W wywiadzie dla rosyjskiej gazety „Kommiersant” wiceminister Riabkow przypomniał, że podczas swojej pierwszej kadencji Trump zajął radykalne stanowisko w sprawie Traktatu o całkowitym zakazie prób jądrowych (CTBT). Podkreślił, że administracja USA wówczas dyskutowała, czy przeprowadzić pierwszy od 1992 r. amerykański test nuklearny.
– Sytuacja międzynarodowa jest obecnie bardzo trudna, polityka amerykańska w różnych aspektach jest dziś wobec nas niezwykle wroga – powiedział Riabkow. – Tak więc opcje działania w interesie zapewnienia bezpieczeństwa oraz potencjalne środki i działania, które musimy podjąć, nie wykluczają niczego – dodał.
Putin odwołał ratyfikację Traktatu o całkowitym zakazie prób jądrowych
Jak podkreśla agencja Reutera, wznowienie testów przez dwa największe mocarstwa nuklearne świata zapoczątkowałoby nową i niepewną erę. Miałaby się ona rozpocząć po 80 latach od czasu, gdy Stany Zjednoczone przetestowały pierwszą bombę atomową w Alamogordo w Nowym Meksyku w lipcu 1945 r.
Czytaj więcej
Posiadaniu broni atomowej przez Ukrainę sprzeciwia się 20 proc. badanych – wynika z sondażu, który przeprowadzony został przez Międzynarodowy Kijowski Instytut Socjologii.
W 2023 r. prezydent Rosji Władimir Putin formalnie odwołał ratyfikację przez jego kraj Traktatu o całkowitym zakazie prób jądrowych (CTBT), „dostosowując się” do Stanów Zjednoczonych. Traktat został podpisany przez Rosję w 1996 r. i ratyfikowany w 2000 r., natomiast Stany Zjednoczone podpisały traktat w 1996 r., ale go nie ratyfikowały.