Posłowie mogą korzystać z kwoty wolnej od podatku już w trakcie roku, na etapie miesięcznych zaliczek – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji nr 0114-KDIP3-2.4011.84. 2022.1.MJ. To oznacza, że ich zaliczki na PIT można pomniejszyć o 425 zł.
Kancelaria Sejmu twierdziła we wniosku o interpretację, że ulga nie powinna być stosowana pomimo złożenia przez posłów oświadczeń na druku PIT-2. Zgodnie z art. 12 ustawy o PIT posła nie uznaje się za pracownika. Jednak wątpliwości prawników kancelarii wynikały z faktu, że zgodnie z art. 27 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora uposażenie wraz z dodatkami traktowane jest jak wynagrodzenie ze stosunku pracy.
Czytaj więcej
W ministerstwie finansów trwają prace nad zmianą sposobu opodatkowania parlamentarzystów tak, aby nie stracili na Polskim Ładzie - podaje Radio Zet, powołując się na nieoficjalne ustalenia swojego reportera. Informacjom tym zaprzeczyli wiceminister finansów i rzecznik rządu.
Dyrektor KIS uznał stanowisko Kancelarii Sejmu za nieprawidłowe. „Uposażenie poselskie stanowi przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT" – stwierdził. Jest ono opodatkowane według skali podatkowej (stawki 17 i 32 proc.). Kancelaria jako płatnik ma obowiązek obliczenia i pobrania od tych uposażeń zaliczek na podatek. Jeśli zaś otrzyma oświadczenie PIT-2, przy obliczaniu zaliczki powinna zastosować kwotę zmniejszającą podatek.
Jak wyjaśnia Małgorzata Samborska, doradca podatkowy, partner w Grant Thornton, ze stanowiska Kancelarii Sejmu wynika, że wcześniej od zaliczek nie była potrącana kwota wolna, także od zaliczki za styczeń. Teraz jednak zastosowano się do interpretacji.