Sondaż: KO wraca na pozycję lidera, Konfederacja utrzymuje trzecie miejsce. W tle kampania prezydencka

Sondaże partyjne są dziś przede wszystkim ważne w kontekście mobilizacji w kampanii prezydenckiej. W lutowym badaniu IBRiS KO jest na pierwszym miejscu. Trzecią siłą nadal jest Konfederacja. Co jeszcze z tego badania wynika?

Publikacja: 11.02.2025 15:30

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: PAP/Paweł Supernak

W badaniu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” przeprowadzonym w dniach 7–8 lutego 2025 roku nastąpiła zmiana na podium w porównaniu z analogicznym sondażem z początku stycznia. Wtedy na czele sondażu było PiS, dziś jest to Koalicja Obywatelska. Formacja Donalda Tuska ma 33,5 proc. – czyli o 3 pkt proc. więcej niż na początku roku. PiS straciło w tym badaniu i jest na drugim miejscu z wynikiem 29,3 proc. To o 3,9 pkt proc. mniej niż w styczniu tego roku. Sondaż przeprowadzono jeszcze przed poniedziałkowym wystąpieniem „gospodarczym” premiera Donalda Tuska na GPW.

Czytaj więcej

Wipler: Będą dramatyczne korekty wyników tuż przed wyborami prezydenckimi

Na pozostałych miejscach nie ma większych zmian. Nieznacznie osłabiła się Konfederacja, chociaż ugrupowanie Sławomira Mentzena i Krzysztofa Bosaka jest nadal na trzecim miejscu z wynikiem 11,6 proc. (spadek o 0,8 pkt proc.). Wzmocniła się za to Trzecia Droga – która może liczyć na 10,1 proc., czyli o 1,1 pkt proc. więcej niż w ubiegłym miesiącu. Wzmocniła się też Lewica, która ma 8,3 proc. (o 2 pkt proc. więcej). Partia Razem nadal głęboko pod progiem z wynikiem 1,5 proc (o 0,2 pkt proc. więcej niż na początku roku). Spadła za to znacznie liczba niezdecydowanych – z 7 proc. do 4,7 proc. Deklarowana frekwencja wynosi 53,3 proc., w tym 33,2 proc. „zdecydowanych” na pójście na wybory oraz 20,1 proc. „raczej” deklarujących głosowanie. 

Wnioski z badań: Polacy nie śledzą jeszcze polityki

O wnioski z badania pytamy szefa pracowni IBRiS Marcina Dumę. Interesują nas zwłaszcza wahania w poparciu dla partii politycznych, w tym dla dwóch największych. – Zwróciłbym uwagę na to, jak – zgodnie z naszymi danymi – zmienia się zainteresowanie polityką od października 2023 roku. W ubiegłym roku utrzymywało się na relatywnie wysokim poziomie, wynosząc około 40–50 proc. Obecnie spadło do zaledwie 30 proc. Dlatego lutowe spadki poparcia dla PiS i innych partii mogą wynikać z tego, że Polacy nadal pozostają w „sezonie zimowym” – trwają ferie i inne zimowe przerwy. W poprzednich cyklach wyborczych, na przykład w 2020 roku, wzrost zainteresowania polityką następował w marcu, a pełne zaangażowanie widoczne było w kwietniu. Dziś więc różnice w poparciu mogą wynikać po prostu z tego, że Polacy chwilowo machnęli ręką na politykę – mówi nam Marcin Duma.

Foto: Tomasz Sitarski

Prezydenckie przedbiegi trwają. Rozbudowa sił przed wiosną

Trwające w części kraju (w tym na Mazowszu) ferie nie przeszkadzają oczywiście sztabom w rozkręcaniu kampanii prezydenckiej. Mobilizacja własnych wyborców liczy się teraz najbardziej, stąd i sondaże partyjne mają znaczenie. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami np. sztab Rafała Trzaskowskiego uruchomił akcję „Samorządy Naprzód” – celem jest budowa szerokiego ruchu samorządowego wsparcia dla kandydata KO.

Sztab Nawrockiego szykuje za to na 2 marca konwencję programową, a w dniach 15–16 lutego w Łodzi planowany jest Kongres Zero – wydarzenie Kanału Zero Krzysztofa Stanowskiego. 

Czytaj więcej

Sondaż: Rafał Trzaskowski czy Karol Nawrocki? Kto ma szansę połączyć Polaków?

Sztabowcy z różnych politycznych stron w kuluarach przyznają, że obecnie kampania toczy się głównie w informacyjnych „bańkach” osób najbardziej zaangażowanych. Tymczasem w najnowszym badaniu United Surveys dla WP.pl Trzaskowski ma 36,7 proc., Nawrocki – 25,3 proc., a Mentzen – 9,8 proc. Jeśli punktem odniesienia będzie sondaż partyjny IBRiS dla „Rzeczpospolitej”, to okazuje się, że kandydat KO zdobywa nieco więcej głosów niż sama KO – zapewne dzięki poparciu np. wyborców Lewicy. Z kolei wyniki Nawrockiego są gorsze w tym badaniu niż poparcie dla PiS w sondażu dla „Rzeczpospolitej”.

Ale w sztabie kandydata popieranego przez PiS nie ma raczej obaw o finałową mobilizację wyborców 18 maja ani też o notowania samego PiS – wynika z naszych rozmów. Sztabowcy PiS rozbudowują za to obecność i zasięgi w mediach społecznościowych Nawrockiego, by mieć gotowe swoje narzędzia na kolejny etap kampanii.

Co na to wszystko eksperci? – Zmiany w poparciu dla partii czy kandydatów na prezydenta są w granicach błędu statystycznego, więc widać, że nie ma politycznego trzęsienia ziemi. Kampania prezydencka nie nabrała jeszcze maksymalnego rozpędu. Zima nie sprzyja robieniu kampanii na placach i skwerach. Na to przyjdzie czas w marcu. Wtedy będzie ponad dziesięć tygodni do pierwszej tury i to będzie kluczowy moment dla każdego sztabu, bo wtedy więcej wyborców będzie się interesować polityką. Dzisiaj każdy sztab musi utrzymać aktywność kandydata, ale też nie zmęczyć go za bardzo przed ostatnimi, kluczowymi tygodniami kampanii – mówi nam Krzysztof Łapiński, były rzecznik prezydenta Dudy, wcześniej sztabowiec PiS, a obecnie PR-owiec. 

Czytaj więcej

Artur Bartkiewicz: Dlaczego Rafał Trzaskowski chce być dziś jak Donald Trump

Kandydaci i kandydatki z głównych sił politycznych oraz spoza nich mają jeszcze czas na zebranie podpisów – do 4 kwietnia potrzebują ich co najmniej 100 tysięcy. Aktualnie jako kandydat zarejestrował się już Sławomir Mentzen (miał 250 tysięcy podpisów). I w kwietniu dopiero poznamy, jakie jest ostateczne grono kandydatów i kandydatek w kampanii.

W badaniu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” przeprowadzonym w dniach 7–8 lutego 2025 roku nastąpiła zmiana na podium w porównaniu z analogicznym sondażem z początku stycznia. Wtedy na czele sondażu było PiS, dziś jest to Koalicja Obywatelska. Formacja Donalda Tuska ma 33,5 proc. – czyli o 3 pkt proc. więcej niż na początku roku. PiS straciło w tym badaniu i jest na drugim miejscu z wynikiem 29,3 proc. To o 3,9 pkt proc. mniej niż w styczniu tego roku. Sondaż przeprowadzono jeszcze przed poniedziałkowym wystąpieniem „gospodarczym” premiera Donalda Tuska na GPW.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Burza po słowach wiceminister zdrowia. Urszula Demkow przeprasza bliskich zamordowanego ratownika medycznego
Inwestycje
„Rzecz w tym": CPK do 2032 roku? Wiceminister uspokaja: „Tak, budujemy”
Polityka
Marian Banaś wystartuje w wyborach prezydenckich? Mamy odpowiedź NIK
Polityka
Nowy sondaż: Rafał Trzaskowski w pierwszej turze traci najwięcej. Ale zyskuje w drugiej
Polityka
Donald Trump podnosi cła na stal i aluminium. Jest reakcja Donalda Tuska