Po wydarzeniu na TikToku pojawiły się filmy przedstawiające młodych ludzi wyrażających poparcie dla zabójstwa. Rama powiedział portalowi Politico, że decyzja odzwierciedla rosnące obawy dotyczące wpływu mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne i bezpieczeństwo młodych ludzi.
Zakaz TikToka w Albanii to nadużycie władzy?
Rusłan Stefanow, dyrektor programowy Centrum Studiów nad Demokracją w Sofii, powiedział, że uczynienie z TikToka kozła ofiarnego w związku z tragedią „to typowo populistyczne posunięcie”. – Brak odpowiednich procesów lub solidnych dowodów uzasadniających planowany zakaz jest symbolem systemowej korupcji i słabości krajowych instytucji – stwierdził Stefanow.
– To nadużycie władzy w celu tłumienia wolności słowa w Albanii – dodała Ina Zhupa, posłanka albańskiej opozycji.
Czytaj więcej
Centrolewicowy australijski rząd skierował do parlamentu ustawę, której celem jest wprowadzenie ograniczeń wiekowych na korzystanie z mediów społecznościowych.
Tymczasem rzecznik TikToka powiedział, że nie znalazł „żadnych dowodów na to, że sprawca lub ofiara mieli konta na TikToku, a liczne raporty w rzeczywistości potwierdziły, że filmy poprzedzające te zdarzenia były publikowane na innej platformie, a nie na TikToku”.