Aktualizacja: 03.04.2025 12:53 Publikacja: 22.01.2025 17:22
Foto: REUTERS/Cheney Orr
W pierwszych dwóch dniach urzędowania prezydent wydał całą serię rozporządzeń, które wywracają dotychczasową politykę migracyjną Stanów Zjednoczonych. Jedna z najważniejszych zmian dotyczy funkcjonariuszy Urzędu ds. Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE). Uzyskali oni prawo do zatrzymywania i natychmiastowego wydalania z kraju osób, które przebywają nielegalnie w Ameryce. W pierwszym okresie ma to dotyczyć tych, którzy żyją w USA mniej niż dwa lata.
Do tej pory nielegalni imigranci mogli odwoływać się od decyzji o deportacji do sądów. To w praktyce chroniło ich na lata, ponieważ na decyzję czeka ponad 3 mln podobnych spraw. Trump próbował już wprowadzić podobne przepisy w trakcie swojej pierwszej kadencji. Z powodu batalii sądowych weszły on jednak w życie tuż przed samym odejściem miliardera z Białego Domu i zostały natychmiast odwołane przez Joe Bidena. Nowością jest polecenie Trumpa, aby funkcjonariusze ICE wyłapywali nielegalnych imigrantów także w tak szczególnych miejscach, jak szkoły, szpitale czy kościoły. To wywołuje obawy, że imigranci przestaną wysyłać dzieci na naukę czy je leczyć.
Wśród ponad 180 krajów i terytoriów, na które prezydent USA Donald Trump nałożył cła, znalazły się wyspy, któryc...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Węgry ogłosiły 3 kwietnia oficjalnie, że zamierzają wycofać się z Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK). Potw...
Jako kraj sprawujący obecnie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej Polska powinna być orędownikiem nowej ery st...
Negocjacje rosyjsko-amerykańskie nabierają tempa. Kończy się etap wzajemnej adoracji, zaczyna etap gróźb. Czy Do...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Poparcie dla Donalda Trumpa spadło do 43 proc., najniższego poziomu od czasu powrotu na stanowisko prezydenta St...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas