Polityczne Michałki Ekstra: 10 kluczowych postaci polskiej polityki 2024 – od Tuska po Mentzena

Kto politycznie wygrał, a kto stracił najbardziej? Dla kogo to był dobry rok, a dla kogo nienajlepszy? W specjalnym wydaniu podcastu „Polityczne Michałki” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko podsumowują ostatnie 12 miesięcy w polityce.

Publikacja: 27.12.2024 17:00

Polityczne Michałki Ekstra: 10 kluczowych postaci polskiej polityki 2024 – od Tuska po Mentzena

Foto: rp.pl

To był rok problemów w koalicji, dwóch kampanii wyborczych i napięć geopolitycznych.

Rok Trzaskowskiego, wyzwania Tuska

Rafał Trzaskowski może uważać, że to był dla niego dobry rok. Wygrał wybory na prezydenta stolicy i prawybory w Koalicji Obywatelskiej. - Trzaskowski pracował w terenie, żeby struktury Platformy go poparły bezdyskusyjnie. I tak się też stało, mimo tego, że Sikorski był silnym kontrkandydatem, przynajmniej w warstwie wizerunkowej – mówił o prawyborach w KO (które sam Trzaskowski zaproponował) Michał Kolanko. Wcześniej Trzaskowski wygrał wybory prezydenckie w Warszawie na drugą kadencję. Ale sztabowcy KO zdają sobie sprawę, że to będzie bardzo trudna kampania prezydencka w 2025. I nie będzie przypominać tych w tym roku, które Trzaskowski wygrał.

Czytaj więcej

Rafał Trzaskowski komentuje zdjęcie, którym zachęca do pompek. „Trochę humoru”

Co do Donalda Tuska, to jak zauważył Michał Szułdrzyński, ostatnie sondaże dotyczące nastrojów i sytuacji w kraju nie są dla premiera dobrym znakiem. - Tuż przed świętami CBOS opublikował badanie dotyczące nastrojów i tego, w jakim kierunku zmierza Polska. Ponad połowa osób uważała, że sprawy idą w złym kierunku i mam wrażenie takiego ciekawego rozjazdu. Z jednej strony Platforma jest pierwsza w sondażach. Niektóre czasami pokazują ostatnio, że PiS wysuwa się na prowadzenie, ale na razie Platforma w większości sondaży prowadzi. Donald Tusk wrócił po latach na czoło rankingu zaufania, ale równocześnie przekonanie o tym, jak wygląda sytuacja gospodarcza czy w jakim kierunku idą sprawy w kraju, jest dla rządu niekorzystne – mówił Szułdrzyński.

Napięcia w PiS, szanse Nawrockiego

PiS postawiło na prezesa IPN jako kandydata w wyborach prezydenckich – ogłaszając go kandydatem obywatelskim, spoza partii. – W kuluarach sztabowcy PiS mówią, że początek kampanii, tzn. faza w tym roku i tak była żywsza niż analogiczny etap kampanii Andrzeja Dudy w 2014 roku - mówił Kolanko. To oczywiście niczego jeszcze nie przesądza, ale nominacja dla Nawrockiego daje mu – w ocenie rozmówców – szansę na polityczną karierę w ramach PiS po zakończeniu kadencji w IPN. Nawrocki pokazuje się też jako człowiek „z ludu”, co ma też być jednym z wniosków sztabu PiS po wyborach w USA.

W podcaście rozmawiano też o sytuacji Trzeciej Drogi, Lewicy i Sławomira Mentzena, który może być jednym z ważniejszych rozgrywających w wyborach prezydenckich. – Wydaje się, że trzeba brać pod uwagę też scenariusz, w którym Konfederacja będzie trzecią siłą w wyborach prezydenckich – mówił Kolanko.

To był rok problemów w koalicji, dwóch kampanii wyborczych i napięć geopolitycznych.

Rok Trzaskowskiego, wyzwania Tuska

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Polityka
Wipler: Będą dramatyczne korekty wyników tuż przed wyborami prezydenckimi
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Polityka
Kiedy będą wybory prezydenckie 2025? Termin nie jest przypadkowy
Polityka
Michał Kuczmierowski nie wyjdzie z brytyjskiego aresztu
Polityka
Mariusz Błaszczak nie zrzeknie się immunitetu. „Chcieli oddać pół Polski Rosjanom”
Polityka
Przydacz: Trzaskowski zmienia swoje poglądy na potrzeby kampanii. Żałosne