Rolnik-biznesmen, który chce kontynuować ubezpieczenia w kasie rolniczej, do 31 maja powinien dostarczyć do KRUS swoje oświadczenie lub zaświadczenie z urzędu skarbowego o zeszłorocznym podatku dochodowym od przychodów z prowadzonej działalności. W tym roku ostatni dzień ustawowego terminu przypada we wtorek.
Tańsze ubezpieczenie
Co do zasady osoba, która jednocześnie prowadzi pozarolniczą działalność i jest właścicielem gospodarstwa rolnego, podlega obowiązkowym ubezpieczeniom w ZUS. Powszechne ubezpieczenie ma bowiem pierwszeństwo przed rolniczym.
Jednak ci, którzy najpierw pracowali na roli, a dopiero później zdecydowali się spróbować sił także w biznesie, są w uprzywilejowanej sytuacji. Jeśli podjęli go po co najmniej trzech latach opłacania obowiązkowych składek do KRUS, nie muszą przenosić się z ubezpieczeniami do systemu powszechnego. Dotyczy to jednak wyłącznie osób rozpoczynających pozarolniczą działalność gospodarczą. Z tej możliwości nie skorzystają ani wspólnicy spółek prawa handlowego, ani osoby wykonujące wolny zawód.
Nowy przedsiębiorca, który chce pozostać w KRUS, musi poinformować o tym Kasę. Po dochowaniu pierwszorazowych formalności >patrz ramka ma coroczny obowiązek potwierdzania wysokości należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z prowadzonej pozarolniczej działalności w terminie do końca maja. Nakłada go art. 5a ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 277 ze zm.).
Zmiana statusu
Próg należnego podatku dochodowego od przychodów z prowadzonej działalności pozarolniczej za 2015 r. wynosi 3204 zł (obwieszczenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 30 kwietnia 2015 r.; MP poz. 412). Aby zachować prawo do pozostania w KRUS-owskich ubezpieczeniach, przedsiębiorca nie może przekroczyć tego limitu. W razie przekroczenia kwoty podatku należnego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2015 r. rolnik (domownik) prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą zostaje wyłączony z ubezpieczenia społecznego rolników od 1 czerwca 2016 r. A to oznacza dużo wyższy koszt miesięcznych składek.