Jak czytamy w komunikacie, decyzja o zawieszeniu prokuratora Michała Ostrowskiego uzasadniona jest „podejmowanymi przez prokuratora Michała Ostrowskiego działaniami i towarzyszącymi im okolicznościami, które w sposób jednoznaczny wskazują na brak poszanowania dla podstawowych zasad funkcjonowania prokuratury i stanowią emanację postrzegania tej instytucji jako organu zaangażowanego w ochronę partykularnych interesów politycznych".
W komunikacie zaznaczono, że decyzja nie jest prawomocna. Przysługuje od niej odwołanie do sądu dyscyplinarnego, niemniej jest natychmiast wykonalna.
Prokuratura Krajowa: prok. Michał Ostrowski przyjął pismo od Prezesa Trybunału Konstytucyjnego Bogdana Święczkowskiego, z którym pozostaje w bliskich relacjach
Jednocześnie poinformowano, że Adam Bodnar powołał prokuratora Piotra Kowalika do pełnienia funkcji Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwości w celu „przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w sprawie oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa przez prokuratora Prokuratury Krajowej Michała Ostrowskiego".
W komunikacie wskazano, że obraza przepisów prawa polegać miała m.in. „na wszczęciu i prowadzeniu śledztwa bez rejestracji w systemie ewidencyjnym prokuratury, z intencjonalnym wykorzystaniem uprawnień (...) z naruszeniem zasady obiektywizmu i bezstronności, a nadto na podejmowaniu w interesie określonej grupy osób, narażonych na odpowiedzialność z tytułu naruszenia reguł demokratycznego państwa prawnego, czynności procesowych z pominięciem pragmatyki służbowej oraz przepisów prawa powszechnie obowiązującego, w tym dotyczących sposobu i zakresu działania kancelarii w Prokuraturze Krajowej".
Dalej wskazano, iż „prokurator Michał Ostrowski przyjął pismo od Prezesa Trybunału Konstytucyjnego Bogdana Święczkowskiego, z którym pozostaje w bliskich relacjach i którego był podwładnym w okresie od 4 marca 2016 r. do 16 lutego 2022 r., stanowiące zawiadomienie o popełnieniu przestępstw (...) Zawiadomienia tego nie zarejestrował w systemach ewidencyjnych oraz nie przekazał do właściwej miejscowo i rzeczowo prokuratury celem procesowego rozpoznania. Następnie, mając świadomość, że zawiadomienie ma wymiar polityczny i nie istnieją podstawy do podejmowania czynności w trybie niecierpiącym zwłoki, a ponadto że zachodzą podstawy do jego wyłączenia (...) od wykonywania czynności w sprawie, wydał postanowienie o wszczęciu śledztwa (...), a następnie wykonał dalsze czynności procesowe".