Sondaż: Czy Polska armia jest gotowa do obrony kraju? Znamy zdanie Polaków

„Czy Pani/Pana zdaniem Wojsko Polskie jest przygotowane do obrony Polski przed agresją innego państwa?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 22.10.2024 10:05

Polscy żołnierze w czasie ćwiczeń

Polscy żołnierze w czasie ćwiczeń

Foto: PAP, Lech Muszyński

arb

Sztab Generalny Wojska Polskiego informował niedawno, że liczebność polskiej armii przekroczyła 205 tysięcy. Docelowo polska armia ma liczyć 300 tysięcy żołnierzy. Wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówił niedawno, że pod względem liczebności Polska jest już trzecią najliczniejszą armią w NATO.

Rekordowo wysoki poziom wydatków na armię w Polsce

W 2024 roku wydatki na obronność w Polsce mają wynieść 4,2 proc. PKB - żaden inny kraj NATO nie osiąga takiego poziomu tych wydatków (choć w liczbach bezwzględnych są w Sojuszu kraje, które wydają na armię więcej). W 2025 roku wydatki te jeszcze wzrosną i wyniosą 4,7 proc. PKB.

- Sytuacja budżetowa jest napięta, ale jest pełna świadomość w rządzie, że wydatki na obronność, na bezpieczeństwo to jest absolutny priorytet – mówił Kosiniak-Kamysz.

Polska armia przechodzi też modernizację jeśli chodzi o posiadany sprzęt – dużą część poradzieckich pojazdów opancerzonych i czołgów przekazaliśmy Ukrainie (w sumie Polska miała przekazać Ukrainie ponad 300 czołgów T-72 i PT-91, a także 14 czołgów Leopard) a teraz zastępują je kupione w USA czołgi Abrams oraz koreańskie czołgi K2. Polska zakupiła też wyrzutnie rakiet HIMARS i koreańskie haubice samobieżne K9, śmigłowce AH-64 Apache oraz myśliwce piątej generacji F-35.

Sztab Generalny Wojska Polskiego uruchomił też w armii operację „Szpej”, której celem jest poprawa jakości wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Z kolei rząd ogłosił budowę na wschodniej granicy umocnień w ramach Tarczy Wschód – ciągu fortyfikacji, ale też infrastruktury logistycznej (takich jak np. składy amunicji), kosztem 10 mld złotych.

Tarcza Wschód ma powstać w ciągu trzech lat

Tarcza Wschód ma powstać w ciągu trzech lat

PAP

Na początku października szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła w czasie inauguracji nowego roku akademickiego w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu mówił do zebranych na sali studentów, że  „wszystko wskazuje na to, iż są tym pokoleniem, które stanie z bronią w ręku w obronie naszego państwa". - I nie zamierzam ani ja, ani myślę żaden z was, przegrać tej wojny. Wygramy ją, wrócimy i będziemy nadal budować Polskę, ale coś się musi wydarzyć. Musimy zbudować siły zbrojne przygotowane do tego typu działań - dodał. Kilka dni później gen. Kukuła wyjaśnił w rozmowie z PAP, że chodziło mu o to, by zmobilizować kandydatów na oficerów.

Sondaż: 63 proc. Polaków w wieku 25-34 lata nie wierzy, że polska armia jest gotowa do obrony kraju

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy – ich zdaniem - Wojsko Polskie jest przygotowane do obrony Polski przed agresją innego państwa.

rp.pl/Weronika Porębska

Na tak zadane pytanie 27,9 proc. badanych udzieliło odpowiedzi „tak”.

54,7 proc. respondentów odpowiedziało „nie”.

17,4 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

- Polskie siły zbrojne nie są gotowe na obronę kraju zdaniem częściej niż sześciu na dziesięciu (63%) osób między 25 a 34 rokiem życia i nieco niższego odsetka (59%) badanych z wyższym wykształceniem. Takie zdanie częściej od pozostałych wyrażają osoby o dochodach wynoszących od 5001 zł do 7000 zł (64%) oraz badani z miast o wielkości 20 tys. – 99 tys. mieszkańców (62%) - komentuje wyniki badania Dorota Cywińska, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 15-16 października 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Sztab Generalny Wojska Polskiego informował niedawno, że liczebność polskiej armii przekroczyła 205 tysięcy. Docelowo polska armia ma liczyć 300 tysięcy żołnierzy. Wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówił niedawno, że pod względem liczebności Polska jest już trzecią najliczniejszą armią w NATO.

Rekordowo wysoki poziom wydatków na armię w Polsce

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Skoda Kodiaq. Mikropodróże w maxisamochodzie
Cykl Partnerski
Przejście do nowej energetyki musi być bezpieczne
Hybrydy
Skoda Kodiaq. Co musisz wiedzieć o technologii PHEV?
Polityka
Marcin Przydacz: Nikt nie słucha tego, co mówi Marcin Mastalerek
Polityka
Krzysztof Bosak ocenia rząd Donalda Tuska. „Kabaret, katastrofa dla Polski”
Polityka
Szefowa klubu Lewicy: To, co mówi PSL, to jest czyste i jawne kłamstwo
Polityka
Polityk Lewicy o polityce migracyjnej rządu: Dziś nie różni się od prowadzonej przez PiS