Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty z opóźnieniem

Posłowie krytykują Ministerstwo Zdrowia ?za opóźnienia ?w przygotowaniu ustawy ?o zawodzie fizjoterapeuty ?i narażanie pacjentów ?na niebezpieczeństwo.

Publikacja: 06.06.2014 09:25

Resort zdrowia zapowiada, że wkrótce światło dzienne ujrzy projekt założeń do ustawy o zawodzie fizjoterapeuty.

– Nie ma określonych zasad dostępu do tego zawodu i chcemy uporządkować tę sytuację – powiedział na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński.

Według rejestrów funkcjonuje w Polsce 22 tys. fizjoterapeutów. Są to nie tylko osoby z licencjatem czy tytułem magistra fizjoterapii. Teraz bowiem każdy może otworzyć gabinet rehabilitacji po skończeniu jakiegokolwiek kursu. Ministerstwo Nauki zniosło też standardy kształcenia na kierunku: fizjoterapia.

W związku z tą sytuacją posłów nie zadowoliła deklaracja wiceministra Soplińskiego. Krytykowali resort za to, że obiecuje od dawna ustawę, ale bez skutku.

– Przecież projekt tej ustawy już od dawna leży przygotowany w ministerstwie. Chyba ktoś go blokuje. A my mamy coraz bardziej palący problem. Ludzie zgłaszają się, że zostali okaleczeni przez pseudofizjoterapeutów – alarmował wczoraj poseł Rajmund Miller.

Posłowie i urzędnicy dyskutowali też o finansowaniu usług rehabilitacyjnych. Tutaj mieli się czym pochwalić przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia. Podkreślili, że co roku coraz więcej pieniędzy przeznaczają na rehabilitację.

– W tym roku będzie to 2,7 mld zł. To wzrost w porównaniu z 2013 r. aż o 8 proc. – powiedział Zbigniew Teter, zastępca prezesa NFZ ds. służb mundurowych.

Najwięcej pieniędzy z NFZ płynie do ośrodków zajmujących się rehabilitacją kardiologiczną. Na usługę rehabilitacyjną pacjenci tu w ogóle nie czekają. Otrzymują ją od ręki.

Posłowie nie byli tak optymistyczni. – Resort powinien zmienić przepisy rozporządzeń o świadczeniach gwarantowanych z zakresu rehabilitacji, bo zgodnie z nimi pacjent, by dostać się na rehabilitację, musi iść najpierw po skierowanie do lekarza rodzinnego. To generuje kolejki – powiedział poseł Miller.

Niewielu w Polsce jest też lekarzy rehabilitantów. Według Ministerstwa Zdrowia 1,6 tys. Z tego 1,5 tys. pracuje w zawodzie. Biorąc pod uwagę to, że NFZ wymaga, aby na oddziale rehabilitacyjnym jeden lekarz przypadał na 20 łóżek, okazuje się, że tych medyków jest za mało. Pracują w kilku placówkach jednocześnie.

Resort zdrowia zapowiada, że wkrótce światło dzienne ujrzy projekt założeń do ustawy o zawodzie fizjoterapeuty.

– Nie ma określonych zasad dostępu do tego zawodu i chcemy uporządkować tę sytuację – powiedział na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński.

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Praca, Emerytury i renty
Lawinowy wzrost L4 z powodu krztuśca. Alarmujące dane ZUS
W sądzie i w urzędzie
Lex ciągnik na wstecznym. Komornik łatwiej zajmie ruchomości?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej