Donald Tusk o nowych zasadach dotyczących wiz i azylu. Mówi o "odzyskaniu kontroli"

Jak powiedział podczas konferencji prasowej Donald Tusk, „mamy hybrydową – coraz gorętszą – wojnę na polskiej granicy”.

Publikacja: 18.12.2024 14:45

Premier Donald Tusk

Premier Donald Tusk

Foto: PAP/Radek Pietruszka

adm

- Wykorzystywano w niej prawo do składania aplikacji do azyl. Kiedy zaproponowałem czasowo zawieszenie przyjmowania ich, zrobił się straszny szum, ale po kilkunastu dniach okazało się, że ten projekt jest nie tylko popierany przez ludzi, ale także w Europie – powiedział premier Donald Tusk. - Mimo lamentów, które rozległy się w Warszawie, przyjęto to z zadowoleniem i stało się to postępowaniem, które inne państwa chętnie by naśladowały – dodał odnosząc się do przepisów w sprawie zawieszania prawa do azylu.

Szef rządu podkreślił też, że "może godzinami przekonywać oponentów do konieczności zaostrzenia prawa". - Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak bardzo nielegalna migracja stała się problemem w Polsce i Europie, problemem związanym z bezpieczeństwem państwa i poczuciem bezpieczeństwa obywateli – zaznaczył.

Premier zaznaczył również, że "zaraz po wylądowaniu w Brukseli będzie miał spotkanie z włoską premier Giorgią Meloni oraz premier Danii".  - Grupą państw, które pracują na rzecz urealnienia prawa azylowego w Europie - stwierdził. 

Czytaj więcej

Donald Tusk: Czas na decyzję w sprawie ministra Dariusza Wieczorka

Donald Tusk: Za rządów PiS państwo kompletnie utraciło kontrolę

Podczas konferencji prasowej Tusk ocenił też, że "przez lata rządów PiS państwo kompletnie utraciło kontrolę" w tej sprawie. - Różni ludzie robili też paskudne interesy na handlu wizami. Setki tysięcy wiz wydawano też ludziom, którzy udawali, że będą studiować na polskich uczelniach – stwierdził. - W związku z tym przyjęliśmy także inny projekt ustawy, który zlikwiduje nadużycia. Jesteśmy otwarci na wszystkich z całego świata, którzy chcą studiować w Polsce, ale wprowadzamy wymóg, który uniemożliwi wykorzystywanie tego przez organizatorów nielegalnej migracji – dodał. 

- Do tej pory można było zgłosić się do studiowania na polskiej uczelni, dostawało się wizę Schengen, a uczelnia na oczy nie widziała studenta. On zapłacił czesne – to czesne było relatywnie najtańszym sposobem uzyskania wizy. Nikt jednak nie sprawdzał, czy ten student zna polski, angielski czy ma maturę - wyjaśniał premier. - Powstał cały taki przemysł. Polska była takim hubem, organizującym nielegalną – legalną niestety za wizy PiS – migrację, wykorzystującą słabości państwa. To się skończyło, trzeba będzie umieć dowieść, że ktoś tu przyjeżdża naprawdę na studia - dodał Tusk. - Szukaliśmy także innych metod – mamy projekty ustaw, które powinny ukrócić nadużywanie prawa do pracy przez cudzoziemców. Zwróciliśmy także uwagę, żeby polscy przedsiębiorcy nie ucierpieli - podkreślił polityk, zaznaczając, że rząd "wypowiedział bezwzględną walkę nielegalnej migracji i wykorzystywaniu nieszczelności prawnych czy słabości państwa".  Jak ocenił, "to jest epokowy moment". - Kluczowe pytanie jest, czy będzie większość i czy prezydent Andrzej Duda tego nie zawetuje - zauważył premier. 

Czytaj więcej

Artur Bartkiewicz: Gdy rząd Donalda Tuska handluje masłem, jest to w smak Konfederacji

Tusk o firmach podlegających ochronie. Na liście TVN, Telewizja Polsat, T-Mobile

Podczas konferencji prasowej Donald Tusk powiedział także, że przyjęto rozporządzenie, na mocy którego sporządzono wykaz podmiotów podlegających ochronie. Chodzi o podmioty strategiczne, nad sprzedażą których nadzór ma mieć polski rząd. Na liście znajdą się m.in.: Cyfrowy Polsat, P4, TVN, Telewizja Polsat, T-Mobile i WB Electronics. - Na tej liście znajdują się już wcześniej chronione firmy z innych dziedzin życia jak Tauron, Orlen, Emitel, Grupa Azoty, Gazpol. Nie muszę tutaj uzasadniać konieczności ochrony przed dostaniem się tych firm w ręce niepowołane – stwierdził premier. - Chcę podkreślić, że w ten sposób nie utrudnimy nikomu ewentualnych transakcji, będą one wymagały jednak zgody rządu polskiego – dodał. 

Tusk zaznaczył, że po rozmowach z innymi europejskimi przywódcami ma "kolejne powody", by sądzić, że zamiary ze strony tych, którzy wypowiedzieli wojnę hybrydową, były poważne. - Chyba nikt z nas – także opozycja – nie chciałby, żeby media czy kluczowe dla energetyki czy obronności firmy prywatne znalazły się w rękach wrogów państwa polskiego - zaznaczył szef rządu.

Premier Tusk o cenie masła: Jedna z najniższych w Europie 

- Wczoraj dotarło do mnie też, że sporo emocji wzbudziła kwestia interwencji na rynku masła. To jest akurat taktyka typu win-win. RARS na tym nie straci, bo masło jest ciągle bardzo drogie. Warto sprawdzić, zanim się komentuje ceny masła – one są nadal jednymi z najniższych w Europie, ale nadal za drogie z punktu widzenia szczególnie mniej zarabiających klientów – powiedział Tusk podczas konferencji. 

Jak zaznaczył premier, "ten rynek czasami też podlega spekulacjom". - Zależało nam na przeprowadzeniu interwencji, która nie pozwoli też spekulantom na grę ceną masła tuż przed świętami. Nikt nie da gwarancji, że ceny masła wyraźnie spadną, chociaż to dość masywna interwencja. Ale mamy uzasadnioną nadzieję – i moim zdaniem uzasadnione oczekiwanie – że utrudni to pewne rzeczy potencjalnym spekulantom – dodał polityk. - Masło nie powinno przed świętami być droższe, chcemy chronić tymi dostępnymi narzędziami wszystkie polskie rodziny – zaznaczył. 

- Wykorzystywano w niej prawo do składania aplikacji do azyl. Kiedy zaproponowałem czasowo zawieszenie przyjmowania ich, zrobił się straszny szum, ale po kilkunastu dniach okazało się, że ten projekt jest nie tylko popierany przez ludzi, ale także w Europie – powiedział premier Donald Tusk. - Mimo lamentów, które rozległy się w Warszawie, przyjęto to z zadowoleniem i stało się to postępowaniem, które inne państwa chętnie by naśladowały – dodał odnosząc się do przepisów w sprawie zawieszania prawa do azylu.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Rafał Trzaskowski pytany o cenę masła mówi o PiS i Adamie Glapińskim
Polityka
Kaczyński: Nie wiadomo, czy władze nie udają, że Romanowski się ukrywa
Polityka
Co z uposażeniem poselskim Romanowskiego? Hołownia wyjaśnia. "Musimy wypłacać"
Polityka
Bosak był pytany o cenę masła pod rządami Konfederacji. Co odpowiedział?
Polityka
Dariusz Wieczorek nie wyklucza swojej dymisji. Najpierw rozmowa z Czarzastym
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10