Fotoradary: kiedy płacić mandat i jak dotrzeć do zdjęć

Nic nie budzi takich emocji kierowców, jak mandat za przekroczenie prędkości ujawnione przez fotoradar. Nie wszyscy poczuwają się do tego wykroczenia, inni chcą rzetelnych dowodów swojej winy, a jeszcze inni próbują kombinować. Oto kilka najczęstszych pytań na ten temat.

Publikacja: 03.04.2012 08:00

Dostałem zdjęcie z fotoradaru, ale nie podano konta, na jakie mam zapłacić mandat?

Zdjęcie z fotoradaru to wezwanie do udzielenia odpowiedzi. Mandat jest wystawiany dopiero po wyrażeniu zgody na jego przyjęcie. Wraz z mandatem sprawca wykroczenia otrzymuje druk przelewu z numerem konta.

Jak można się odwołać od mandatu wystawionego przez głównego inspektora transportu drogowego? Do kogo? I czy takie szybkie karanie dotyczy tylko nadmiernej prędkości?

Główny Inspektorat Transportu Drogowego prowadzi  postępowania w sprawach związanych z ujawnieniem, za pomocą stacjonarnych urządzeń rejestrujących, takich naruszeń przepisów ruchu drogowego, jak przekroczenie dopuszczalnej prędkości oraz niestosowanie się do sygnałów świetlnych. Stosowany jest tu kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Tym samym zasady obowiązujące dotychczas związane np. z prawem do odmowy przyjęcia mandatu karnego czy też złożeniem wniosku o uchylenie prawomocnego mandatu karnego pozostają bez zmian. Sprawy takie są rozstrzygane przez właściwe sądy.

Warto zaznaczyć, że szybsze i skuteczniejsze postępowanie w sprawie tych dwóch naruszeń będzie efektem budowy całego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym. Spora część czynności, które dotychczas wykonywano „ręcznie", przebiegać będzie w sposób zautomatyzowany, a dane niezbędne do prowadzenia postępowania będą przetwarzane przez odpowiednie systemy teleinformatyczne.

Co decyduje o ustawieniu fotoradaru w konkretnym miejscu? Czy w takich sprawach istnieje dowolność?

Podstawowymi i zapisanymi wprost w ustawie przesłankami są wyniki analizy przyczyn i lokalizacji występowania wypadków drogowych, a także oddziaływanie prewencyjne (czyli przeciwdziałanie tym wypadkom). Jako czynnik uzasadniający stosowanie w danym miejscu automatycznego nadzoru nad prędkością pod uwagę wzięta także będzie konieczność bezpośredniego oddziaływania na kierujących i swoiste przymuszenie do redukcji prędkości. Chodzi przede wszystkim o te miejsca, gdzie ze względu na otoczenie drogi przekraczanie dopuszczalnej prędkości może powodować istotne zagrożenia dla uczestników ruchu. Przykładem mogą być rejony szkół czy przejścia dla pieszych w ciągach dróg przechodzących przez mniejsze miejscowości.

Co zrobić, gdy osoba, która kierowała samochodem, nie jest jego właścicielem i nie wypełniła żadnych dokumentów?

W takim wypadku właściciel lub użytkownik pojazdu ma obowiązek wskazać, komu powierzył auto, czyli podać dane umożliwiające identyfikację tej osoby (minimum imię, nazwisko i adres). Straż miejska (gminna) podejmie w stosunku do niej dalsze czynności.

Gdzie powinien stać fotoradar przenośny?

Zgodnie z prawem strażnicy gminni (miejscy) mogą dokonywać na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz drogach krajowych w obszarze zabudowanym, z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych, czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego z użyciem przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe urządzeń rejestrujących w oznakowanym miejscu i określonym czasie, uzgodnionymi z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) lub stołecznym policji.

Czy można przyjąć mandat na firmę?

Mandat karny może zostać nałożony wyłącznie na osobę fizyczną. Nie jest możliwe nałożenie go na firmę.

Czy mam prawo wglądu do dokumentacji wykroczenia?

Osoba, która przyjęła mandat karny, ma status sprawcy wykroczenia i nie ma uprawnień żądania wglądu do dokumentacji innej niż okazana przez straż miejską. Prawo wglądu do dokumentacji dotyczącej zarejestrowanego wykroczenia ma osoba o statusie obwinionego. Zgodnie z kodeksem postępowania w sprawach o wykroczenia jest to osoba, przeciwko której został skierowany wniosek do sądu. W takiej sytuacji obwiniony ma prawo zapoznać się z dokumentacją w sądzie (na wniosek) oraz może w trakcie rozprawy składać wnioski dowodowe.

Dostałem zdjęcie z fotoradaru, ale nie podano konta, na jakie mam zapłacić mandat?

Zdjęcie z fotoradaru to wezwanie do udzielenia odpowiedzi. Mandat jest wystawiany dopiero po wyrażeniu zgody na jego przyjęcie. Wraz z mandatem sprawca wykroczenia otrzymuje druk przelewu z numerem konta.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Rozpoczęło się maturalne odliczanie. Absolwenci już otrzymali świadectwa
Sądy i trybunały
Piotr Schab: Nikt nie ma prawa łamać mojej kadencji
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo drogowe
Za jazdę na takim „rowerze" można zapłacić mandat i stracić prawo jazdy