Dariusz Wieczorek podał się do dymisji. Czarzasty: Popełniono dwa błędy

W ostatnim czasie dużo mówiło się o możliwej dymisji ministra nauki Dariusza Wieczorka, spekulowano także o przyszłości wiceszefa tego resortu Macieja Gduli. Na konferencji prasowej w parlamencie rozwiano wątpliwości.

Aktualizacja: 19.12.2024 14:52 Publikacja: 19.12.2024 13:16

Lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty i minister nauki Dariusz Wieczorek

Lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty i minister nauki Dariusz Wieczorek

Foto: PAP/Tytus Żmijewski, PAP/Jakub Kaczmarczyk

zew

Przed rokiem, 13 grudnia 2023 r., polityk Nowej Lewicy Dariusz Wieczorek objął stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego w trzecim rządzie Donalda Tuska (PO). W czwartek pojawiły się nieoficjalne doniesienia, że minister straci stanowisko, a wraz z nim z resortem pożegna się także jego zastępca Maciej Gdula, były poseł, który w wyborach 15 października nie uzyskał reelekcji.

Jest decyzja ws. ministra nauki Dariusza Wieczorka

Do marszałka Sejmu wpłynął wniosek Prawa i Sprawiedliwości o wotum nieufności dla Wieczorka. W czwartek po godz. 13:00 politycy Lewicy wygłosili oświadczenie w Sejmie (nie było możliwości zadawania pytań). Jako pierwszy głos zabrał Dariusz Wieczorek, który poinformował, że złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska. Zaczął od stwierdzenia, że są w życiu momenty, kiedy trzeba podejmować ważne decyzje.

Czytaj więcej

Matysiak: Wieczorek przyćmiewa Biejat i jej start w wyborach prezydenckich

- Znacie mnie państwo od lat i wiecie, że dla mnie sprawy związane z moją formacją polityczną, sprawy związane z funkcjonowaniem w parlamencie, w tym przypadku sprawy związane z funkcjonowaniem koalicji i również sprawy związane z moją rodziną to są najważniejsze rzeczy, na które zwracam uwagę – mówił.

- Ostatnie tygodnie były bardzo ciężkie ze względu na różne doniesienia i falę hejtu, która pojawiła się w stosunku do ministerstwa i do mojej osoby. I chcę państwu jednoznacznie oświadczyć, że będę bronił dobrego imienia, będę te wszystkie sprawy wyjaśniał, natomiast nie chciałbym, aby w jakikolwiek sposób te doniesienia i to, co się działom miało wpływ na rozwój polskiej nauki, miało wpływ na funkcjonowanie koalicji - kontynuował.

Dymisja ministra nauki. Dariusz Wieczorek złożył rezygnację

- Dlatego podjąłem decyzję o złożeniu rezygnacji z funkcji ministra nauki i szkolnictwa wyższego – oświadczył. Podziękował przedstawicielom środowiska akademickiego. Przekonywał, że w ciągu roku w resorcie nauki udało się „dużo osiągnąć”. - Myślę, że popełniliśmy, ja popełniłem trochę błędów, bo za mało chyba o tym wszystkim mówiliśmy. Za to niewątpliwie chciałem przeprosić, bo może być wrażenie, że o polskiej nauce możemy tylko mówić źle albo w ogóle, a tak nie było – zaznaczył. Wymieniając rzeczy, które zostały zmienione, wspomniał m.in. o zwiększeniu nakładów na naukę w roku 2024 w porównaniu z rokiem 2023 i o podwyżkach dla kadry akademickiej.

Politycy Lewicy wygłosili oświadczenie dla mediów. Dariusz Wieczorek poinformował, że złożył rezygna

Politycy Lewicy wygłosili oświadczenie dla mediów. Dariusz Wieczorek poinformował, że złożył rezygnację ze stanowiska ministra nauki

Foto: PAP/Przemysław Piątkowski

- Robię to z pełną odpowiedzialnością również za przyszłość polskiej nauki – mówił o swej rezygnacji Wieczorek. - Nie chciałbym, żeby tego typu rzeczy, które działy się w ostatnich tygodniach, wpływały również na ocenę polskiej nauki, ale mogę państwa zapewnić, że będę dalej wspierał rozwój polskiej nauki, będę dalej w tych obszarach działał, bo bardzo bym chciał wykorzystać to roczne doświadczenie – dodał.

Wieczorek powiedział także, że wniosek PiS o wotum nieufności dla niego nie będzie rozpatrywany. - Ale ja ten wniosek będę rozpatrywał. Punkt po punkcie będę pokazywał te wszystkie patologiczne rzeczy, które były za czasów rządu Prawa i Sprawiedliwości, bo chyba to jest ten moment, że trzeba to wszystko pokazać - zadeklarował.

Włodzimierz Czarzasty: Dariusz Wieczorek zdecydował o dymisji

Następnie głos zabrał współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Powiedział, że w sprawie resortu nauki popełnione zostały dwa błędy komunikacyjne. Dodał, że nie informowano o dobrych decyzjach i nie tłumaczono „w sposób rozsądny, racjonalny i na czas” błędów, które zostały popełnione. Podkreślił, że to Wieczorek podjął decyzję o swojej rezygnacji.

Gdy politycy Lewicy, wśród których byli wicepremier Krzysztof Gawkowski, szefowa klubu Anna Maria Żukowska i sekretarz generalny Nowej Lewicy Marcin Kulasek, oddalali się sprzed mikrofonów, dziennikarze pytali, kto zastąpi Dariusza Wieczorka. Nazwisko nowego ministra nie padło. Włodzimierz Czarzasty powiedział jedynie, że nowym ministrem będzie następca Wieczorka.

Czytaj więcej

Marek Sawicki o sprawie ministra Wieczorka. „Problemem jest brak standardów”

W poniedziałek na temat ministra nauki i szkolnictwa wyższego wypowiedział się premier Tusk. „Czas na decyzję w sprawie ministra Dariusza Wieczorka” - napisał w mediach społecznościowych. Do tej deklaracji odniósł się potem Włodzimierz Czarzasty, który w ostatnim czasie był hospitalizowany. „Po wyjściu ze szpitala poprosiłem pana premiera o spotkanie. Dzięki za szybką (jak zwykle) reakcję” - oświadczył w serwisie X.

Sprawa ujawnienia danych sygnalistki z Uniwersytetu Szczecińskiego

O Dariuszu Wieczorku było głośno po publikacjach medialnych na jego temat. Wirtualna Polska ujawniła, że minister przekazał informację o personaliach sygnalistki z Uniwersytetu Szczecińskiego rektorowi tej uczelni, prof. Waldemarowi Tarczyńskiemu. Chodzi o sprawę Gabrieli Fostiak, przewodniczącej związku zawodowego na Uniwersytecie Szczecińskim. W piśmie do Dariusza Wieczorka opisała ona nieprawidłowości, do których – jej zdaniem – dochodziło na uczelni. Fostiak chciała przy tym pozostać anonimowa – prosiła ministra, by nie ujawniał jej danych, ale Wieczorek przekazał pisma od niej rektorowi uczelni.

W rozmowie z Bogusławem Chrabotą Dariusz Wieczorek utrzymywał, że przewodnicząca związku zawodowego „nie mogła być sygnalistką, bo przepisy o sygnalistach nie funkcjonowały”. Dodał, że Gabriela Fostiak „została wzięta pod ochronę, jaka przysługuje związkowcom” i nie może być zwolniona.

Czytaj więcej

Czy warto było szaleć tak, czyli po co Lewicy Dariusz Wieczorek?

Kontrowersje wokół Dariusza Wieczorka

Partia Wieczorka zapowiadała, że sprawa będzie miała ciąg dalszy. – Poprosimy ministra Wieczorka o przygotowanie wyjaśnień i przedstawienie wszystkiego, co w tej sprawie się wydarzyło. Chcemy mieć jasny przegląd tej sytuacji – mówił na konferencji prasowej wicepremier i poseł Nowej Lewicy Krzysztof Gawkowski. Z wpisu w mediach społecznościowych można było wnioskować, że od Wieczorka dystansowała się szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Wcześniej Wirtualna Polska informowała m.in. o konflikcie Wieczorka z byłym prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz, nad którą, z racji pełnionej funkcji, sprawował nadzór. Z kolei serwis Niezalezna.pl ujawnił nagrania wskazujące na naciski, jakie minister miał stosować wobec rektora Publicznej Uczelni Zawodowej w Grudziądzu Bogusława Kopki.

W poniedziałek WP podała, że w złożonym marszałkowi Sejmu 25 kwietnia 2024 roku oświadczeniu majątkowym Dariusz Wieczorek nie wpisał niektórych części swojego majątku. W odpowiedzi minister oświadczył, że były to „nieumyślne błędy”, „pomyłki” i „oczywiste błędy pisarskie”. Wcześniej portal ujawnił też, że miesiąc po objęciu resortu nauki przez Dariusza Wieczorka doszło do zmiany regulaminu na Uniwersytecie Szczecińskim, która umożliwiła objęcie stanowiska dyrektora Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności żonie Wieczorka (chodziło o usunięcie wymogu, że dyrektorką jednostki na Uniwersytecie może być jedynie osoba, która ma stopień doktora). W tym samym czasie Wieczorek powołał żonę rektora uniwersytetu dr hab. Małgorzatę Tarczyńską Łuniewską do Komisji Ewaluacji Nauki.

Czytaj więcej

Przemysław Czarnek: Z mediów wynika, że naukowcy za mną tęsknią

Dariusz Wieczorek nie wykluczał swojej dymisji

Pytany, czy rozważa dymisję, Dariusz Wieczorek mówił niedawno, że „wszystkie warianty są możliwe”. Zastrzegł, że najpierw musi porozmawiać z Włodzimierzem Czarzastym. Wcześniej Tusk dał liderowi Lewicy czas na decyzję w sprawie Wieczorka do piątku.

Dariusz Wieczorek został przez prezydenta Andrzeja Dudę powołany na stanowisko ministra nauki 13 grudnia ubiegłego roku. Od 2021 roku jest wiceprzewodniczącym Nowej Lewicy. Były wiceprezydent Szczecina po raz pierwszy został posłem w 2019 roku, cztery lata później uzyskał reelekcję. Jest bliskim współpracownikiem Włodzimierza Czarzastego, w 2023 r. został szefem stowarzyszenia „Ordynacka”.

Przed rokiem, 13 grudnia 2023 r., polityk Nowej Lewicy Dariusz Wieczorek objął stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego w trzecim rządzie Donalda Tuska (PO). W czwartek pojawiły się nieoficjalne doniesienia, że minister straci stanowisko, a wraz z nim z resortem pożegna się także jego zastępca Maciej Gdula, były poseł, który w wyborach 15 października nie uzyskał reelekcji.

Jest decyzja ws. ministra nauki Dariusza Wieczorka

Pozostało jeszcze 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Jest ENA za Marcinem Romanowskim. Nieoficjalnie: Może dostać azyl
Polityka
Wybory prezydenckie 2025. Jest nowy sondaż. Na kogo zagłosowaliby Polacy w I i II turze?
Polityka
Europosłanka KO: Kaczyński nie ma serca dla Lubelszczyzny, PiS ma tu niestety poparcie
Polityka
Ryszard Petru w Wigilię będzie pracować w supermarkecie. „Na kasie, potem sprzątanie sklepu”
Polityka
Szymon Hołownia o Marcinie Romanowskim: Nie mam współczucia, mam tylko oburzenie
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10