Czytaj dalej RP.PL.
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 09.01.2025 22:41 Publikacja: 26.10.2024 10:00
Pałac Prezydencki w Warszawie
Foto: PAP, Radek Pietruszka
Jak informuje RMF FM, to Rafał Trzaskowski ma z ramienia PO wystartować w rywalizacji o fotel prezydencki po Andrzeju Dudzie. Radosław Sikorski, którego nazwisko także pojawiało się w spekulacjach medialnych, ma mieć zbyt duży elektorat negatywny, zbyt wyraziste i wprost komunikowane poglądy i nie stronić od atakowania rywali.
Według sondaży – zarówno tych zlecanych przez PO, jak i zewnętrznych - Rafał Trzaskowski ma w drugiej turze znacznie większe szanse na pokonanie swojego rywala z PiS, niż obecny minister spraw zagranicznych.
Dariusza Wieczorka, który podał się do dymisji ze stanowiska ministra nauki, zastąpi Marcin Kulasek, dotychczasowy wiceminister aktywów państwowych - informuje nieoficjalnie RMF FM.
Karol Nawrocki, prezes IPN i kandydat popierany przez PiS w wyborach prezydenckich powtórzył na konferencji prasowej słowa, które padły w wywiadzie dla Polsat News. Nawrocki stwierdził, że „nie wyobraża sobie sytuacji, w której państwo odpowiedzialne za śmierć 120 tys. Polaków, niewyrażające zgody na podjęcie ekshumacji, nierozliczające się ze swojej przeszłości, będzie współtworzyła międzynarodowe instytucje, takie jak UE i NATO”
Donald Tusk odniósł się w serwisie X do wypowiedzi Karola Nawrockiego na temat możliwości wejścia Ukrainy do NATO i UE.
- Te opinie są niesłychanie konserwatywne, Najbardziej chyba konserwatywne w PiS-ie - tak Rafał Trzaskowski ocenił wypowiedzi prezesa IPN, kandydata na prezydenta popieranego przez PiS Karola Nawrockiego, z jego wywiadu w Polsat News.
To już oficjalna informacja. Zaczyna się najważniejsza od 2023 roku – być może od 2005 roku – kampania wyborcza. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił, że wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 roku, a druga tura – dwa tygodnie później. Co to znaczy w praktyce?
Ministerstwo Infrastruktury zapewnia, że są pieniądze na budowę CPK i budowy rusza w przyszłym roku.
Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy incydentalnej dotyczącej orzekania o ważności najbliższych wyborów prezydenckich. Wyrzucenia przepisów do kosza domagał się PiS. Projekt trafi do komisji sejmowej.
Instytut Polonika kontynuuje program odnawiania nagrobków Polaków, którzy zmuszeni byli migrować po wielkich zrywach narodowych.
Dariusza Wieczorka, który podał się do dymisji ze stanowiska ministra nauki, zastąpi Marcin Kulasek, dotychczasowy wiceminister aktywów państwowych - informuje nieoficjalnie RMF FM.
Nasi mieszkańcy byli przez Supraśl traktowani trochę jako źródło dochodu dla tego miasta. Płacili na jego rzecz podatki, a w zamian niewiele dostawali. Nie mieli należytej jakości usług - uważa Ewa Bończak-Kucharczyk, pełniąca obowiązki wójta i rady nowo powstałej gminy Grabówka na Podlasiu.
Jeszcze nie objęli władzy. Są zdolni powiedzieć wszystko, jak stand-uperzy. Czy w stand-uperskim nastroju Trump i Musk rozmontują Zachód?
Czy świat jest gotowy na powrót Donalda Trumpa do Białego Domu i coraz większe wpływy Elona Muska? W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Bogusław Chrabota rozmawia z Małgorzatą Bonikowską, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, o tym, jak ci dwaj giganci mogą zmienić globalny porządek, relacje transatlantyckie oraz przyszłość demokracji.
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej odpowiedział ministrowi finansów, który domaga się dokonania wykładni głośnej uchwały w sprawie dotacji dla PiS. -To, co jest jasne, nie podlega interpretacji - przypomina sędzia Sylwester Marciniak.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas