HFPC interweniuje ws. opieki psychiatrycznej w krakowskim szpitalu
W związku z doniesieniami medialnymi odnoszącymi się do przypadków samobójstw w krakowskim Szpitalu Klinicznym im. dr Józefa Babińskiego, Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwróciła się do Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Prokuratury Okręgowej w Krakowie z prośbą o informację na temat długofalowych działań mających na celu zagwarantowanie wyższego poziomu opieki psychiatrycznej oraz postępowań w sprawach wszczętych na skutek opisywanych przypadków. W liście zwrócono uwagę na zobowiązania wynikające z Konstytucji RP oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Wskazano ponadto na rekomendacje Europejskiego Komitetu ds. Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu (CPT).
W piśmie podkreślono, że zdaniem ETPC, państwo ma tzw. pozytywny obowiązek – polegający na wprowadzeniu szczególnych środków, które pozwolą zapobiec pogorszeniu zdrowia fizycznego i psychicznego jednostek, za których sytuację jest szczególnie odpowiedzialne. Wskazano również, że na mocy art. 2 Konwencji, na państwie spoczywa obowiązek podjęcia rozsądnych środków w celu zapobieżenia samookaleczaniu, bez względu na to, czy pacjent leczy się dobrowolnie, czy też jest to hospitalizacja przymusowa. W piśmie podkreślono, że w stosunku do dobrowolnych pacjentów psychiatrycznych, to na władzy ciąży ogólny obowiązek podjęcia racjonalnych działań w celu ich ochrony przed rzeczywistym i bezpośrednim ryzykiem samobójstwa. Poza standardami ustanowionymi przez ETPC, Fundacja zwróciła również uwagę na zalecenia CPT, który na kanwie monitorowania różnych ośrodków leczenia psychiatrycznego niejednokrotnie wskazywał, że personel placówek zdrowotnych powinien być odpowiednio przeszkolony w rozpoznawaniu oznak ryzyka samobójstwa.
Odpowiedź dyrektora placówki
Na pismo skierowane do Prokuratury oraz Marszałka Województwa odpowiedział Dyrektor Szpitala Klinicznego im. dr Józefa Babińskiego. W liście podniesiono, że Szpital przywiązuje wielką wagę do problematyki samobójstw, a do obowiązków personelu medycznego należy podjęcie działań zgodnych z aktualnymi wskazaniami wiedzy medycznej służących minimalizowaniu zagrożenia próbami samobójczymi. Jednocześnie Dyrektor Szpitala zadeklarował gotowość do współpracy z Fundacją w działaniach związanych z przestrzeganiem praw osób leczących się psychiatrycznie.