Sondaż: Który kandydat na prezydenta nawiązałby najlepsze relacje z Donaldem Trumpem?

„Który kandydat na prezydenta Polski miałby Pani/Pana zdaniem szansę na nawiązanie najlepszych relacji z Donaldem Trumpem?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 25.01.2025 07:53

Karol Nawrocki, Rafał Trzaskowski, Sławomir Mentzen

Karol Nawrocki, Rafał Trzaskowski, Sławomir Mentzen

Foto: PAP/Radek Pietruszka, PAP/Jarek Praszkiewicz, PAP/Stach Leszczyński

arb

Donald Trump został 20 stycznia zaprzysiężony na 47. prezydenta USA. Kandydat Partii Republikańskiej wygrał wybory zdecydowanie, wygrywając wybory we wszystkich tzw. stanach wahających się (ang. swing states), a także zdobywając większą bezwzględną liczbę głosów (77,3 mln przy 75 mln dla Kamali Harris). Trump i jego otoczenie podkreślają, że daje mu to bardzo silny mandat do realizacji zapowiadanej agendy, która obejmuje zdecydowaną walkę z nielegalną imigracją, obniżenie inflacji poprzez doprowadzenie do spadku cen energii (dzięki m.in. zwiększeniu wydobycia paliw kopalnych) oraz odejście od polityki promującej inkluzywność i wspierającej mniejszości seksualne.

Jaką politykę zagraniczną będzie realizował Donald Trump?

W polityce zagranicznej Trump będzie – jak wynika z jego pierwszych wypowiedzi i deklaracji – mocniej brał pod uwagę interes Stanów Zjednoczonych niż poprzednia administracja Joe Bidena. Nowy prezydent USA wymaga od europejskich sojuszników z NATO, by płacili na obronność co najmniej 4 proc. PKB, a w przypadku państw najbardziej zagrożonych przez Rosję - 5 proc. PKB. Trump chce też, by Europa wzięła na siebie większy ciężar wspierania Ukrainy w jej wojnie obronnej przeciw Rosji. Samą wojnę Trump chce zakończyć doprowadzając do rozmów pokojowych między Władimirem Putinem a Wołodymyrem Zełenskim. W przypadku, gdyby Putin nie chciał przystąpić do rozmów, grozi nałożeniem na Rosję wysokich ceł i sankcji. Jego sekretarz stanu Marco Rubio zasygnalizował już jednak, że Ukraina będzie musiała pójść na ustępstwa wobec Rosji.

Czytaj więcej

Krzysztof Stanowski Andrzejem Lepperem AD 2025?

Trump zapowiada też stosowanie ceł w polityce zagranicznej – chce je nakładać zarówno, aby wymuszać na partnerach Ameryki realizowanie konkretnych działań (np. uszczelnienie granicy z USA przez Kanadę i Meksyk), jak i w celu wyrównania bilansu handlowego z partnerami handlowymi USA. Taki charakter mogą mieć cła, które Trump zamierza nałożyć na Unię Europejską.

Czytaj więcej

Piotr Zaremba: Kampania po amerykańsku

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Trump może przyjechać do Polski pod koniec kwietnia, gdy w Warszawie organizowany jest szczyt Inicjatywy Trójmorza. Wówczas mogłoby też dojść do spotkania prezydenta USA z Andrzejem Dudą. Oznaczałoby to jednocześnie, że Trump pojawi się w Polsce w końcowej fazie kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi, zaplanowanymi na 18 maja.

Sondaż: 34 proc. ankietowanych powyżej 50. roku życia uważa, że Rafał Trzaskowski nawiąże najlepsze relacje z Donaldem Trumpem

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy, który kandydat na prezydenta – ich zdaniem - miałby szansę na nawiązanie najlepszych relacji z Donaldem Trumpem.

Foto: rp.pl/Weronika Porębska

Na tak zadane pytanie najwięcej – 25,2 proc. badanych – wskazało na Rafała Trzaskowskiego, kandydata KO.

Kandydata wspieranego przez PiS, Karola Nawrockiego, poparło 18,2 proc. respondentów.

Kandydat Konfederacji, Sławomir Mentzen, został wskazany przez 16,2 proc. badanych.

5,6 proc. ankietowanych uważa, że szansę na nawiązanie najlepszych relacji z Donaldem Trumpem miałby Szymon Hołownia, kandydat Trzeciej Drogi.

Adrian Zandberg, kandydat Razem, miałby szansę na nawiązanie najlepszych relacji z Donaldem Trumpem zdaniem 2,4 proc. ankietowanych.

2,1 proc. respondentów wskazało Marka Jakubiaka, kandydata koła Wolni Republikanie.

Według 1,8 proc. ankietowanych szansę na nawiązanie najlepszych relacji z Donaldem Trumpem miałaby kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat.

3,8 proc. badanych uważa, że szansę taką miałby inny kandydat/inna kandydatka.

24,8 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

- Zdecydowanie częściej niż pozostali Rafała Trzaskowskiego za polityka, który mógłby nawiązać najlepsze relacje z nowym prezydentem USA uważają osoby po 50 roku życia (34 proc.). Takie samo zdanie wyraża blisko co trzeci respondent (31 proc.) zarabiający od 5001 do 7000 zł netto i częściej niż jedna na trzy osoby (35 proc.) z miast wielkości 200 tys. – 499 tys. mieszkańców. Grupą, która częściej niż pozostali wybierali Karola Nawrockiego są osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym (25 proc.) - komentuje wyniki badania Wiktoria Maruszczak, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 21–22 stycznia 2025 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Polityka
Donald Tusk komentuje wiec AfD i słowa Elona Muska. „Brzmi znajomo i złowieszczo”
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Polityka
Szijjártó nazwał Tuska „agentem Sorosa". Sikorski: Soros płacił za studia Orbána
Polityka
Pijany mężczyzna zabił nożem ratownika medycznego. Jest reakcja minister zdrowia
Polityka
„Ruch obliczony na osłabienie Zdanowskiej”. Cezary Grabarczyk powołał nowe koła w regionie
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Polityka
Tusk komentuje słowa Orbána ws. sankcji na Rosję. Pisze o „grze w drużynie Putina”
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej