Didier Reynders, obrońca praworządności, z zarzutem prania brudnych pieniędzy

Były już unijny komisarz ds. sprawiedliwości oskarżony o pranie brudnych pieniędzy. Didier Reynders miał przez lata kupować losy na loterii, żeby wyprać znaczne ilości nielegalnie pozyskanej gotówki.

Publikacja: 04.12.2024 17:40

Didier Reynders miał przez lata kupować losy na loterii, żeby wyprać znaczne ilości nielegalnie pozy

Didier Reynders miał przez lata kupować losy na loterii, żeby wyprać znaczne ilości nielegalnie pozyskanej gotówki

Foto: PAP/EPA

Belgijska prokuratura czekała do końca mandatu unijnego komisarza ds. sprawiedliwości, żeby postawić mu poważne zarzuty. Według informacji podanych przez media „Follow the Money” i „Le Soir” Didier Reynders został przesłuchany 3 grudnia, a w jego dwóch domach (stałe miejsce zamieszkania w Brukseli oraz wiejski dom letni) dokonano rewizji.

Nie został zatrzymany, bo wymagałoby to odebrania immunitetu przysługującego mu jako byłemu ministrowi.

Tajemnica do ostatniej chwili. Były obawy, że ktoś ostrzeże Didiera Reyndersa 

Śledztwo prokuratury było prowadzone w głębokiej tajemnicy i informacje o nim nie znalazły się nawet w policyjnej bazie danych. Istniała obawa, że świetnie ustosunkowany polityk mógłby zostać przez kogoś ostrzeżony na zbyt wczesnym etapie.

Prokuratura odczekała też do 30 listopada, czyli końca jego pięcioletniego mandatu na stanowisku komisarza UE. Uznała bowiem, że samo postawienie mu zarzutów wymagałoby decyzji kolegium komisarzy o zniesieniu mu immunitetu (choć KE ma na ten temat inne zdanie, o czym w dalszej części tekstu), a Reynders był członkiem tego kolegium. Dowiedziałby się więc wcześniej, że ma być przesłuchany, a jego dom ma być przeszukany. Tymczasem prokuratura chciała wykorzystać element zaskoczenia.

Czytaj więcej

Didier Reynders: Polska podważa zasady funkcjonowania UE

Na razie nie ujawniono wielu szczegółów tej sprawy. Wiadomo tylko, że chodzi o znaczące sumy pieniędzy, a proceder miał trwać wiele lat, w tym także w czasie, gdy Reynders był ministrem spraw zagranicznych Belgii (2011–2019) oraz komisarzem UE. Nie ma jednak dowodów na to, że trwał wcześniej, kiedy polityk stał na czele Ministerstwa Finansów.

To ważne, bo w tej roli nadzorował narodową loterię. A właśnie za pośrednictwem loterii miał „wybielać” środki nielegalnego pochodzenia. Miał systematycznie, przez lata kupować za gotówkę losy na loterii. Zyski z tego przedsięwzięcia były deponowane na jego elektronicznym koncie loteryjnym, a stamtąd przelewane na jego indywidualne konto bankowe. Taka praktyka jest dobrze znana organom ścigania jako metoda prania brudnych pieniędzy. Co prawda po drodze można wiele stracić, ale część środków staje się w ten sposób czysta i trafia do oficjalnego obiegu bankowego.

Didier Reynders ma unijną emeryturę

Ani Reynders, ani jego przedstawiciele prawni nie komentują na razie postawionych mu zarzutów. Komisja Europejska o sprawie dowiedziała się z mediów, prokuratura nie zażądała od niej ani żadnych informacji, ani dostępu do biura byłego komisarza.

Didier Reynders w 2019 roku został komisarzem UE ds. sprawiedliwości i w tej roli znany był w Polsce jako krytyk rządu PiS w kontekście łamania praworządności i upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości

Zdaniem KE według unijnego prawa komisarzowi w trakcie trwania mandatu, a także po jego upłynięciu przysługuje immunitet. Ale tylko gdy służy to interesowi UE, czyli gdy jest oskarżony w sprawie związanej z wykonywanymi przez niego obowiązkami. To sugeruje, że ani teraz, ani wcześniej w tej sprawie Reyndersowi immunitet by nie przysługiwał. Paula Pinho, rzeczniczka KE, nie chciała przesądzać, co stanie się z unijną emeryturą Reyndersa, gdy zarzuty wobec byłego komisarza zostaną potwierdzone. KE stwierdziła tylko ogólnie, że prawo pozwala jej na wystąpienie do Trybunału Sprawiedliwości UE o ograniczenie praw emerytalnych w określonych sytuacjach.

Nieudane starania Didiera Reyndersa o drugą kadencję w Komisji Europejskiej

Didier Reynders jest jednym z najbardziej doświadczonych polityków belgijskich. Ma 66 lat, jest prawnikiem z wykształcenia i działaczem frankofońskiej partii liberalnej. Był nieprzerwanie ministrem w ośmiu kolejnych rządach federalnych w latach 1999–2019. Najpierw nadzorował finanse, potem sprawy zagraniczne, a na koniec także obronę.

W 2019 roku został komisarzem UE ds. sprawiedliwości i w tej roli znany był w Polsce jako krytyk rządu PiS w kontekście łamania praworządności i upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości.

Czytaj więcej

Didier Reynders: Nie będziemy czekać miesiącami

Dwukrotnie, w latach 2019 i 2024, ubiegał się – bez powodzenia – o stanowisko sekretarza generalnego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, czyli instytucji stojącej na straży demokracji, praw człowieka i praworządności w 46 państwach europejskich. Gdy jego kadencja na stanowisku komisarza UE dobiegała końca, bardzo starał się o nominację na kolejną pięcioletnią kadencję. Jednak Georges-Louis Bouchez, lider partii liberalnej, której przypadło wyznaczenie belgijskiego komisarza, zdecydował się postawić na nowe twarze w swoim ugrupowaniu. I komisarzem została była wieloletnia dziennikarka Hadja Lahbib, której kariera polityczna ogranicza się tylko do dwóch lat na stanowisku ministra spraw zagranicznych.

Belgijska prokuratura czekała do końca mandatu unijnego komisarza ds. sprawiedliwości, żeby postawić mu poważne zarzuty. Według informacji podanych przez media „Follow the Money” i „Le Soir” Didier Reynders został przesłuchany 3 grudnia, a w jego dwóch domach (stałe miejsce zamieszkania w Brukseli oraz wiejski dom letni) dokonano rewizji.

Nie został zatrzymany, bo wymagałoby to odebrania immunitetu przysługującego mu jako byłemu ministrowi.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wspólnik biznesowy Muska szefem NASA? Jared Isaacman ma znów wysłać Amerykanów na Księżyc
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
Polityka
Spiker Izby Reprezentantów odrzuca wniosek Bidena o dodatkowe 24 mld dolarów pomocy dla Ukrainy
Polityka
Korea Południowa i krótki stan wojenny. Opłakane skutki dyktatorskich zapędów prezydenta
Polityka
Były francuski minister Alain Richard: Le Pen chce ustrzelić Macrona
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Polityka
Francja. Ważą się losy rządu premiera Michela Barniera
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska