Wszystko więc wskazuje, że ponad 130 tys. osób objętych obecnie kwarantanną będzie na bieżąco kontrolowanych, czy nie opuszczają miejsca odosobnienia. Wychodzi na to, że policja, która zajmuje się nadzorowaniem, czy przestrzegają jej warunków, nie jest w stanie sprostać temu zadaniu.
Wprowadzenie zdalnego systemu śledzenia osób poddanych odosobnieniu pozwoli też na bezbłędne wychwytywanie osób niestosujących się do wymogów kwarantanny i karanie jest wysokimi mandatami. Od 5 tys. zł w górę.
Nowelizacja przewiduje także wyposażenie Straży Ochrony Kolei w daleko idące uprawnienia.
W myśl zmian proponowanych w art. 60 ustawy o transporcie kolejowym sokiści zyskają możliwość dodatkowego kontrolowania podróżnych wsiadających do pociągów, a także osoby przebywające na dworcach.
Zyskają bowiem prawo do legitymowania i zatrzymywania osób, u których występują objawy chorób zakaźnych. Wylegitymowane i zatrzymane będą mogły zostać także inne osoby, które przebywały w jednym miejscu z potencjalnie chorymi, w celu ustalenia ich tożsamości i zapobiegnięcia rozprzestrzenieniu chorób zakaźnych.