24.11.2021 07:25

Egzamin na prawo jazdy

Egzamin na prawo jazdy

Foto: Fotorzepa / Sławomir Mielnik

Praktyczny egzamin na prawo jazdy kat. C+E przeprowadzany w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego przerwał egzaminator. Stwierdził, że zdający nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu i nie upewnił się o możliwości wjazdu na ulicę z pierwszeństwem przejazdu. Zagrażało to bezpośrednio życiu i zdrowiu uczestników ruchu drogowego.

Kierowca domagał się natomiast uznania decyzji o przerwaniu egzaminu za błędną i unieważnienia całego egzaminu jako przeprowadzonego nieprawidłowo. Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami marszałek województwa jest uprawniony do unieważnienia państwowego egzaminu na prawo jazdy, gdy okoliczności jego przeprowadzenia nie budzą wątpliwości. W tej sprawie istnieją wątpliwości – argumentował zdający.

Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego podjął jednak odmowną decyzję, a samorządowe kolegium odwoławcze utrzymało ją w mocy. W ocenie SKO egzaminator nie naruszył żadnego z przepisów. To na kierującym pojazdami spoczywa obowiązek szczególnej ostrożności i przewidywania takich zdarzeń jak pojawienie się innego pojazdu, mającego pierwszeństwo na drodze – podkreśliło SKO.

Czytaj więcej

Egzaminy na prawo jazdy - nowe warunki dla kandydatów na kierowców

Zdający nie upewnił się również o możliwości wjazdu z ulicy podporządkowanej w ulicę z pierwszeństwem przejazdu. Toteż egzaminator miał podstawy do stwierdzenia, że nieustąpienie prawa pierwszeństwa na skrzyżowaniu zagrażało zdrowiu i życiu uczestników ruchu drogowego.

W skardze na decyzję Kolegium do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy zdający domagał się unieważnienia całego praktycznego egzaminu jako przeprowadzonego nieprawidłowo. WSA oddalił jednak skargę. Uznał, że unieważnienie egzaminu może nastąpić tylko wtedy, gdy decyzja egzaminatora jest wadliwa. A w tym przypadku tak nie było.

Potwierdził to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, oddalający skargę kasacyjną egzaminowanego. Sędzia sprawozdawca Małgorzata Korycińska powiedziała, iż w ocenie NSA egzaminator miał podstawy stwierdzić, że skarżący nie ocenił prawidłowo sytuacji na drodze, a jego zachowanie zagrażało bezpośrednio życiu i zdrowiu uczestników ruchu drogowego.

Nie doszło więc do naruszenia przepisów, które mogłyby stanowić podstawę do stwierdzenia, że wskutek błędnej decyzji egzaminatora egzamin powinien zostać unieważniony.

Sygnatura akt: II GSK 1489/21

Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku