Rządzący po raz kolejny zapowiadają, że wykonają wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Polski Ład przewiduje zrównanie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami niezależnie od momentu jej powstania. W dokumencie zapisano, że wsparcie państwa powinno być równe, niezależnie od okoliczności losu.
Teraz opiekujący się bliskimi, których niepełnosprawność powstała, gdy byli już dorośli, po świadczenie muszą iść do sądu.
Czytaj też: Samorządy apelują o zmiany dla opiekunów niepełnosprawnych
– Nie pierwszy raz obiecuje się rodzinom osób z niepełnosprawnościami, że ich sytuacja się poprawi. Poczekajmy na projekt i na konkretne propozycje rozwiązań. Planowana jest zmiana systemu orzekania o niepełnosprawności. Kwalifikacja uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego też może się zmienić – mówi dr Paweł Kubicki, Centrum Badań nad Niepełnosprawnością.
Opiekun osoby, której niepełnosprawność powstała w wieku dorosłym, otrzymuje obecnie 620 zł. Przyznanie świadczenia może być uzależnione od kryterium dochodowego. Taki opiekun nie może podjąć żadnej pracy. Opiekun niepełnosprawnego dziecka otrzymuje zaś świadczenie pielęgnacyjne w miesięcznej wysokości 1971 zł.