Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump oświadczył, że jego spotkanie z Władimirem Putinem jest już przygotowywane.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Ponad 7000 żołnierzy wróciło do służby
Ponad 7000 żołnierzy dobrowolnie wróciło do służby po odejściu z jednostki, prawie 4000 z nich zostało już przydzielonych do jednostek wojskowych.
"Po przyjęciu ustawy (która pozwala żołnierzom, którzy popełnili przestępstwa po raz pierwszy, powrócić do służby i uniknąć odpowiedzialności karnej), ponad 7000 żołnierzy, którzy dobrowolnie opuścili swoje jednostki, powróciło do wojska” – poinformowało SBI
Ustawa, przyjęta przez Radę Najwyższą pod koniec listopada 2024 r., daje możliwość powrotu do służby tym żołnierzom, którzy po raz pierwszy samowolnie opuścili swoje jednostki, unikając odpowiedzialności karnej. 9 stycznia 2025 r. Rada Najwyższa przedłużyła ważność tej ustawy do 1 marca 2025 r. Zgodnie z ustawą dowódca jednostki wojskowej, nie później niż 72 godziny od daty przybycia wojska do jednostki, kontynuuje ważność umowy lub służby, a także wznawia wypłatę środków pieniężnych, żywności, odzieży i innych rodzajów wsparcia.
Ukraina ma gwarancję otrzymania dodatkowych systemów obrony powietrznej
Poinformował o tym prezydent Wołodymyr Zełenski.
Obecnie wszystkie 19 systemów, o które wcześniej prosił Zełenski, są na miejscu, ale zgromadzono już wystarczającą liczbę kolejnych, zagwarantowanych przez partnerów.
Kaja Kallas: UE gotowa do działania, jeśli USA wycofają wsparcie dla Ukrainy
UE jest gotowa objąć inicjatywę we wspieraniu Ukrainy, jeśli Stany Zjednoczone zdecydują się wycofać, powiedziała 9 stycznia Wysoka Przedstawiciel UE ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa, Kaja Kallas.
Jak donosi AFP, Kallas wyraziła nadzieję, że Waszyngton utrzyma swoje wsparcie dla Ukrainy.
- Jestem naprawdę przekonana, że wszyscy pozostali członkowie, a mam nadzieję, że również Stany Zjednoczone, są gotowi nadal wspierać Ukrainę — powiedziała Kallas.
Ukraińskie MSZ komentuje wypowiedź Nawrockiego
"Przyjęliśmy do wiadomości wypowiedzi Pana Karola Nawrockiego, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej RP, w których kwestia członkostwa Ukrainy w UE i NATO jest uwarunkowana rozwiązaniem kwestii wspólnej historii" - czytamy w oficjalnym oświadczeniu ukraińskiego MSZ, zamieszczonym na stronie ministerstwa.
Czytaj więcej
"Po raz kolejny apelujemy do polskich polityków, aby nie wykorzystywali kwestii trudnych rozdziałów z przeszłości historycznej w swoich wewnętrznych bitwach politycznych" - pisze Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy w reakcji na słowa Karola Nawrockiego.
Kolejne spotkanie w Ramstein odbędzie się w lutym
Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow oświadczył, że kolejne spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, znanej również jako format Ramstein, zostało już uzgodnione i odbędzie się w lutym.
"Chcemy, aby Stany Zjednoczone pozostały i wzmocniły swoją obecność. (...) Stworzyliśmy NSATU (NATO Security Assistance and Training for Ukraine). Kilka krajów europejskich chce przewodzić lub współprzewodniczyć temu formatowi, ponieważ odbywa się to we współpracy z Ukrainą" - przekazał Umerow.
Trump przesuwa termin zakończenia wojny
Ekipa Trumpa ma mieć obsesję na punkcie wywierania wrażenia siły, więc ma „kalibrować” podejście do sytuacji Ukrainy.
Czytaj więcej
Donald Trump nadal nie wie, jak zakończyć wojnę i nie ma zamiaru zaprzestać pomocy dla Ukrainy - pisze "Financial Times", powołując się na swoje źródła.
"Rusicz" grozi zamordowaniem deputowanego rosyjskiej Dumy
Neonazistowska grupa „Rusicz”, walcząca z Ukrainą w ramach armii rosyjskiej, zagroziła zabiciem deputowanego Dumy Państwowej z ramienia partii Jedna Rosja Jewgienija Fiodorowa.
Dzień wcześniej Jewgienij Fiodorow, występując w programie prokremlowskiego ruchu społecznego NOD, którego jest koordynatorem, stwierdził, że Rosja jest krajem wielonarodowościowym, a ci, którzy próbują podzielić ją według linii etnicznych, są jej wrogami.
W odpowiedzi na to na kanale Rusich Telegram pojawiło się zdjęcie Fiodorowa z podpisem: „Rosyjscy nacjonaliści mogą go zarżnąć jak psa, a nic im się nie stanie. Nie wyślą go poza front...”
Grupa sabotażowo-szturmowa „Rusicz” składa się z radykalnych nacjonalistów i neonazistów. Bierze udział w wojnie na Ukrainie od 2014 roku. Kijów oskarża organizację o popełnienie zbrodni wojennych, w tym tortury i morderstwa jeńców i cywilów. Jeden z dowódców rosyjskich, Woisław Torden, jest obecnie sądzony w Finlandii za egzekucję 22 ukraińskich żołnierzy. Zeznania oskarżenia opierają się na nagraniach wideo sfilmowanych i opublikowanych przez członków "Rusiczy". Fińska prokuratura wnioskowała o karę dożywotniego pozbawienia wolności dla Tordena.
Minister obrony Holandii o rozmowach z Rosją: Ukraina musi działać z pozycji siły
- Najważniejsze jest to, aby Ukraina mogła działać z pozycji siły, a nie słabości. Tak więc siła na polu bitwy, siła w zakresie obrony powietrznej i siła w zakresie gospodarki. Musimy nadal robić wszystko, aby wzmocnić Ukrainę i zrobimy to - powiedział powiedział minister obrony Holandii Ruben Brekelmans, odpowiadając na pytanie Ukrinformu o karty atutowe, które mogą mieć kluczowe znaczenie w potencjalnych negocjacjach między Ukrainą a Rosją.
Brekelmans zauważył, że Holandia dostarczyła blisko 6 miliardów euro pomocy wojskowej i przeznaczyła resztę dostępnego budżetu na zakup broni. - Do tej pory przeznaczyliśmy łącznie ponad 1 miliard na amunicję artyleryjską. W ostatnim kwartale 2024 r. zapewniliśmy 2 miliardy dolarów pomocy wojskowej, finansowania i współfinansowania, w tym F16 i drony - mówił Brekelmans.
Według niego Holandia, wspólnie z Ukrainą i jej międzynarodowymi partnerami, nieustannie poszukuje sposobów na zwiększenie liczby szkoleń dla ukraińskich żołnierzy.
Zełenski spotkał się we Włoszech z Giorgią Meloni
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który przyleciał ze spotkania sojuszników w Ramstein do Rzymu, aby spotkać się z premier Włoch Giorgią Meloni, powiedział, że rozmawiał z nią przede wszystkim o przygotowaniach do konferencji na temat powojennej odbudowy Ukrainy.
Austin: Putin jest zdesperowany
Sekretarz obrony USA Lloyd Austin ocenił, że Władimir Putin jest „zdesperowany”. Ma tego dowodzić rozmieszczenie na froncie oddziałów z Korei Północnej.
Austin odniósł się do najnowszych szacunków USA, które wskazują, że od 2022 r. Rosja straciła ponad 700 000 żołnierzy na Ukrainie. Straty te obejmują zarówno zabitych, jak i rannych żołnierzy. Sekretarz obrony stwierdził, że rosyjskie straty na Ukrainie przekroczyły obecnie dwie trzecie całkowitej siły rosyjskiej armii na początku wojny. Tylko w listopadzie 2024 r. Rosja traciła prawie 1500 żołnierzy dziennie
Szef Pentagonu dodał, że Rosja, nie mogąc zrekompensować tych strat, uciekła się do „wydobywania z więzień i zmuszania żołnierzy kontraktowych” do służby, a co więcej - wysłała na front wojska z Korei Północnej.
Od grudnia, gdy to nastąpiło, siły koreańskie straciły ok. 1000 żołnierzy, choć istnieją szacunki znacznie wyższe.
Kanada przeznaczy ponad 300 mln dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy
Minister obrony Kanady Bill Blair ogłosił na spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy (znanej również jako format Ramstein), że Kanada zapewni Ukrainie 440 mln dolarów kanadyjskich (CAD, ponad 305 mln dolarów amerykańskich) na pomoc wojskową.
W ramach nowego pakietu pomocowego Kanada przeznaczy 200 mln CAD (około 139 mln USD) na czeską inicjatywę zakupu i dostawy amunicji dużego kalibru dla Ukrainy, oprócz już przyznanych 53 mln CAD (około 36 mln USD).
Kanada wydała 30 milionów CAD (około 20 milionów USD) na sprzęt zimowy dla ukraińskich żołnierzy, podczas gdy 64 miliony CAD (około 44 milionów USD) przeznaczono na kamery dronowe o wysokiej rozdzielczości, które zostały już dostarczone Ukrainie w listopadzie-grudniu 2024 r.
Rutte: Musimy postawić Ukrainę w jak najlepszej pozycji
Sekretarz generalny NATO Mark Rutte stwierdził, że Ukraina musi być w możliwie najsilniejszej pozycji, gdy nadejdzie czas negocjacji z Rosją.
- A globalny kontekst jest taki, że musimy postawić Ukrainę w jak najlepszej pozycji — powiedział Rutte podczas spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w bazie lotniczej Ramstein. - Żeby pewnego dnia, gdy z inicjatywy Ukrainy rozpoczną się rozmowy na temat rozwiązania tego konfliktu, Ukraina była w jak najlepszej pozycji.
Podkreślił znaczenie zapewnienia korzystnych warunków dla Ukrainy w każdym ewentualnym porozumieniu pokojowym. Według szefa NATO niepowodzenie w uzyskaniu takiego porozumienia przyciągnęłoby uwagę krajów takich jak Chiny, Korea Północna, Iran i Rosja.
- Cały świat patrzy. Musimy więc upewnić się, że Ukraina jest w jak najlepszej pozycji. I nie powinniśmy zapominać, że w grę wchodzi tu kontekst geopolityczny – podkreślił Rutte.
Rada Najwyższa Ukrainy obniży grzywnę za brak aktualnych danych wojskowych
Rada Najwyższa w pierwszym czytaniu przyjęła ustawę, która proponuje zmniejszenie o 50 proc. grzywny dla osób, które nie zaktualizowały danych dotyczących swojej wojskowej rejestracji.
Istnieje jednak warunek: osoba zobowiązana do służby wojskowej musi zgłosić się do wojskowego biura rejestracji i poboru, aby zaktualizować dane i zapłacić grzywnę. Wówczas może ona zostać zmniejszona do 8500 UAH.
Grzywna za złamanie zasad rejestracji wojskowej wynosi od 17 do 25 tysięcy hrywien (400-600 dolarów).
Giorgia Meloni ma nadzieję, że Trump nie porzuci Ukrainy
Premier Włoch Giorgia Meloni, jedna z europejskich liderek najbliższych Donaldowi Trumpowi, powiedziała w czwartek, że wierzy, iż wybrany na prezydenta USA będzie bronił interesów Zachodu po objęciu urzędu i nie porzuci Ukrainy.
Meloni poleciała w zeszły weekend na Florydę, aby odbyć niezapowiedziane rozmowy z Trumpem, co spotkało się z uznaniem nowego prezydenta, który nazwał ją „fantastyczną kobietą”.
Zełenski rozmawiał z sekretarzem obrony USA
Prezydent Wołodymyr Zełenski i sekretarz obrony USA Lloyd Austin omówili sytuację na froncie, potrzeby obronne Ukrainy w zakresie różnych typów dronów i wzmocnienie obrony powietrznej.
„W ramach spotkania w Ramstein spotkałem się z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. Omówiliśmy wsparcie dla Ukrainy. Głównymi tematami naszej rozmowy były sytuacja na polu bitwy, rola dronów na tym etapie wojny i potrzeby obronne Ukrainy w zakresie różnych typów bezzałogowych statków powietrznych. Rozmawialiśmy również o wzmocnieniu ukraińskiej obrony powietrznej i perspektywach zapewnienia dodatkowych systemów obrony powietrznej, w szczególności we współpracy z innymi krajami” — przekazał Zełenski.
Wciąż rośnie liczba poszkodowanych w środowym ataku Rosjan na Zaporoże
Liczba osób rannych w rosyjskim ataku na Zaporoże 8 stycznia przy użyciu kierowanych bomb lotniczych wzrosła do 122.
8 stycznia Rosjanie zaatakowali Zaporoże kierowanymi bombami lotniczymi, które eksplodowały w pobliżu obszaru administracyjnego obiektu infrastrukturalnego i drogi. Zginęło trzynaście osób.
Ostatnie sankcje na Rosję administracji Joe Bidena
Prezydent Joe Biden ma ogłosić w tym tygodniu nowe sankcje wymierzone w gospodarkę Rosji, jako część środków mających na celu wzmocnienie wysiłków Kijowa przeciwko Moskwie przed objęciem urzędu przez Donalda Trumpa.
Kroki te następują, gdy administracja Bidena przygotowuje również 500 milionów dolarów nowej pomocy wojskowej dla Ukrainy w czwartek, która ma obejmować pociski obrony powietrznej, amunicję powietrze-ziemia i sprzęt pomocniczy dla myśliwców F-16
Agencja Reuters poinformowała wcześniej, że trzy źródła stwierdziły, że Stany Zjednoczone planują nałożenie kolejnych sankcji na dochody Rosji z ropy naftowej, które pomagają finansować jej wojnę z Ukrainą. Jedno ze źródeł stwierdziło, że sankcje obejmą dwie rosyjskie firmy naftowe, ponad 100 tankowców, handlarzy ropą naftową i rosyjskie firmy ubezpieczeniowe.
Niemcy dostarczą Ukrainie dodatkowe pociski do systemów obrony powietrznej IRIS-T
Niemiecki minister obrony Boris Pistorius ogłosił plany dostarczenia Ukrainie w niedalekiej przyszłości pocisków przechwytujących do systemu obrony powietrznej IRIS-T.
Amunicja była pierwotnie przeznaczona dla Bundeswehry, ale teraz zostanie wysłana bezpośrednio na Ukrainę.
Niemieckie Ministerstwo Obrony poinformowało, że Ukraina otrzyma prawie 50 pocisków do systemu IRIS-T.
Bolesna wyprowadzka pracowników Gazpromu z UE do Turcji
Pracownicy Gazpromu obsługujący rosyjskie aktywa na terenie UE niemal w całości opuścili Wspólnotę. Wobec nacjonalizacji firm Gazpromu m.in. w Niemczech i Wielkiej Brytanii Rosjanie musieli wyjechać wraz z rodzinami opuszczając wynajęte apartamenty i domy. Wrócili do rosyjskiej rzeczywistości, gdzie muszą nauczyć się m.in. języka tureckiego.
Czytaj więcej
Pracownicy Gazpromu obsługujący rosyjskie aktywa na terenie Unii Europejskiej niemal w całości opuścili Wspólnotę. Wobec nacjonalizacji firm Gazpromu m.in. w Niemczech i Wielkiej Brytanii Rosjanie musieli wyjechać wraz z rodzinami opuszczając wynajęte apartamenty i domy. Wrócili do rosyjskiej rzeczywistości, gdzie muszą nauczyć się m.in. języka tureckiego.
Polska przygotowuje nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy
Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej Polski, ogłosił, że Warszawa przygotowuje nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Norwegia planuje przeznaczyć setki milionów koron na zakup dronów dla Ukrainy
Norweski minister obrony Bjørn Arild Gram powiedział podczas czwartkowego spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, że jego kraj przeznaczył 700 mln koron norweskich (około 61,3 mln dolarów) na inicjatywę zakupu dronów dla Ukrainy.
Gram odbył również dwustronne spotkanie z ukraińskim ministrem obrony Rustemem Umerowem, informując, że Norwegia przyczynia się do nowej dostawy dronów we współpracy z Wielką Brytanią i Międzynarodowym Funduszem na rzecz Ukrainy (IFU).
Fico o tym, jak powinien zachowywać się przywódca suwerennego kraju
Premier Słowacji Robert Fico rozszerzył swoje groźby pod adresem Ukrainy w związku z zawieszeniem przez Kijów tranzytu rosyjskiego gazu ziemnego.
Po rozmowach z urzędnikami Komisji Europejskiej 9 stycznia w Brukseli Fico oświadczył, że Słowacja może „zawiesić wszelką pomoc humanitarną dla Ukrainy, podjąć decyzję o znacznym zmniejszeniu lub całkowitym anulowaniu świadczeń dla ukraińskich uchodźców na Słowacji lub przerwać dostawy prądu w sytuacjach kryzysowych”.
Podkreślił również, że na szczeblu politycznym kraj może skorzystać z prawa weta w stosunku do wielu decyzji w Unii Europejskiej.
Fico zauważył jednak, że Słowacja podejmie takie kroki tylko wtedy, gdy „nie będzie miała innego wyboru”. Fico powiedział, że jego groźby są okazją do pokazania, jak powinien zachowywać się przywódca suwerennego kraju.
Ukraińskie Siły Powietrzne: Od początku wojny Rosja użyła przeciwko Ukrainie dziesiątek tysięcy bomb lotniczych
Od lutego 2022 r. Rosja zrzuciła na Ukrainę ponad 51 000 kierowanych bomb lotniczych (KAB), w tym około 40 000 w 2024 r. Poinformowały o tym ukraińskie siły powietrzne.
„Najbardziej ucierpieli ukraińscy żołnierze i mieszkańcy rejonów przyfrontowych. Jednak wróg wielokrotnie używał tej śmiercionośnej broni przeciwko cywilom w dużych miastach, gdzie KAB-y mogą dotrzeć” – czytamy w raporcie.
Finlandia nie zamierza otworzyć granicy z Rosją
Oświadczenie takie wydała szefowa MSW Finlandii Mari Rantanen. Granica Finlandii z Rosją jest zamknięta ze względu na presję migracyjną wywieraną na fińską granicę przez imigrantów, którzy - jak przekonują Helsinki - byli przerzucani na granicę przez Moskwę.
W obwodzie dniepropietrowskim zatrzymano trzy osoby podejrzane o podpalenie budynku administracji
Śledczy badają czy związek z przestępstwem mają służby Federacji Rosyjskiej.
Wiadomo, co wejdzie w skład pakietu pomocy wojskowej USA dla Ukrainy
Pentagon poinformował, że w skład 74 pakietu pomocy wojskowej, jaki USA przekaże Ukrainie, znajdą się pociski do zestawów obrony przeciwlotniczej, elementy wyposażenia do myśliwców F-16, pociski powietrze-ziemia oraz części zamienne i sprzęt do bezpiecznej komunikacji.
Karol Nawrocki powtarza, że bez rozliczenia z historią Ukraina nie będzie mogła wejść do NATO
Kandydat popierany przez PiS wyborach prezydenckich uzależnia możliwość wejścia Ukrainy do NATO od zmianą jej polityki w kwestii rzezi wołyńskiej.
Czytaj więcej
Karol Nawrocki, prezes IPN i kandydat popierany przez PiS w wyborach prezydenckich powtórzył na konferencji prasowej słowa, które padły w wywiadzie dla Polsat News. Nawrocki stwierdził, że „nie wyobraża sobie sytuacji, w której państwo odpowiedzialne za śmierć 120 tys. Polaków, niewyrażające zgody na podjęcie ekshumacji, nierozliczające się ze swojej przeszłości, będzie współtworzyła międzynarodowe instytucje, takie jak UE i NATO”
Wielka Brytania i inne państwa NATO przekażą Ukrainie 30 tys. dronów
Informację taką przekazało Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii. Wartość dostarczonych dronów to 45 mln funtów. Zostaną one przekazane w ramach tzw. koalicji dronowej.
Wołodymyr Zełenski określił kontrofensywę w obwodzie kurskim „jednym z największych zwycięstw Ukrainy od początku wojny”
Zełenski mówił o tym na posiedzeniu grupy Ramstein skupiającej państwa udzielającej pomocy wojskowej Ukrainy. - Rosja musiała wycofać niemal 60 tys. żołnierzy z ukraińskiego frontu, by na to zareagować - podkreślił.
Władimir Putin zapowiedział, że będzie wkrótce rozmawiał z prezydentem Chin Xi Jinpingiem
- Mój kolega, przywódca Chińskiej Republiki Ludowej, wkrótce odbędzie ze mną rozmowę telefoniczną - powiedział Putin w czasie posiedzenia rządu.
Liczba ofiar bombardowania Chersonia wzrosła do dziewięciu
Rosja zaatakowała Chersoń za pomocą bomb szybujących. Dwie kolejne osoby – 51-letni mężczyzna został hospitalizowany, a 63-letniej kobiecie i 38-letniemu mężczyźnie udzielono pomocy na miejscu.
Ministerstwo Obrony Rosji podaje nowe szacunki dotyczące ukraińskich strat w obwodzie kurskim
Od rozpoczęcia ofensywy w obwodzie kurskim (6 sierpnia) Ukraińcy mieli tam stracić ponad 50 310 żołnierzy, 294 czołgi, 218 bojowych wozów piechoty, 161 transporterów opancerzonych, 1 517 innych pojazdów opancerzonych, 1 435 samochodów, 348 zestawów artyleryjskich.
Azerski AZAL skasował wszystkie rejsy z Baku do Kazania
Latanie nad Rosją stało się niebezpieczne. Linie lotnicze ograniczają rejsy po katastrofie azerskiego samolotu pasażerskiego.
Czytaj więcej
Serbskie Air Serbia i uzbeckie Qanot Sharq znacznie zmniejszyły siatkę swoich rosyjskich połączeń. A azerski AZAL skasował wszystkie rejsy z Baku do Kazania.
Wołodymyr Zełenski w Niemczech
Prezydent Ukrainy weźmie udział w spotkaniu Grupy Ramstein, zrzeszającej państwa dostarczające pomocy wojskowej Ukrainie.
Skład paliw w zaatakowanym przez ukraińskie drony mieście Engels płonie drugi dzień z rzędu
Ukraińcy zaatakowali wczoraj skład paliw, wykorzystywany przez rosyjskie lotnictwo strategiczne, które ma swoją bazę w mieście. W liczącym 200 tys. mieszkańców mieście wprowadzono stan nadzwyczajny. W walce z ogniem zginęło dwóch strażaków.
Kreml obarcza Kijów i Kiszyniów odpowiedzialnością za kryzys energetyczny w Naddniestrzu
- Przez wiele lat Rosja dostarczała (Naddniestrzu) gaz naturalny (...). Teraz, przez decyzję Ukrainy i władz Mołdawii, Naddniestrze straciło tę szansę. Sytuacja tam jest naprawdę krytyczna – powiedział Dmitrij Pieskow.
Kreml nie ujawnia jaką drogą będzie dostarczał gaz na Słowację
- Powstrzymam się od komentowania – tak Dmitrij Pieskow odpowiedział na pytanie jaką trasą gaz z Rosji będzie docierał do Słowacji, po tym jak Ukraina wstrzymała jego tranzyt przez swoje terytorium.
Wpis z notatnika zabitego żołnierza z Korei Płn. „Myślałem, że nikt mnie nie widzi”
„Podczas pracy w koszarach myślałem, że nikt mnie nie widzi i schowałem do kieszeni rzeczy Rosjan” - taki wpis znaleziono wśród notatek zabitego w obwodzie kurskim w Rosji żołnierza z Korei Północnej. „Moja wina, że nie zastosowałem się do rozkazu naczelnego wodza i ukradłem rzecz należącą do innego kraju. Może to mieć poważne konsekwencje dla naszych dowódców” - napisał, cytowany w komunikacie Sił Operacji Specjalnych ukraińskiej armii, żołnierz z Korei Północnej, który zginął broniąc obwodu kurskiego w Rosji.
Czytaj więcej
Ukraińskie Siły Operacji Specjalnych (SOF) informują o treści notatek, znalezionych przy jednym z północnokoreańskich żołnierzy, który zginął broniąc obwodu kurskiego w Rosji. Żołnierz przyznał się w nich, że okradł rosyjskich żołnierzy i sprzedał ich rzeczy.
Atak w Dnieprze. SBU zatrzymała parę, która miała wyprodukować ładunek wybuchowy
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) we współpracy z policją zatrzymała dwoje kolejnych podejrzanych o udział w zdetonowaniu ładunku w mieście Dniepr. Do ataku doszło 14 grudnia. W wyniku eksplozji w pobliżu budynku administracji publicznej zginęła jedna osoba, cztery zostały ranne. „Po zatrzymaniu 37-letniego mężczyzny, podejrzanego o dokonanie zamachu, funkcjonariusze organów ścigania zidentyfikowali jego wspólników – męża i żonę” - napisano w komunikacie SBU. Wyjaśniono, że zatrzymany 33-letni dezerter i jego 25-letnia żona, są podejrzani o wyprodukowanie improwizowanego urządzenia wybuchowego, które posłużyło do dokonania ataku. Jak wyjaśniono, mężczyzna poszukiwany był w związku z opuszczeniem ukraińskiej jednostki wojskowej bez pozwolenia i ukrywał się w Dnieprze. Tu został odkryty przez rosyjskie służby specjalne, które następnie zdalnie ich zwerbowały – wynika z ustaleń SBU.
Rosjanie ostrzelali wieś w obwodzie chersońskim
W ostrzale wsi Niezłamne zginęła kobieta – podaje chersońska administracja obwodowa.
Pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy w rejonie Biłohoriwki zostały zaatakowane przez Rosjan
Zgrupowanie „Chortyca” walczące na froncie wschodnim informuje, że Rosjanie zniszczyli niektóre umocnienia Ukraińców w tej części frontu.
Ropa z dwóch uszkodzonych w Cieśninie Kerczeńskiej tankowców dotarła do wybrzeży Odessy i Mikołajowa
Przed tym, że skutki wycieku ropy z tankowców może odczuć wybrzeże Ukrainy w rejonie Odessy i Mikołajowa ostrzegł rzecznik ukraińskiej Marynarki Wojennej kpt Dmytro Płetenczuk.
Dwie osoby ranne w ataku na Chersoń
W wyniku zrzucenia ładunku wybuchowego na Chersoń przez rosyjski dron ranna została 71-letnia kobieta i 60-letni mężczyzna.
Północne pogranicze Ukrainy ostrzelane 60 razy w ciągu doby
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali północne pogranicze Ukrainy w obwodzie czernihowskim, sumskim i charkowskim 60 razy – podaje Dowództwo Operacyjne „Północ”.
Gubernator obwodu chersońskiego pokazuje skutki nocnego i porannego ostrzału Chersonia
Ołeksandr Prokudin zamieścił nagranie z ostrzelanego Chersonia na Facebooku. Miasto było atakowane w nocy i nad ranem.
"Gwałtownie wzrosła" liczba ofiar ataku na Zaporoże
W Zaporożu liczba rannych gwałtownie wzrosła w wyniku wczorajszego ataku. Obecnie wiadomo o 13 zabitych i 113 rannych – poinformował Iwan Fedorow, szef obwodowej administracji wojskowej. W szpitalach jest 59 osób, 10 z nich jest w stanie ciężkim. "Dziś w obwodzie zaporoskim ogłoszono dzień żałoby po tych, którzy zginęli w wyniku wczorajszego ataku wroga na miasto" - dodał Fedorow.
12 tys. żołnierzy Korei Północnej "zdobywa cenne doświadczenie bojowe" w Rosji
Zastępczyni ambasadora USA przy ONZ Dorothy Camille Shea ostrzegła, że zaangażowanie wojsk północnokoreańskich w wojnę przeciwko Ukrainie pozwala KRLD zdobyć cenne doświadczenie bojowe, zwiększając jej gotowość do działań militarnych przeciwko sąsiednim krajom. Jak poinformowała, obecnie w Rosji jest ponad 12 000 żołnierzy Korei Północnej, którzy biorą aktywny udział w działaniach bojowych w obwodzie kurskim.
Pentagon potwierdza: administracja Bidena nie będzie miała czasu wykorzystać kilku miliardów dolarów z pakietu dla Ukrainy
Pentagon potwierdził, że kilka miliardów dolarów z pakietu pomocowego dla Ukrainy nie zostanie wykorzystane do końca kadencji Bidena. - Decyzje dotyczące tych środków podejmie nowa administracja – poinformowała rzecznika Pentagonu Sabrina Singh.
Rosja zaatakowała Ukrainę 70 dronami
W nocy Rosja zaatakowała Ukrainę 70 dronami Shahed z różnych kierunków. Siły obronne zniszczyły 46 takich maszyn – podały ukraińskie Siły Powietrzne. W wyniku upadku szczątków maszyn uszkodzone zostały domy prywatne w obwodach charkowskim, sumskim i czerkaskim – podano.
Siły ukraińskie celują w rosyjski sektor naftowy. 81 ataków w 2024 roku
W 2024 roku ukraińskie drony przeprowadziły 81 ataków na rafinerie ropy naftowej i magazyny paliwa w Rosji na anektowanym Krymie i na okupowanych terytoriach - podaje KyivPost, powołując się na dane rosyjskiego serwisu BBC. Ataki były skierowane zarówno na rafinerie, jak i składy ropy naftowej. Niektóre obiekty wymagały rozległych napraw - podano.
DeepState: Rosjanie posuwają się naprzód na przedmieściach Pokrowska
Wojska rosyjskie przechodzą przez miasto Torećk w obwodzie donieckim i posuwają się naprzód na przedmieściach Pokrowska – poinformowała na Telegramie grupa monitorująca sytuację DeepState.
Fico: Musiałem jechać do Moskwy
Premier Słowacji oświadczył, że udał się w grudniu do Moskwy, ponieważ „musiał zapewnić gaz na potrzeby kraju”. - Zajmowałem się poważnym problemem - szkodami sięgającymi półtora miliarda euro, które niewdzięczny prezydent Ukrainy wyrządził Słowacji - powiedział Robert Fico.
Rosjanie atakują Pokrowsk
Wojska rosyjskie wzmogły ostrzał Pokrowska. W mieście brakuje prądu, gazu i wody, a mieszka tan nadal ponad 7 tys. ludzi, poinformował szef administracji wojskowej miasta Pokrowsk Serhij Dobriak. Rosjanie mają być ok. trzy kilometry od miasta.
Prezydent Ukrainy spotka się dziś w Niemczech z sojusznikami Kijowa
Wołodymyr Zełenski spotka się dziś w amerykańskiej bazie lotniczej w Ramstein w Niemczech z sojusznikami Ukrainy zebranymi pod egidą USA, aby omówić dalszą pomoc wojskową. Spotkanie odbywa się na jedenaście dni przejęciem władzy w USA przez Donalda Trumpa, który wyraził sceptycyzm wobec podobnego finansowego wsparcia. Prezydent Ukrainy zapowiedział, że planuje także rozmowy z partnerami na szczeblu ministrów obrony i dowódców wojskowych.
Będzie to 25. spotkanie tej grupy powołanej w celu koordynowania dostaw broni do Kijowa w celu odparcia rosyjskiej inwazji. Oczekuje się, że Lloyd Austin ogłosi nowy, istotny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Pod rządami prezydenta Joe Bidena Stany Zjednoczone są największym zwolennikiem Kijowa w obronie przed rosyjską inwazją. Od lutego 2022 roku dostarczyły pomoc wojskową o wartości ponad 65 mld dol. Za nimi plasują się Niemcy, które ofiarowały wsparcie wojskowe o wartości 28 miliardów euro.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 803 100 żołnierzy, 9 731 czołgów, 20 221 pojazdów opancerzonych, 21 765 zestawów artyleryjskich, 1 260 wyrzutni rakiet, 1 038 zestawów przeciwlotniczych, 369 samolotów, 331 śmigłowców, 21 813 bezzałogowych statków powietrznych, 3 014 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 33 387 pojazdów (w tym cystern) oraz 3 686 jednostek sprzętu specjalnego.
W nocy nad Rosją strąconych zostało 15 ukraińskich dronów
Pięć dronów zostało strąconych nad obwodem biełgorodzkim, jeden nad obwodem briańskim i dziewięć nad Krajem Krasnodarskim – informuje Ministerstwo Obrony Rosji.
Jakie znaczenie ma utrata Kurachowego przez Ukraińców?
– Rosyjscy okupanci nie chcą atakować samego Pokrowska. (…) Przeciwnik zamierza obejść miejscowość przez Kurachowe i Toreck (leżący na wschodzie – red.), by przeciąć trasy zaopatrzeniowe obrońców – sądzi ukraiński wojskowy Ołeksij Hetman. Rosjanie prawdopodobnie wiedzą, że i sam Pokrowsk i jego okolice zostały umocnione, znajdują się tam co najmniej dwa pierścienie obrony.
Czytaj więcej
Ukraińskie oddziały utraciły miejscowość Kurachowe, której broniły od października. Rosjanie mogą teraz próbować atakować na zachód, na Zaporoże.
UE zdecydowanie zmniejszyła zależność od rosyjskiego gazu, przerzucając się na innych dostawców
Gdy popatrzeć na strukturę importu gazu do UE widać wyraźnie, że od agresji Rosji na Ukrainę zwiększyły się dostawy LNG z USA, podczas gdy z innych kierunków (Norwegia, Algieria i inne państwa) są w miarę stabilne.
Czytaj więcej
Unia Europejska prawie uniezależniła się od rosyjskiego gazu. Ale cena zerwania energetycznych więzów z Rosją jest wysoka.
Na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim nie ma rosyjskich okrętów
Informacje takie przekazuje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.
W ciągu doby na froncie doszło do 166 potyczek
Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z jego wieczornego komunikatu wynika, że Rosjanie przeprowadzili 31 uderzeń powietrznych i ponad 3 800 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich wojsk i terenów zabudowanych.
Obywatel Ukrainy skazany, in absentia, na 15 lat więzienia za walkę po stronie rosyjskiej
Skazany to 35-letni Ukrainiec, pochodzący z obwodu czerkaskiego, który walczył po stronie prorosyjskich separatystów w Donbasie od 2017 roku. Po wybuchu wojny mężczyzna brał udział w walkach o Bachmut i szturmie na zakłady Azowstal w Mariupolu.
W nocy rosyjskie drony atakowały południową, północną i środkową Ukrainę
Alarm powietrzny na Ukrainie zakończył się tuż po czwartej w nocy czasu lokalnego.
Małżeństwo z obwodu sumskiego zbierało dla Rosjan informacje o pozycjach ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
Prokuratura z obwodu sumskiego oskarżyła 53-letnią kobietę i jej 59-letniego męża o zbieranie informacji na temat rozmieszczenia sprzętu do walki radioelektronicznej i zestawów obrony przeciwlotniczej w obwodach sumskim i charkowskim. Kobieta nawiązała wcześniej kontakt z rosyjskimi służbami specjalnymi za pośrednictwem jednego z komunikatorów.
Specjalny wysłannik Donalda Trumpa ds. Rosji i Ukrainy zapowiada, że wojna zakończy się w „bliskiej przyszłości”
Gen. Keith Kellogg, wyznaczony przez prezydenta-elekta Donalda Trumpa jako specjalny wysłannik ds. Rosji i Ukrainy uważa, że wojna na Ukrainie zakończy się w „bliskiej przyszłości”. Jego zdaniem administracja Trumpa „stworzy warunki, w których prezydent USA będzie w stanie rozmawiać zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim”. Jak dodał wierzy, że „osiągną oni akceptowalne rozwiązanie” konfliktu w najbliższej przyszłości. Jednocześnie Kellogg, w rozmowie z Fox News stwierdził, że rozwiązanie to musi być „trwałe” i musi oznaczać zakończenie konfliktu. - Trump nie zamierza oddać niczego Putinowi i Rosjanom, chce ocalić Ukrainę, jej suwerenność - podkreślił Kellogg. Za błąd Joe Bidena uznał on to, że obecny prezydent USA ani razu nie rozmawiał z Władimirem Putinem po wybuchu wojny Rosji z Ukrainą.
Władimir Putin weźmie udział w posiedzeniu rosyjskiego rządu
9 stycznia Władimir Putin spotka się z członkami rosyjskiego rządu w formule wideokonferencji – poinformował Kreml. Głównym tematem dyskusji ma być „uruchomienie nowych, ogólnokrajowych projektów” - czytamy w komunikacie.
Rosjanie informują o natarciu sił pancernych zgrupowania „Południe” po zajęciu Kurachowego
Z komunikatu Ministerstwa Obrony Rosji wynika, że grupy uderzeniowe wspierane przez siły pancerne posuwają się naprzód po zajęciu miasteczka Kurachowe w obwodzie donieckim. Kurachowe miało zostać zajęte przez Rosjan 6 stycznia. Z komunikatu resortu obrony Rosji wynika, że nacierający niszczą umocnione pozycje ukraińskich obrońców.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1050 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1050 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy ukraińskie drony atakowały obwody briański, rostowski, saratowski i biełgorodzki.