Po raz pierwszy od początku funkcjonowania eWUŚ, liczba nieubezpieczonych Polaków spadła poniżej 7 proc. i wyniosła 6,85 proc.
Tak wynika z Centralnego Wykazu Ubezpieczonych prowadzonego przez NFZ. Lekarze rodzinni, podkreślają, że spadająca liczba nieubezpieczonych to efekt pracy NFZ i ZUS. Dzięki temu coraz mniej osób wyświetla się w eWUŚ - elektronicznym systemie w przychodniach na czerwono bo instytucje na bieżąco monitorują status ubezpieczeniowy pacjentów .
Przed kilkoma dniami w Ministerstwie Zdrowia odbyło się kolejne spotkanie poświęcone m.in. funkcjonowaniu systemu eWUŚ – „Czerwone światła a uprawnienia". Centrala NFZ poinformowała o aktualnym stanie w systemie eWUŚ, z którego wynika, że po raz pierwszy od początku jego funkcjonowania średnia Polaków nieubezpieczonych w CWU spadła poniżej 7 proc. i stanowi na koniec kwietnia 6,85 proc.
– Posunęły się też prace mające na celu pilne rozwiązanie problemu zgłaszania do ubezpieczenia młodzieży uczącej się od 18 do 26 roku życia, a pojawiającej się w systemie eWUŚ jako nieubezpieczonej - informuje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Otóż urzędnicy z Ministerstwa Zdrowia pracują wspólnie z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego nad tym aby to uczelnie i szkoły, zgłaszały młodych ludzi do ubezpieczenia. Tę zmianę funkcjonowanie programu „POL-on" czyli rejestru uczelni obecnie budowanego.