Aktualizacja: 21.11.2024 13:18 Publikacja: 30.08.2023 19:48
Foto: PAP, Leszek Szymański
Tym samym Sejm nie zgodził się ze stanowiskiem Senatu, który odrzucił pomysł utworzenia systemu teleinformatycznego, czyli portalu edukacji i nauki. Miałby on wykorzystywać dane udostępniane i gromadzone przez „przez podmioty wykonujące zadania z zakresu oświaty i wychowania oraz szkolnictwa wyższego i nauki w rejestrach publicznych, systemach teleinformatycznych, ewidencjach, bazach danych oraz innych zasobach informatycznych”.
Nowela umożliwi stworzenie ogólnopolskiej sieci Branżowych Centrów Umiejętności (BCU) dostępnej dla uczniów, studentów i pracowników poszczególnych branż. Centra mają stać się placówkami kształcenia, szkolenia i egzaminowania w poszczególnych dziedzinach zawodowych. Celem ich działalności będzie angażowanie branży w rozwój umiejętności i wspieranie współpracy kształcenia zawodowego z biznesem i pracodawcami. System kształcenia zawodowego ma być dostosowany do realiów i wymagań rynku pracy oraz zasad rządzących biznesem. Publiczne lub niepubliczne BCU będzie mogła prowadzić m.in. jednostka samorządu terytorialnego i organizacja branżowa. BCU będą mogły otrzymać dotację celową, która pozwoli na ich funkcjonowanie.
Zmiana prawa oświatowego pozwoli na utworzenie ogólnopolskiej sieci branżowych centrów umiejętności, które wypełnią część wymagań unijnych kamieni milowych.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Amnesty International Polska oraz sześć innych organizacji zwróciło się do premiera Donalda Tuska o zainicjowanie przez rząd procesu legislacyjnego prowadzącego do nowelizacji ustawy prawo o zgromadzeniach.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
– Należy zmienić podstawę programową. Dziś nauczyciel nie ma czasu zająć się dzieckiem, bo musi pędzić z programem – mówi w podcaście „Szkoła na nowo” prezes ZNP Sławomir Broniarz.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Zagadnienie naruszania dóbr osobistych nie dotyczy tylko osób fizycznych, obiektem hejtu w sieci często padają firmy – podkreśla dr Mateusz Winczura, prawnik z kancelarii KRK i gość magazynu „Rzecz o Prawie”
W przyszłym roku Kancelaria Sejmu ma wydać 200 tys. na przygotowanie się do odwiertu umożliwiającego korzystanie z podziemnych źródeł – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Czy ma to związek z wojną w Ukrainie?
Najnowszy raport opracowany przez naukowczynie z Uniwersytetu Warszawskiego pokazuje, że aż 49 proc. młodych nauczycieli, którzy uczą mniej niż pięć lat, rozważa zmianę zawodu. Obecnie w polskich placówkach brakuje ok. 20 tys. pedagogów. O tym problemie rozmawiamy ze Sławomirem Broniarzem, prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Brak świadomości politycznej jest korzystny dla polityków. To dlatego że świadomi obywatele mogliby zadawać trudne pytania i dokonywać bardziej przemyślanych politycznych wyborów.
- Z naszej perspektywy jako Konfederacji i Radosław Sikorski, i Rafał Trzaskowski reprezentują zły program - powiedział wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak, odnosząc się w rozmowie z WP do polityków biorących udział w prawyborach KO. Lider Konfederacji mówił m.in, że Sikorski to zwolennik eurofederalizmu, który jako szef MSZ nie załatwił sprawy ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej.
Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół. Wiadomo już, jak i przez kogo będą nauczane nowe przedmioty – edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas