Albańska opozycja krytykuje plany wyłączenia TikToka. „To tłumienie wolności słowa”

Albańska opozycja krytykuje pomysł premiera Ediego Ramy, który ogłosił, że ​​„zablokuje TikToka na rok”. Decyzja została podjęta po śmiertelnym pchnięciu nożem 14-latka, które było wynikiem serii kłótni, jakie nastolatek toczył w mediach społecznościowych.

Publikacja: 08.01.2025 17:04

Albańska opozycja krytykuje plany wyłączenia TikToka.  „To tłumienie wolności słowa”

Foto: Adobe Stock

rbi

Po wydarzeniu na TikToku pojawiły się filmy przedstawiające młodych ludzi wyrażających poparcie dla zabójstwa. Rama powiedział portalowi Politico, że decyzja odzwierciedla rosnące obawy dotyczące wpływu mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne i bezpieczeństwo młodych ludzi.

Zakaz TikToka w Albanii to nadużycie władzy?

Rusłan Stefanow, dyrektor programowy Centrum Studiów nad Demokracją w Sofii, powiedział, że uczynienie z TikToka kozła ofiarnego w związku z tragedią „to typowo populistyczne posunięcie”. – Brak odpowiednich procesów lub solidnych dowodów uzasadniających planowany zakaz jest symbolem systemowej korupcji i słabości krajowych instytucji – stwierdził Stefanow.

– To nadużycie władzy w celu tłumienia wolności słowa w Albanii – dodała Ina Zhupa, posłanka albańskiej opozycji.

Czytaj więcej

Facebook i TikTok dozwolone od lat 16? Ustawa jest już w australijskim parlamencie

Tymczasem rzecznik TikToka powiedział, że nie znalazł „żadnych dowodów na to, że sprawca lub ofiara mieli konta na TikToku, a liczne raporty w rzeczywistości potwierdziły, że filmy poprzedzające te zdarzenia były publikowane na innej platformie, a nie na TikToku”.

Planowany zakaz TikToka prawdopodobnie wzbudzi zainteresowanie w Brukseli, gdzie urzędnicy Unii Europejskiej oceniają przestrzeganie przez Albanię standardów UE w zakresie praworządności i podstawowych wolności. Rzecznik Komisji Europejskiej oświadczył, że władza wykonawcza UE „odnotowała” plan Albanii dotyczący zablokowania TikToka i nazwała go „suwerenną decyzją”.

Zakaz TikToka nie był spowodowany jednorazowym incydentem

Albania jest krajem kandydującym do UE od 2014 r., a proces akcesyjny formalnie rozpoczęła w 2022 r., a pierwsza runda negocjacji odbyła się w październiku ubiegłego roku. Rząd Ramy dąży do pełnego członkostwa w UE do 2030 r.

Premier powiedział w grudniu, że jego rząd będzie potrzebował od sześciu do ośmiu tygodni, aby TiKTok nie był już dostępny w Albanii

Rama tłumaczy, że zakaz TikToka nie został spowodowany „jednorazowym incydentem”. Był zgodny z oczekiwaniami zdecydowanej większości rodziców i stanowił część szerszego planu mającego na celu zwiększenie bezpieczeństwa szkół, który został opracowany wspólnie ze szkołami, nauczycielami i rodzicami.

Biuro Ramy nie podało szczegółów dotyczących tego, jak i kiedy zakaz będzie egzekwowany. Premier powiedział w grudniu, że jego rząd przeprowadził „wszystkie badania technologiczne” i będzie potrzebował od sześciu do ośmiu tygodni, aby TiKTok nie był już dostępny w Albanii.

Po wydarzeniu na TikToku pojawiły się filmy przedstawiające młodych ludzi wyrażających poparcie dla zabójstwa. Rama powiedział portalowi Politico, że decyzja odzwierciedla rosnące obawy dotyczące wpływu mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne i bezpieczeństwo młodych ludzi.

Zakaz TikToka w Albanii to nadużycie władzy?

Pozostało jeszcze 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Po zdobyciu Kurachowego Rosjanie ruszą nad Dniepr? „Poderwane morale obrońców”
Polityka
Unia Europejska boi się Elona Muska
Polityka
Berlin gotów zwiększyć wydatki na armię
Polityka
Grenlandia może uzyskać niepodległość? Duński MSZ wypowiedział się jasno
Materiał Promocyjny
Technologia na straży bezpieczeństwa
Polityka
Kaukaz też patrzy na Trumpa. Widmo nowej wojny w regionie?