Matura,egzamin gimnazjalny i sprawdzian szóstoklasisty według nowych zasad

Zdający będzie losował zadanie przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Publikacja: 01.09.2014 09:37

Zgodnie z rządowym programem "Cyfrowa szkoła" do 2015 r. ma powstać 18 e-podręczników do 14 różnych

Zgodnie z rządowym programem "Cyfrowa szkoła" do 2015 r. ma powstać 18 e-podręczników do 14 różnych przedmiotów do wszystkich etapów nauki

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

W tym roku szkolnym zmienią się zasady egzaminu gimnazjalnego i maturalnego. Uczniowie, którzy do nich przystąpią, są pierwszymi rocznikami, które uczą się zgodnie z nową podstawą programową.

Dotychczasowy sprawdzian szóstoklasisty (oceniający opanowanie przez uczniów umiejętności: czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce) zastąpiony zostanie egzaminem składającym się z dwóch części.

Pierwsza z nich sprawdzać będzie wiadomości i umiejętności z języka polskiego i z matematyki, w tym w zadaniach osadzonych w kontekście historycznym lub przyrodniczym.

Po części pierwszej i przerwie szóstoklasista przystąpi do drugiej – testu z języka obcego. Zgodnie z nową podstawą programową wszyscy uczniowie już od pierwszej klasy uczą się języka obcego. Do wyboru jest ich sześć: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski.

85 tys. abiturientów nie zaliczyło w tym roku matury. To niemal co trzeci zdający

Ważne zmiany czekają maturzystów. Abiturienci będą musieli zdać – tak jak dotąd – trzy obowiązkowe pisemne egzaminy: z języka polskiego, języka obcego i matematyki. Zmieniona jednak zostanie formuła zadań i tematów. Większy nacisk zostanie położony na sprawdzanie umiejętności złożonych, operowanie wiedzą, myślenie naukowe, samodzielność i twórcze działanie. Maturzysta nie będzie oceniany według klucza. Nowością będzie co najmniej jeden obowiązkowy pisemny egzamin z grupy tzw. przedmiotów do wyboru (przeprowadzany tylko na jednym poziomie, odpowiadającym obecnemu rozszerzonemu). Dotychczas abiturient mógł poprzestać na języku polskim, języku obcym i matematyce.

Maturzyści tak jak dotychczas przystąpią do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i obcego. Egzamin z polskiego będzie miał nową formułę. Zdający zamiast przedstawiać gotową prezentację wylosuje zadanie przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Będzie dotyczyć fragmentu tekstu literackiego, popularnonaukowego lub reprodukcji.    —kwa

podstawa prawna:  rozporządzenie ministra kultury z 26 sierpnia 2013 r. DzU z 30 sierpnia, poz. 993

Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce