Wniosek o odrzucenie w całości omawianego projektu zgłoszono podczas pierwszego czytania nowelizacji ustawy Kodeks pracy. Sejm w poniedziałek wniosek odrzucił, w związku z czym projekt nowelizacji trafi do dalszych prac Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.
Zgodnie z zaproponowanymi przepisami, wysokość wynagrodzenia ma być jawna zarówno podczas trwania stosunku pracy, jak i przed jego nawiązaniem. W związku z tym, pracodawcy mają być zobowiązani do przedstawiania w publikowanych przez nich ofertach zatrudnienia wysokości wynagrodzenia, które planują zaoferować aplikującym na dane stanowisko.
Czytaj więcej
Aż 77 proc. osób, które wzięły udział w konsultacjach społecznych projektu ustawy o jawności wynagrodzeń uważa, że jest on potrzebny.
Jawność oferowanych wynagrodzeń na danym stanowisku. Wystarczy wskazać widełki
Informacja na temat oferowanych na danym stanowisku zarobków będzie mogła ograniczać się do podania widełek (najniższej i najwyższej możliwej do otrzymania kwoty). Pracownicy mają także zyskać prawo do informacji na temat swojego indywidualnego poziomu wynagrodzenia oraz średnich poziomów pensji (w podziale na płeć) w grupie osób wykonujących taką samą pracę lub pracę tej samej wartości. Pracodawcy nie będą mogli zakazać pracownikowi ujawniania wysokości jego płacy.
Za naruszenie obowiązku zamieszczania informacji o proponowanym przedziale wynagrodzeń, nieudzielenie pracownikowi informacji dotyczącej jego indywidualnego poziomu wynagrodzenia oraz średnich poziomów wynagrodzenia, a także za nawiązanie stosunku pracy za pensję mniejszą niż wynikająca z oferty będzie groziła pracodawcy kara grzywny w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł.