MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy nowoczesny warsztat przejęli z wielkiej firmy

Dobry klient, kompetentny zespół, umiejętność poruszania się w prawie europejskim i kompleksowa obsługa to sposoby na osiągnięcie sukcesu w doradztwie podatkowym - mówi Tomasz Michalik, jeden z założycieli spółki MDDP, która uznana została za rozwijającą się na polskim rynku najbardziej dynamicznie

Publikacja: 21.06.2007 14:16

Trzech jej doradców znalazło się również w grupie osób uznanych przez ankietowanych za najlepszych polskich doradców 2006 r.

MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy działa od 2004 r. Jej powstanie wiąże się bezpośrednio z exodusem niemal wszystkich doradców ze starego Ernst & Young, co nastąpiło w ciągu kilku lat po jego połączeniu się z upadłą spółką Arthur Andersen.

Tomasz Michalik rozpoczął pracę w Ernst & Young w 1993 r. Był to bardzo dobry moment na zawodowy start. Wielkie spółki konsultingowe dopiero zaczynały działać w Polsce. Łatwo było szybko awansować. Potem stało się to już nieporównanie trudniejsze. Michalik został partnerem kierującym działem VAT. Karierę w Ernst & Young zakończył w czerwcu 2004 r. Gdy postanowił założyć własną firmę, stało się oczywiste, że będzie ją wzorował na swoim poprzednim, wielkim pracodawcy. Jak sam mówi, było to i łatwe, i trudne zarazem. Przede wszystkim pomógł fakt, że od razu miał dwóch równie doświadczonych partnerów specjalizujących się w podatkach dochodowych - Renatę Dłuską i Monikę Dziedzic, które także opuściły Ernst & Young. Wszyscy, których zatrudnił, mieli doświadczenie w pracy z klientami zagranicznymi, a takich dziś MDDP ma ok. 90 proc. Na początku były to te same podmioty, które pracownicy nowej spółki poprzednio obsługiwali w Ernst & Young. - Patrząc z zewnątrz, łatwo powiedzieć, że gdy ma się bogatych, pewnych klientów, można bez trudu rozwinąć własną firmę doradczą. Jest w tym dużo prawdy. Warto jednak pamiętać, że najpierw trzeba było zdobyć ich zaufanie, przełamać obawy przed odejściem od dużej, znanej na świecie kancelarii.

W wypadku międzynarodowych firm decyzje w takich sprawach podejmowane są w Niemczech, Holandii, USA, a tam łatwiej jest zaufać znanej, międzynarodowej spółce konsultingowej niż zaczynającej dopiero karierę polskiej kancelarii, choćby nawet byli w niej zatrudnieni ci sami ludzie, którzy kiedyś pracowali w tzw. wielkiej czwórce - mówi Tomasz Michalik.

Spółce MDDP udało się to zaufanie zdobyć, co pomogło jej na starcie. Potem udało się jej doprowadzić do korzystnego dla klienta zakończenia dużej kontroli skarbowej, w związku z którą od kilku lat bez większych efektów doradzali eksperci z jednej z kancelarii wielkiej czwórki. Lider MDDP przyznaje, że potem spółka zdobyła kilku bardzo dobrych klientów.

- Założyciele MDDP podjęli ryzyko i pierwsi na rynku zdecydowali się zamienić korporację na działalność w mniejszej skali. Dzięki przemyślanej i konsekwentnej strategii odnieśli sukces w segmencie średnich spółek doradczych. Dużą rolę w sukcesie, a jest nim na pewno zbudowanie od podstaw silnej marki na rynku usług doradztwa podatkowego, odegrały też osobowość i mocna pozycja wspólników firmy - mówi Marek Mertycki, szef działu podatków w Deloitte, firmy depczącej MDDP po piętach w kategorii dynamicznego rozwoju.

[ramka]Sylwetka

[b]TOMASZ MICHALIK[/b]Ur. w 1965 r. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji oraz MBA w Międzynarodowym Centrum Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Od 1993 do 2004 r., tj. do założenia własnej firmy, pracował w Ernst & Young. Specjalizuje się w podatku od towarów i usług. Autor m.in. uaktualnianego co roku "Komentarza do ustawy o VAT". Ekspert podkomisji i komisji sejmowych ds. nowelizacji VAT. Ma żonę Tamarę oraz córkę Katarzynę (18 l.). Mieszka w Warszawie. [/ramka]

Trzech jej doradców znalazło się również w grupie osób uznanych przez ankietowanych za najlepszych polskich doradców 2006 r.

MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy działa od 2004 r. Jej powstanie wiąże się bezpośrednio z exodusem niemal wszystkich doradców ze starego Ernst & Young, co nastąpiło w ciągu kilku lat po jego połączeniu się z upadłą spółką Arthur Andersen.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce