Aktualizacja: 05.02.2025 08:51 Publikacja: 11.01.2022 14:51
Foto: Adobe Stock
Portal przeanalizował ustawę o dodatku osłonowym, czyli finansowej formie wsparcia dla obywateli, która ma zminimalizować negatywne skutki rosnących cen energii, gazu i żywności. Przewiduje ona, że wnioski o dodatek można składać do końca października 2022 r. Zapotrzebowanie na środki do wypłaty dodatków gminy mają przedkładać wojewodom przed upływem kolejnych kwartałów.
- I tu pojawia się szansa na jednorazową wypłatę - twierdzi RMF24 i wyjaśnia, że w ustawie dodatek w dwóch transzach zapisano tylko dla tych osób, które złożą wnioski do 31 stycznia. Tym osobom świadczenie zostanie wypłacone 31 marca oraz 2 grudnia. W przypadku wniosków składanych później, nie ma podziału na transze.
Resort Adama Bodnara ma już projekty, które pozwolą rozwiązać kwestię tzw. neosędziów. Długotrwała weryfikacja czy natychmiastowa utrata obecnych stanowisk? Ujawniamy szczegóły przepisów, które mają „uzdrowić” polskie sądy.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
W ostatnich latach przybyło wielu nowych użytkowników ROD, którzy często użytkują je niezgodnie z prawem. Praktykom takim postanowił przeciwdziałać Polski Związek Działkowców (PZD) poprzez obowiązkowe szkolenia dla nowych działkowców.
W lutym 2025 roku dwie grupy seniorów otrzymają emeryturę nieco szybciej niż zwykle. Chodzi o tych emerytów, którym termin wypłaty świadczenia wypada w dzień wolny od pracy. Kto może liczyć na wcześniejszy przelew z ZUS?
Sfera budżetowa, w tym służby mundurowe mogą liczyć na podwyżki wynagrodzeń z wyrównaniem od stycznia. Zgodnie z ustawą budżetową, wyniosą one tyle, ile prognozowana inflacja. W jaki sposób będą dzielone podwyżki – kwotowo, czy procentowo?
Świadczenie wychowawcze 800 plus każdego miesiąca jest standardowo wypłacane w dziesięciu terminach. Ze względu na datę przelewu przypadającą w dni wolne od pracy, część rodzin otrzyma pieniądze wcześniej. Niektóre z nich jeszcze w styczniu. Luty to również miesiąc, w którym ZUS rozpoczyna przyjmowanie wniosków na nowy okres rozliczeniowy.
Jeśli z powodu sporów w wymiarze sprawiedliwości nie dojdzie do prawomocnego osądzenia stalinowskiej zbrodni, będzie to blamaż całego państwa.
Szkolenia dla urzędników i innych osób utrzymujących kontakt z osobami, którym trudno samodzielnie funkcjonować, to jedno z dopuszczalnych działań, na które można pozyskać dofinansowanie.
O 68 proc. większy jest tegoroczny budżet Urzędu do spraw Kombatantów. To oznacza, że więcej pieniędzy trafi do represjonowanych w czasie PRL.
Członkowie Komisji Weneckiej opowiedzieli się przeciwko wyrzuceniu ze służby sędziowskiej wszystkich sędziów TK powołanych po 2018 roku.
W państwie praworządnym obowiązuje zasada równości wobec prawa i nie ma lepszych i gorszych wyroków. Problem neosędziów powinien być w końcu rozwiązany.
Utworzenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych nie było merytorycznie uzasadnione. Po co więc w Sądzie Najwyższym powstała struktura niebędąca sądem ze względu na wadliwą obsadę?
Sąd Najwyższy powinien orzekać o ważności wyborów w pełnym składzie, a o skargach wyborczych i protestach oraz finansowaniu partii politycznych w składach wyłanianych w drodze losowania.
Większość rozmówców w naszej próbie, niezależnie od opcji politycznej, chce ustanowienia praworządności, najlepiej za pomocą systematycznych zmian ewolucyjnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas