Jakie są najczęściej spotykane incydenty w dniu głosowania?
Najbardziej typowe to chyba chwilowe problemy z działalnością komisji, związane np. z przerwą dostawy prądu, zagubieniem pieczęci czy kluczy do lokalu. Zdarzają się też przestępstwa pospolite, do jakich dochodzi w lokalach wyborczych. Są nawet bójki. Zrobiono wiele, by atmosfera polityczna w naszym kraju stała się tak napięta, że nie zdziwiłoby mnie nawet gdyby rodzinne czy sąsiedzkie nieporozumienia przerodziły się w coś poważniejszego przy wyborczej urnie.
Co w takiej sytuacji?
Przewodniczący Obwodowej Komisji Wyborczej na podstawie przepisów ustawowych zwykle wzywa policję. Wszystko odbywa się też pod kontrolą Okręgowych Komisji Wyborczych, które kontrolują decyzje komisji obwodowych. Incydenty mogą mieć też inny charakter i były już precedensy. W 2015 r. w trakcie wyborów prezydenckich głosowanie w jednej z komisji musiało zostać przedłużone, ponieważ w lokalu wyborczym zmarł obywatel chcący oddać głos – komisja była więc przez pewien czas zamknięta. Innym razem, w 2007 r. głosowanie zostało przedłużone, bo w kilkudziesięciu obwodach zabrakło kart do głosowania. Frekwencja wyborcza przekroczyła wyobrażenie organizujących głosowanie.
Czytaj więcej
W piątek w nocy zaczęła się cisza wyborcza. Sceptyczni co do jej sensu są nawet byli szefowie PKW. Cisza wyborcza dotyczy też kampanii referendalnej, chociaż ograniczenia są inne.