Tak wynika z prezydenckiego projektu ustawy, który wpłynął do Sejmu 2 maja. Projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa ma na celu wdrożenie zmian systemowych w działaniu najważniejszych organów w państwie na poziomie rozwiązań strategicznych, w obszarze decyzji podejmowanych przez najwyższe organy cywilne i wojskowe oraz dotyczące obszaru zmian organizacyjnych w Siłach Zbrojnych. W ramach podjętych działań opisanych w projekcie system bezpieczeństwa Polski ma zostać wzmocniony na poziomie zarówno militarnym, jak i pozamilitarnym, m.in. z uwagi na zagrożenia związane z agresją Rosji.
Kluczową zmianą jest nadanie nowych uprawnień marszałkom Sejmu i Senatu. Otóż zgodnie z projektem zostaną oni włączeni w skład systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym. W związku z tym, to na nich będą spoczywać obowiązki związane z przekazywaniem informacji i podjętych decyzji dotyczących obrony Polski, a także organizowanie i utrzymywanie przedsięwzięć związanych z kierowaniem bezpieczeństwem narodowym. Obecnie zobligowani są do tego: prezydent, premier, ministrowie, centralne organy administracji rządowej, wojewodowie, organy wykonawcze samorządu terytorialnego oraz organy dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP.
Czytaj więcej
O skierowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę oficjalnego pisma do premiera Donalda Tuska poinform...
Nowe dowództwa w Polsce
Projekt ustawy zakłada także od 1 stycznia 2025 r. powstanie nowych zespołów: Dowództwa Wojsk Lądowych, Dowództwa Sił Powietrznych, Dowództwa Marynarki Wojennej, Dowództwa Wojsk Specjalnych oraz Dowództwa Komponenetu Wojsk Medycznych, które powstaną w zamian za zlikwidowane od przyszłego roku Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych i Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.
Kluczową kwestią zawartą w projekcie jest zaplanowanie niezbędnych działań do zrealizowania w przypadku określonych zagrożeń oraz uruchomienie poszczególnych elementów systemu obronnego adekwatnie do zaistniałego zagrożenia. Dla przykładu, w stałych planach obrony użycia Sił Zbrojnych RP określona zostanie konkretna liczba sił wymienionych wyżej dowództw, które będą musiały zostać użyte do danej operacji wojskowej.