Sondaż prezydencki: Sławomir Mentzen zyskuje. Jest tuż za Karolem Nawrockim

Wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego przeprowadzonego przez CBOS wskazują, że umacnia się poparcia dla Sławomira Mentzena. „Wraz z minimalnym, 2-punktowym zmniejszeniem się grupy zwolenników Karola Nawrockiego sprawiło to, że ich wyniki dzielą teraz 2 punkty procentowe” – podkreślają autorzy badania.

Publikacja: 08.03.2025 12:28

Sondaż prezydencki: Sławomir Mentzen zyskuje. Jest tuż za Karolem Nawrockim

Foto: PAP/Michał Zieliński/Marcin Bielecki

adm

Z nowego sondażu CBOS wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się na początku marca, udział w wzięłoby w nich – z co najmniej 99-procentowym prawdopodobieństwem – 73 proc. uprawnionych do głosowania.

Sondaż prezydencki: Liderem Trzaskowski. Mentzen zyskuje, ale nie wyprzedził Nawrockiego 

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w niedalekiej przyszłości, największym poparciem wszystkich potencjalnych wyborców – niezależnie od deklarowanej pewności udziału w głosowaniu – cieszy się kandydat KO Rafał Trzaskowski, który uzyskał w badaniu 35 proc. poparcia. Około jednej czwartej respondentów zagłosowałoby zaś na popieranego przez PiS Karola Nawrockiego (23 proc.), natomiast nieznacznie mniej – bo 21 proc. – oddałoby swój głos na Sławomira Mentzena z Konfederacji. 

Sondaż CBOS wskazuje, że pozostali kandydaci uzyskują dużo mniejsze mniejsze poparcie –Szymon Hołownia mógłby liczyć na 5 proc. ankietowanych, Adrian Zandberg – na 3 proc., natomiast na Magdalenę Biejat i Grzegorza Brauna głosowałoby po 2 proc. osób, które deklarują, iż zamierzają wziąć udział w wyborach. 

Czytaj więcej

Kukiz chce, by PiS poparł Mentzena. Pisze o „bezideowym kosmopolicie Tusku”

Po 1 proc. wyborców swój głos oddałoby zaś na Marka Jakubiaka i Krzysztofa Stanowskiego. 7 proc. potencjalnych wyborców nie ma obecnie sprecyzowanych preferencji w kwestii wyboru kandydata na prezydenta. 

W porównaniu z poprzednim badaniem CBOS, które zostało przeprowadzone w drugiej połowie lutego, o 4 pkt. umocniło się poparcie dla Sławomira Mentzena. „Wraz z minimalnym, 2-punktowym zmniejszeniem się grupy zwolenników Karola Nawrockiego sprawiło, że ich wyniki dzielą teraz 2 punkty procentowe” – zaznacza CBOS. Jednocześnie – z 9 do 12 punktów – zwiększyła się także różnica między potencjalnymi wyborcami kandydata wspieranego przez PiS a zamierzającymi głosować na Rafała Trzaskowskiego, który zachował dotychczasowy poziom poparcia. 

Pozostali kandydaci w marcowym sondażu wypadli podobnie, jak w tym lutowym. 

Większe poparcie w elektoracie swojego ugrupowania ma Rafał Trzaskowski niż Karol Nawrocki

Mimo że preferencje w wyborach prezydenckich zwolenników dwóch najmocniejszych ugrupowań – PiS i KO – są dość jednoznaczne, to nieco większe poparcie w elektoracie swojego ugrupowania ma Rafał Trzaskowski niż Karol Nawrocki (89 proc. wobec 80 proc.). 

Podobnie jest także w elektoracie Konfederacji, gdzie wyraźnie wygrywa Sławomir Mentzen (81 proc.), którego najczęściej wskazują jednocześnie osoby nie mające sprecyzowanych preferencji partyjnych oraz takie, które dziś nie wzięłyby udziału w wyborach do Sejmu i Senatu. 

Czytaj więcej

Sondaż prezydencki: Trzaskowski traci. Nawrocki też. Stanowski wygrywa z lewicą

W elektoracie Trzeciej Drogi faworytem jest Szymon Hołownia, jednak niewielkie grono zwolenników ma tam także Rafał Trzaskowski. Potencjalni wyborcy Lewicy poparliby obecnie Magdalenę Biejat i Rafała Trzaskowskiego oraz – choć w mniejszej mierze – Adriana Zandberga.

Kiedy odbędą się wybory prezydenckie? 

Wybory prezydenckie odbędą się w Polsce 18 maja, a ich ewentualna II tura odbędzie się 1 czerwca. Chęć startu w wyborach prezydenckich zadeklarowali dotąd Magdalena Biejat (Nowa Lewica), Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej), Katarzyna Cichos, Szymon Hołownia (Polska 2050), Marek Jakubiak (Wolni Republikanie), Sławomir Mentzen (Konfederacja), Karol Nawrocki (popierany przez PiS), Joanna Senyszyn, Aldona Anna Skirgiełło (Samoobrona), Krzysztof Stanowski, Romuald Starosielec, Piotr Szumlewicz, Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska), Marek Woch (Bezpartyjni Samorządowcy) oraz Adrian Zandberg (Partia Razem).

Aby wystartować w wyborach kandydat musi zebrać 100 tysięcy podpisów poparcia pod swoją kandydaturą.

Badanie „Aktualności” (18) zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI – 90,8%) oraz wywiadów internetowych (CAWI – 9,2%) w okresie 3–6 marca 2025 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).

Polityka
Konfederacja straciła reprezentanta w Komisji Etyki. „Krzywdząca nadgorliwość”
Polityka
Żołnierze USA opuszczają Jasionkę. Prezydent, premier i szef MON: Nie opuszczają Polski
Polityka
Są wyniki kontroli NIK w RARS. Ujawniono nieprawidłowości na dziesiątki milionów złotych
Polityka
Kwota wolna nie zostanie podniesiona? Marek Belka: Nie obniżajmy podatków
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Polityka
Sondaż: Karol Nawrocki traci. Sławomir Mentzen trudniejszym rywalem dla Rafała Trzaskowskiego