Ostatnie dni – ze względu na rocznicę powołania rządu Donalda Tuska, co stało się 13 grudnia 2023 roku – sprzyjają różnym podsumowaniom i analizom tego, co wydarzyło się przez ostatnie 12 miesięcy. Jednym z wątków jest pytanie, co z poparciem dla rządu i koalicji rządzącej wśród młodych ludzi, którzy przyczynili się do zwycięstwa obecnej koalicji.
Sondaż: Największe partie polityczne w Polsce nie mogą czuć się bezpiecznie
Odpowiedź przynosi badanie Opinia24 przeprowadzone dla More In Common Polska i Fundacji Ważne Sprawy, które zrealizowano między 4 a 19 listopada 2024 roku. Z sondażu wynika, że wśród ogółu młodych ludzi w wieku 18–29 lat na pierwszym miejscu jest Konfederacja z wynikiem 26 proc. Na kolejnych miejscach znajdują się KO (15 proc.), Polska 2050 i PiS – po 8,5 proc. Nowa Lewica może liczyć na 7,6 proc., Partia Razem na 4 proc., a PSL – na 2 proc. Zwraca uwagę, że 22 proc. młodych jest niezdecydowanych. Deklarowana frekwencja w ewentualnych wyborach jest wysoka, bo wynosi aż 78 proc, w tym 53 proc. „zdecydowanie” chce iść na wybory.
– Polska to kraj, w którym deklaratywny udział młodych w wyborach jest wysoki. Wychodzi na to, że głosowanie spodobało się młodym, może nareszcie doczekaliśmy się swojej podmiotowości lub w końcu uwierzyliśmy, że mamy realne szanse na zmianę rzeczywistości – mówi „Rzeczpospolitej” Kaja Gagatek z Fundacji Ważne Sprawy, koordynatorka projektu społeczno-badawczego Stan Młodych, który ma pokazać – już po raz trzeci – obraz młodego pokolenia w Polsce.
Czytaj więcej
"Czy Pani/Pana zdaniem należałoby obniżyć wiek uzyskania czynnego prawa wyborczego (prawa do głosowania w wyborach) do 16 lat?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.