Urząd skarbowy może rozliczyć PIT za podatnika. Kiedy lepiej zrobić to samemu?

Usługa Twój e-PIT pozwala na szybkie rozliczenie się z urzędem skarbowym, bez konieczności samodzielnego wypełniania formularza. Okazuje się jednak, to rozwiązanie nie zawsze się opłaca.

Publikacja: 27.01.2025 12:05

Zeznania podatkowe można składać przez usługę Twój e-PIT od 15 lutego.

Zeznania podatkowe można składać przez usługę Twój e-PIT od 15 lutego.

Foto: Adobe Stock

Roczne zeznania podatkowe w usłudze Twój e-PIT są automatycznie przygotowywane i udostępniane przez Krajową Administrację Skarbową. Będą dostępne w serwisie e-Urząd Skarbowy od 15 lutego 2025 r. Deklaracje są uzupełniane na podstawie danych, które zgromadziła administracja skarbowa.

Jak złożyć zeznanie podatkowe za pomocą usługi Twój e-PIT?

Osoby, które chcą skorzystać z tej możliwości, muszą zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i wybrać usługę Twój e-PIT. W ten sposób uzyskają dostęp do przygotowanej przez KAS deklaracji. Logowanie jest możliwe za pośrednictwem profilu zaufanego, e-Dowodu, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. Do samej usługi można zalogować się także danymi podatkowymi. W tym przypadku należy podać numer PESEL lub NIP, wpisać kwotę łącznego przychodu z zeznania za 2022 r. oraz kwotę przychodu z zeznania za 2023 r.

Podatnik może zmienić lub zaktualizować swoje dane w zeznaniu, a także zaakceptować i wysłać deklarację bez nanoszenia zmian. Można również odrzucić przygotowane zeznanie i rozliczyć się samodzielnie. W tej sytuacji deklaracja w usłudze Twój e-PIT nie będzie brana pod uwagę.

Osoby, które składają PIT-37 lub PIT-38 i nie podejmą żadnych działań, nie muszą obawiać się, że zeznanie nie zostanie złożone. W takim przypadku po 30 kwietnia przygotowana deklaracja zostanie automatycznie zaakceptowana. Nie dotyczy to jednak osób składających PIT-36, PIT-36L lub PIT-28. Podatnik musi bowiem rozliczyć je samodzielnie, choć w usłudze Twój e-PIT udostępnione będą wstępnie wypełnione deklaracje. Ma na to czas do 30 kwietnia.

Czytaj więcej

Rozliczenie PIT. Co zrobić, by szybciej otrzymać zwrot podatku?

Kiedy lepiej samodzielnie wypełnić PIT?

Osoby, które mają prawo do różnych ulg i odliczeń powinny pamiętać, że część z nich nie zostanie uwzględniona w deklaracji przygotowanej przez KAS, bowiem administracja skarbowa nie ma dostępu do niektórych danych. Oznacza to, że jeśli podatnik nie wprowadzi samodzielnie zmian w deklaracji, może sporo stracić i zapłacić większy podatek niż powinien. Osoby, które zaakceptują deklarację przygotowaną przez KAS bez jej sprawdzenia, nie będą mieć też pewności, czy zostały w niej ujęte wszystkie przychody oraz czy zeznanie nie zawiera błędów.

W zeznaniu rocznym przygotowanym przez KAS uwzględniana jest ulga dla młodych, ulga na powrót, ulga dla rodzin 4+ i ulga dla pracujących seniorów. Poza tym prezentowane są informacje o ulgach na dzieci wykazanych w zeznaniu za poprzedni rok. Czego nie uwzględnia deklaracja?

  • Odliczenia darowizn
  • Wydatków na cele rehabilitacyjne
  • Ulgi termomodernizacyjnej
  • Ulgi mieszkaniowej
  • Ulgi na internet
  • Ulga dla krwiodawców
  • Wpłat na IKZE

Wszystkie te informacje należy uzupełnić samodzielnie. Warto również pamiętać o tym, że PIT jest przygotowywany przez KAS indywidualnie dla każdej osoby. Co za tym idzie, jeśli rozliczamy się wspólnie z małżonkiem albo jako osoby samotnie wychowujące dzieci, należy zmienić sposób rozliczania. Jeśli planujemy zmienić organizację, której przekazujemy 1,5 proc. podatku, również trzeba dokonać zmian w deklaracji, bowiem w zeznaniu automatycznie zostanie wybrana OPP, którą wpisaliśmy rok wcześniej. Wszelkie ulgi, odliczenia i inne informacje, które podatnik wprowadzi w deklaracji w usłudze Twój e-PIT automatycznie przeniosą się do załączników. Warto jednak pamiętać o tym, aby po wprowadzeniu zmian, zaakceptować je. W przeciwnym razie nie zostaną zapisane.

Czytaj więcej

Będzie nowy sposób rozliczenia PIT. Ważne zmiany od 2025 roku

Kiedy zwrot nadpłaty podatku z PIT?

Jeśli zeznanie zostało prawidłowo przesłane, podatnik będzie mógł pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Jeżeli z zeznania wynika nadpłata podatku, czas na zwrot będzie liczony od  chwili, kiedy zeznanie wpłynie do systemów KAS. Osoby korzystające z usługi Twój e-PIT otrzymają zwrot w ciągu maksymalnie 45 dni, zwykle jednak termin jest krótszy. Warto dodać, że podatnicy, którzy złożyli papierowe deklaracje, będą musieli czekać na zwrot do 3 miesięcy, licząc od dnia ich złożenia.

Jeśli z zeznania wynika niedopłata podatku, można uregulować płatność bezpośrednio w usłudze Twój e-PIT na swój mikrorachunek, o ile bank, w którym podatnik ma konto udostępnia taką możliwość.

Roczne zeznania podatkowe w usłudze Twój e-PIT są automatycznie przygotowywane i udostępniane przez Krajową Administrację Skarbową. Będą dostępne w serwisie e-Urząd Skarbowy od 15 lutego 2025 r. Deklaracje są uzupełniane na podstawie danych, które zgromadziła administracja skarbowa.

Jak złożyć zeznanie podatkowe za pomocą usługi Twój e-PIT?

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Prawnicy
Bezkarny prokurator miał dostać milion złotych łapówki. Po decyzji SN może być ścigany
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo karne
Jest decyzja sądu ws. zatrzymania i doprowadzenia Zbigniewa Ziobry
Materiał Promocyjny
7 powodów, dla których warto przejść na Małą Księgowość
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wystartowały tegoroczne ferie zimowe