Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych. Ma ono obowiązywać od 1 września 2012 r., jednak dyrektorzy szkół jego przepisy muszą uwzględnić w projektach arkuszy organizacyjnych, które przedstawiają organom prowadzącym do 30 maja, oraz folderach i informacjach przygotowywanych dla kandydatów do tych placówek.
Przede wszystkim ramowy plan nauczania określa tygodniowy wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych dla poszczególnych klas oraz minimalną liczbę godzin na poszczególne przedmioty w trzyletnim okresie nauczania (w technikach – w czteroletnim). Resort edukacji zrezygnował z tygodniowego określenia liczby godzin, które powinny być przeznaczone na poszczególne zajęcia obowiązkowe. Na przykład w gimnazjum, w trzyletnim okresie nauczania, obowiązkowe zajęcia z języka polskiego będzie trzeba zrealizować w wymiarze co najmniej 450 godzin, matematyki – 385 godzin, a historii – 190. Z tym że tygodniowy wymiar godzin będzie wynosił dla klasy I – 29, dla klasy II – 30, a dla klasy III – 31.
W obecnym stanie prawnym w każdej szkole poza zajęciami obowiązkowymi dyrektor szkoły może przydzielić klasie dodatkowe godziny z tzw. puli godzin dyrektorskich. Może je przeznaczyć na zwiększenie liczby obowiązkowych zajęć, np. matematyki, ale także na zajęcie wyrównawcze. W pierwotnej wersji projektu takie godziny nie zostały wyraźnie wyszczególnione. Jednakże MEN wyjaśnia, że dyrektor będzie miał do swojej dyspozycji godziny, które będzie mógł przeznaczyć na zwiększenie wybranych obowiązkowych lekcji. Skąd one wynikną?
Otóż suma rocznych tygodniowych wymiarów obowiązkowych lekcji jest wyższa niż suma minimalnych liczb godzin na poszczególne lekcje podzielona przez liczbę tygodni nauki. Np. w projekcie ramowego planu nauczania dla gimnazjum suma minimalnych liczb godzin przeznaczonych na poszczególne obowiązkowe zajęcia edukacyjne 2815 podzielona przez 32 (na tyle tygodni nauki określono te minimalne liczby godzin) daje 88. Suma tygodniowych wymiarów obowiązkowych zajęć edukacyjnych w poszczególnych klasach to 29 + 30 + 31 = 90; różnica 90 – 88 = 2, to godziny do dyspozycji dyrektora szkoły finansowane przez organ prowadzący, które dyrektor szkoły musi przeznaczyć na wybrane, ale tylko obowiązkowe zajęcia edukacyjne.
Dodatkowo dyrektor może wykorzystać tzw. godziny karciane. Ponadto dyrektor będzie mógł wnioskować do organu prowadzącego o przyznanie maksymalnie trzech godzin tygodniowo dla każdej klasy na zwiększenie wymiaru zajęć wskazanych we wniosku.