W otoczeniu wasali i kancelistów. Samotne urodziny Władimira Putina

W swoje 21. urodziny na stanowisku prezydenta Władimir Putin ma coraz większe problemy ze znalezieniem gości, którzy do niego przyjdą.

Publikacja: 07.10.2024 18:25

Władimir Putin obawia się wyjazdu do swojego ulubionego kurortu w Soczi

Władimir Putin obawia się wyjazdu do swojego ulubionego kurortu w Soczi

Foto: Sputnik/Mikhail Metzel/Kremlin via REUTERS

– My, pracownicy administracji prezydenta, korzystając z okazji, pozdrawiamy naszego prezydenta – powiedział jego rzecznik prasowy, jakby chcąc zaznaczyć że Putin nie jest tak całkiem samotny. Są jeszcze urzędnicy.

W poniedziałek, w dniu jego 72. urodzin, to głównie oni – niezależnie od rangi – składali mu życzenia: od przywódców separatystycznych terytoriów (zależnych od rosyjskiej pomocy), gubernatorów, prezydentów autonomicznych republik po kancelistów z Kremla. Wszyscy twierdzili, że jest „silnym przywódcą, którego szanują na świecie”.

Urodziny Putina wśród wasalnych prezydentów i ukraińskich dronów

Urzędowy chór wyprzedził jednak imperialistyczny publicysta Aleksandr Dugin, który minutę po północy napisał w internecie „Boże, chroń cara”.

Czytaj więcej

Rezydencja Putina została zrównana z ziemią? "Lęk przed ukraińskimi atakami"

 By przywódca nie czuł się samotny, Kreml – drugi raz w czasie wojny – na jego urodziny zwołuje do Moskwy szczyt Wspólnoty Niezależnych Państw, mniej lub bardziej zależnych od Rosji. W ich gronie Putin spędzi znów swoje święto.

Poprzednio lubił na urodziny latać do swej ulubionej rezydencji w Soczi. Ale w zeszłym roku właśnie w tym czasie ukraińskie drony trafiły miejscowe lotnisko, niszcząc cysterny z benzyną i część stojących tam helikopterów. Niezależny „Moscow Times”informuje że Putin ze strachu przestał odwiedzać Soczi, choć poprzednio spędzał tam do miesiąca w roku.

Jakże to dalekie od czasów, gdy był na szczycie popularności, a „Forbes” umieszczał go na pierwszym miejscu listy najbardziej wpływowych osób na świecie. W 2013 r. – na pół roku przed zaatakowaniem Ukrainy – obchodził urodziny na indonezyjskiej wyspie Bali, na szczycie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC). Gospodarze zaprosili go do zamkniętej sali. Tam ówczesny prezydent kraju Susilo Bambang Yudhoyono zagrał na gitarze, a 20 pozostałych przywódców APEC zaśpiewało mu „Happy Birthday to You”.

Teraz, dla uczczenia jego urodzin w Morze Czarne wyszły rosyjskie okręty wojenne uzbrojone w pociski kierowane Kalibr, gotowe do wystrzelenia w Ukrainę.

Putin w poszukiwaniu leku na starzenie się

Pustki wokół Putina nie zapełnia nawet kilku jego starych przyjaciół, jeszcze z dzieciństwa w Petersburgu. Obecnie część z nich – starzejąca się wraz z przywódcą kraju – próbuje za państwowe pieniądze rozkręcić projekty farmaceutyczne zapewniające przedłużenie życia: zwalczające osteoporozę, zaburzenia poznawcze i sensoryczne, opóźniające starzenie się komórek oraz wzmacniające system immunologiczny.

Czytaj więcej

Michaił Chodorkowski: Zachód nie chce obalenia Putina

– To Misza Kowalczuk (brat Jurija, zwanego „bankierem Putina” – red.), który majaczy o życiu wiecznym i „genomie Ruskich”, dopchał się do prezydenta – wyjaśnia jeden z moskiewskich lekarzy niezależnemu portalowi Projekt.

– My teraz oprócz tych starych dziadów (chodzi o grupę rządzącą Rosją – red.) to nie mamy kogo rehabilitować, tak? To jest dokładnie teraz, w środku wojny, mamy wszystko rzucić (i zająć się nimi). Ten ich cynizm jest nawet zastanawiający – mówi o tym programie kolejny lekarz z moskiewskiego centrum rehabilitacyjnego.

Racjonalne dziwactwa starzejącego się lidera

Członkowie ścisłej grupy skupionej wokół Putina pokończyli 70 lat i prawdopodobnie chcą przedłużyć swe funkcjonowanie na szczytach władzy. – Dziwactwa starzejącego się Kremla – wzrusza ramionami pierwszy z lekarzy.

Czytaj więcej

Wszystkie „czerwone linie” Władimira Putina. Tylko jedna jest realna

– (To, co) może stworzyć Putinowi poważne problemy (polityczne), to jego ewentualne problemy ze zdrowiem. Dyktatorzy zazwyczaj ze wszystkich sił starają się ukryć stan swego zdrowia nie tylko przed opinią publiczną, ale przede wszystkim przed dworską świtą. Przyczyna jest dość prosta. (…) Przypuśćmy, że stanie się wiadome, że Putin jest chory. Możliwe, że niektórzy z jego otoczenia zdecydują, że nie warto ryzykować i popierać go nadal, bo za rok czy dwa może go już nie być. I wtedy zdecydują się poprzeć kogoś innego – wyjaśnia z kolei autor książki „Jak padają dyktatury”, niemiecki politolog Marcel Dirsus.

Czystki jak w ostatnim roku rządów Stalina

Krąg zaś ludzi, którzy mogą mieć wpływ na decyzje podejmowane przez Putina, bardzo się zawęził od początku wojny. Sam wyrzucił z niego starych współpracowników w rodzaju byłego ministra obrony Siergieja Szojgu, o którym dekadę wcześniej sądzono, że może być następcą rosyjskiego lidera. Wiecznie nietrzeźwy były prezydent i premier Dmitrij Miedwiediew – też przewidywany na następcę – już wcześniej znalazł się na bocznym torze.

Od lata 2022 roku w elicie władzy bez przerwy trwają czystki: najpierw w najbliższych Putinowi tajnych służbach, potem w wojsku, a w końcu wśród cywilnych urzędników. Wicegubernatorów i burmistrzów skazanych za korupcję jest już tylu, że po zgłoszeniu się na wojnę z Ukrainą mogliby sformować duży oddział. A większość skazanych zgłasza się do armii, licząc, że na tyłach przesiedzi swój wyrok.

Próba podmienienia przywódców społeczeństwa

Czytaj więcej

Śmierć Aleksieja Nawalnego. Czy Kreml kazał go otruć?

Wcześniej Putin spacyfikował całe społeczeństwo, zabijając (jak Borysa Niemcowa czy Aleksieja Nawalnego) jego niezależnych przywódców. Teraz i w jego najbliższym otoczeniu nie ma nikogo, o kim można by powiedzieć, że mógłby zostać przyszłym liderem Rosji.

Jednocześnie trwa zainicjowany przez niego proces wchodzenia do elit władzy weteranów wojny z Ukrainą. Napływ nie jest masowy, zdecydowanie, choć bardzo dyskretnie kolejnej fanaberii władcy sprzeciwia się obecna elita.

– Ich próbują awansować, wpychać do szkół wyższych na studia, do zwykłych szkół na wychowawców. Ale to ślepy zaułek. (…) Żeby to wszystko zaczęło odgrywać jakąś rolę polityczną, społeczną, to Putin musiałby panować jeszcze ze 20 lat. Medycyna oczywiście tworzy cuda, ale wątpię, by miał on takie perspektywy – podsumowuje socjolog Igor Jakowienko.

Na razie „krąg bliskich” Putinowi jest coraz mniejszy.

– Największe zagrożenie dla personalistycznych dyktatur, takich jak reżim Putina, stanowią właśnie ci „bliscy”. Im mniej demokratyczne rządy, tym bardziej dyktator opiera się na bardzo niewielkiej liczbie osób, by utrzymać się przy władzy. Druga strona medalu jest taka, że reżim Putina może upaść, jeśli utraci poparcie kilku setek osób. (…) Głównym zagrożeniem nie są uliczne protesty, lecz ludzie, którzy są najbliżej (tronu) – mówi Dirsus.

– My, pracownicy administracji prezydenta, korzystając z okazji, pozdrawiamy naszego prezydenta – powiedział jego rzecznik prasowy, jakby chcąc zaznaczyć że Putin nie jest tak całkiem samotny. Są jeszcze urzędnicy.

W poniedziałek, w dniu jego 72. urodzin, to głównie oni – niezależnie od rangi – składali mu życzenia: od przywódców separatystycznych terytoriów (zależnych od rosyjskiej pomocy), gubernatorów, prezydentów autonomicznych republik po kancelistów z Kremla. Wszyscy twierdzili, że jest „silnym przywódcą, którego szanują na świecie”.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Polityka
Dyktatura potrzebna Europie. Tunezja po wyborach prezydenckich
Polityka
Rezydencja Putina została zrównana z ziemią? "Lęk przed ukraińskimi atakami"
Polityka
Irlandia: W parlamencie zasiada rosyjski agent wpływu. Władze o tym wiedzą
Polityka
Czy Jill Stein odbierze zwycięstwo wyborcze Kamali Harris?