Monitoring wizyjny w szpitalach - RPO pisze do Ministra Zdrowia

Wciąż nierozwiązany pozostaje problem legalności stosowania monitoringu w miejscach udzielania świadczeń zdrowotnych, w szczególności w pomieszczeniach szpitalnych oddziałów ratunkowych (tzw. SOR-ów).

Aktualizacja: 17.01.2017 14:21 Publikacja: 17.01.2017 13:28

Monitoring wizyjny w szpitalach - RPO pisze do Ministra Zdrowia

Foto: 123RF

Ten temat w wystąpieniu do ministra zdrowia poruszył rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Zwraca on uwagę, że w Polsce zachodzi pilna potrzeba podjęcia prac legislacyjnych w zakresie kompleksowego ustawowego uregulowania monitoringu wizyjnego. Obowiązujący obecnie zakres formalnoprawnych podstaw instalowania i wykorzystywania monitoringu wizyjnego odnosi się wyłącznie do wybranych aspektów jego stosowania.

W szpitalnych oddziałach ratunkowych niejednokrotnie jako podstawę prawną stosowania monitoringu wskazuje się procedurę wewnętrzną dotyczącą postępowania z pacjentami w SOR oraz kodeks etyki pracowników szpitala. – W takich procedurach wewnętrznych brakuje jednak zapisów określających sposoby informowania pacjentów i pracowników o fakcie monitorowania przestrzeni, okresu przechowywania i metody niszczenia nagrań – wytyka RPO.

Rzecznik przypomniał, że art. 47 Konstytucji gwarantuje każdemu prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym. Natomiast art. 20 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta stanowi, iż każdy pacjent ma prawo do poszanowania jego intymności i godności, zwłaszcza w czasie udzielania mu świadczeń zdrowotnych. – Przepis ten nabiera szczególnego znaczenia w odniesieniu do SOR-ów, gdzie przebywający pacjenci niejednokrotnie pozostają w takim stanie zdrowia, który uniemożliwia im świadome wyrażenie zgody na stosowanie obserwacji wizyjnej – pisze RPO.

Zdaniem rzecznika wykonywanie zawodu zaufania publicznego, istnienie obowiązków szczególnej wagi, w tym obowiązku zachowania tajemnicy lekarskiej, zapewnienia pacjentowi prywatności i godności oraz zgodnego z prawem przetwarzania danych osobowych wrażliwych, nakazuje konieczność szczególnie wnikliwej analizy problemu.

- Monitoring wizyjny powinien być prowadzony zgodnie z prawem w określonych miejscach, w których udzielane są świadczenia zdrowotne. Nie jest też prawdopodobnie możliwe wprowadzenie jednego przepisu, który umożliwiałby prowadzenie monitoringu wizyjnego na terenie wszystkich podmiotów udzielających świadczenia zdrowotne dla różnych celów. Przy ocenie celu przetwarzania danych musi zostać bowiem uwzględniona zasada adekwatności, czyli musi zostać oceniony poziom dopuszczalnej ingerencji w prywatność tak, by został osiągnięty inny ważny cel – pisze RPO.

Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
Sądy i trybunały
Sędzia Waldemar Żurek pozwał Polskę. Chce miliona złotych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie