Kiedy regulamin uczelni zablokuje drogę do sądu

Odmowy warunkowego wpisu na następny rok akademicki nie da się zaskarżać do sądu administracyjnego

Publikacja: 20.09.2012 10:05

Decyzje władz uczelni z zakresu toku i organizacji studiów są aktami wewnętrznymi, na które nie przysługuje skarga do sądu administracyjnego – stwierdził NSA (sygnatura akt: I OSK 1583/12).

Uchylone decyzje

Sąd rozpatrywał skargę kasacyjną rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Rektor zaakceptował decyzję dziekana Wydziału Lekarskiego odmawiającą Juanowi S.-M. tzw. warunku, czyli warunkowego zezwolenia na podjęcie studiów na II roku. Student tłumaczył, że nie zaliczył na I roku anatomii z powodu kłopotów osobistych i finansowych, a także konfliktu z profesorem.

Powołując się na art. 207 ust. 1 ustawy o szkolnictwie wyższym oraz na orzecznictwo NSA w takich sprawach, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił obie decyzje. Uznał, że są to decyzje administracyjne w indywidualnej sprawie studenta. W związku z tym należy do nich stosować przepisy kodeksu postępowania administracyjnego i o skardze do sądu administracyjnego. Te przepisy były tu naruszone.

Art. 207 ust. 1 i 4 prawa o szkolnictwie wyższym określa decyzje, do których stosuje się odpowiednio przepisy k.p.a. oraz o zaskarżaniu do sądu administracyjnego. Są to m.in. decyzje w sprawach przyjęcia na studia (również doktoranckie) oraz stypendialnych. WSA w Gdańsku stwierdził jednak, że ten przepis nie wymienia expressis verbis wszystkich zdarzeń, które – jako indywidualne sprawy studentów – powinny być załatwiane w drodze decyzji administracyjnej.

Duże skutki

NSA uchylił wyrok WSA i odrzucił skargę. Sędzia Jan Tarno powiedział, że decyzje w sprawie studenta Juana S.-M. dotyczyły organizacji i toku studiów. Każda wyższa uczelnia publiczna jest zakładem administracyjnym, uprawnionym na mocy art. 160 prawa o szkolnictwie wyższym do uregulowania organizacji i toku studiów w akcie wewnętrznym, jakim jest regulamin studiów. Takie akty znajdują upoważnienie w prawie o szkolnictwie wyższym, ale ich adresatami mogą być tylko uczestnicy danego zakładu, w tym wypadku studenci. Decyzje wydane na tej podstawie są decyzjami wewnętrznymi z zakresu organizacji i toku studiów, które nie mogą być zaskarżane do sądu administracyjnego.

– Orzeczenie NSA może wywołać duże skutki dla studentów – mówi Robert Pawłowski, rzecznik praw studenta w Parlamencie Studentów RP. – Regulamin normuje bowiem sprawy tak istotne dla studentów jak przyznanie urlopu dziekańskiego, indywidualnego toku czy programu studiów, powtórzenie roku lub semestru, konieczność zaliczenia różnic programowych.

Pełna ocena orzeczenia NSA będzie jednak możliwa dopiero po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem.

Decyzje władz uczelni z zakresu toku i organizacji studiów są aktami wewnętrznymi, na które nie przysługuje skarga do sądu administracyjnego – stwierdził NSA (sygnatura akt: I OSK 1583/12).

Uchylone decyzje

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce