Pakiet onkologiczny: będą zmiany w leczeniu raka

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zmienia pakiet onkologiczny. Lekarze twierdzą, że poprawek jest za mało, by poprawić sytuację pacjentów.

Aktualizacja: 29.05.2015 07:06 Publikacja: 29.05.2015 07:03

Pakiet onkologiczny: będą zmiany w leczeniu raka

Foto: www.sxc.hu

Resort zdrowia pracuje nad rozporządzeniami, które mają zmienić funkcjonowanie pakietu onkologicznego. Taką informację przekazał PAP rzecznik prasowy ministra zdrowia Krzysztof Bąk.

Do leczenia bez limitów na podstawie zielonej karty ministerstwo zamierza włączyć pacjentów z łagodnymi nowotworami centralnego układu nerwowego, niektórymi nowotworami układu krwiotwórczego oraz chłonnego.

Bardziej elastyczne będzie także zwoływanie konsyliów lekarskich. A to oznacza, że nie w każdym przypadku w ich skład będą musieli wchodzić m.in. radiolog i chirurg. Jak zauważył wcześniej Bartosz Arłukowicz, pacjentowi z nowotworem krwi chirurg nie jest potrzebny.

Proponowane zmiany mają ponadto pozwolić na start w konkursie NFZ na leczenie onkologiczne bez limitów nowym placówkom medycznym. Badanie PET – tomografię pozytonową – NFZ będzie finansował bez limitu. I co ważne dla pacjentów obłożnie chorych i hospicjów – pakietem onkologicznym będzie objęta także terapia paliatywna.

Te wszystkie poprawki resort chce wprowadzić, zmieniając rozporządzenia: w sprawie świadczeń gwarantowanych z leczenia szpitalnego; w sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców oraz w sprawie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego.

Onkolodzy realizujący na co dzień zasady pakietu podkreślają, że zmiany są kosmetyczne i nie wpłyną znacząco na poprawę sytuacji pacjentów onkologicznych. Przede wszystkim błąd pakietu tkwi w fakcie, że lekarz specjalista w momencie podejrzenia nowotworu nie może wystawić choremu zielonej karty i skierować go na szybką ścieżkę onkologiczną. Musi mieć chorobę potwierdzoną wynikiem badania histopatologicznego.

– To rozwiązanie zapisano w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej i to Sejm musiałby ją nowelizować – mówi prof. Jacek Jassem z Kliniki Onkologii i Radioterapii z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Podkreśla, że należałoby w ogóle zlikwidować zieloną kartę, bo nie pomaga ona pacjentom, a lekarzom jej wypełnianie zajmuje zbyt dużo czasu. Ponadto zdaniem profesora ministerstwo powinno dążyć do tego, aby na bazie obecnej sieci ośrodków onkologicznych stworzyć sieć szybkiej diagnostyki onkologicznej i powiązać ich finansowanie z dobrą jakością usług.

Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Rozpoczęło się maturalne odliczanie. Absolwenci już otrzymali świadectwa
Sądy i trybunały
Piotr Schab: Nikt nie ma prawa łamać mojej kadencji
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo drogowe
Za jazdę na takim „rowerze" można zapłacić mandat i stracić prawo jazdy