Jędrzej Bielecki: Trump niechcący może stać się ojcem jedności europejskiej

Czarny dzień w Białym Domu – tak można określić piątkową konferencję Wołodymyra Zełenskiego i Donalda Trumpa. Czy doszło do tektonicznej zmiany w polityce USA? Czy Trump świadomie wzmacnia narrację Kremla? I co to oznacza dla Ukrainy, Europy i świata? Marzena Tabor-Olszewska rozmawia o tym w podcaście „Rzecz w tym” z Jędrzejem Bieleckim, dziennikarzem działu zagranicznego „Rzeczpospolitej”.

Publikacja: 03.03.2025 17:00

Podczas konferencji Trump wielokrotnie używał argumentów rodem z Kremla. Zdaniem Jędrzeja Bieleckiego nie chodzi tu o pojedyncze wypowiedzi, lecz o fundamentalną zmianę amerykańskiej polityki zagranicznej. - To już nie są tylko gesty, to jest odwrócenie sojuszy – podkreśla dziennikarz. Czy USA pod wodzą Trumpa wycofają się z Europy i postawią na współpracę z Rosją i Chinami?

Choć oficjalnie wsparcie wojskowe dla Ukrainy nie zostało wstrzymane, to jednak rozgrywka Trumpa budzi poważne obawy. - On chce przejść do historii jako ten, który przyniósł pokój – ale nie liczy się, kto za ten pokój zapłaci – zauważa Bielecki.

Strategia Zełenskiego: czerwona linia i bezpieczeństwo

Pomimo napięć Zełenski zadeklarował chęć odbudowy relacji z Trumpem. Dlaczego? Kluczowa jest strategia Ukrainy: - Zełenski jasno stawia granice – żadnego zawieszenia broni bez gwarancji bezpieczeństwa – tłumaczy Bielecki. Historia już pokazała, jak kończy się „pokój na warunkach Rosji” – od memorandum budapeszteńskiego po porozumienia mińskie.

Czytaj więcej

Zełenski po szczycie w Londynie mówił o relacji z Trumpem. „Mogę odbudować”

Europa musi wziąć sprawy w swoje ręce?

Paradoksalnie, polityka Trumpa może mieć pozytywny efekt – mobilizację Europy. W Londynie w niedzielę odbyło się specjalne spotkanie, na którym liderzy UE, NATO i Kanady dyskutowali o przyszłości wsparcia dla Ukrainy. - Trump niechcący może stać się ojcem jedności europejskiej – ocenia Bielecki.

Francja już zapowiedziała możliwość objęcia Europy swoim parasolem nuklearnym. Czy to początek budowy realnej europejskiej potęgi militarnej? - Europa nie ma wyjścia – albo stanie się mocarstwem, albo zniknie jako liczący się gracz – mówi Jędrzej Bielecki.

Orban i inni sojusznicy Trumpa. Dlaczego wspierają Putina?

Postawa Donalda Trumpa spotkała się z aprobatą takich polityków jak Viktor Orban czy Robert Fico. Dlaczego? - Orban jest w kieszeni Putina – jeśli straci władzę, może trafić do więzienia – tłumaczy Bielecki. Podobnie jak premier Słowacji, który również otwarcie gra na korzyść Kremla.

Czy Polska rozumie nową rzeczywistość?

W Polsce podejście do Trumpa jest podzielone. Prezydent Andrzej Duda wciąż stawia na sojusz z USA, ale widać zmianę retoryki w rządzie Donalda Tuska. - Polska wydaje ogromne sumy na zbrojenia – to znak, że Tusk zdaje sobie sprawę z możliwego osamotnienia Europy – mówi Bielecki.

Czy świat dostrzega, że „nowa Ameryka” może nie być już gwarantem bezpieczeństwa? Czy Europa zdąży się zjednoczyć, zanim Trump – świadomie lub nie – odda Ukrainę Putinowi? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Polityka
Wyborcy dowiedzą się czy coś dolega Donaldowi Trumpowi. Raport będzie jawny
Polityka
Wycofanie części żołnierzy USA? Kongres broni Polski przed Trumpem
Polityka
Éric Lombard: Nie wrócimy już do świata sprzed Donalda Trumpa
Polityka
Dlaczego Donald Trump skapitulował w sprawie ceł
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Polityka
Andrzej Łomanowski: Czy wojna w Ukrainie znudziła Donalda Trumpa