Niemiecki rząd odpowiada Donaldowi Trumpowi: Nie jemy kotów i psów

Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odniosło się do słów Donalda Trumpa, które padły podczas debaty z Kamalą Harris. Były prezydent i kandydat Republikanów stwierdził, że imigranci w stanie Ohio zjadają zwierzęta domowe okolicznych mieszkańców.

Publikacja: 11.09.2024 16:46

Donald Trump

Donald Trump

Foto: REUTERS/David Dee Delgado

Jednym z tematów debaty Donalda Trumpa z Kamalą Harris była polityka migracyjna. 

Co Donald Trump mówił o migrantach podczas debaty z Kamalą Harris?

- Nasz kraj jest krajem upadającym. Ludzie chcą go odbić. Co oni zrobili z naszym krajem, pozwalając milionom ludzi napłynąć do USA? Wystarczy popatrzeć, co się dzieje z naszymi miastami. W Springfield (stan Ohio – red.) imigranci zjadają psy, zjadają koty, zjadają zwierzęta domowe ludzi, którzy tam mieszkają - mówił Trump.

Na uwagę moderatora, że władze Springfield nie potwierdzają doniesień o zjadanych przez imigrantów zwierzętach, Trump oświadczył, że słyszał, iż „ludzie o tym mówią”.

Czytaj więcej

Andrzej Kohut: Przełomu w czasie debaty Donald Trump–Kamala Harris nie było

Były prezydent zaatakował również swoją rywalkę w kwestii proponowanego kierunku rozwoju systemu energetycznego kraju na bardziej zróżnicowaną i zrównoważoną mieszanką źródeł. Trump jako przykład podał Niemcy, które tego próbowały i nie udało im się zrezygnować z paliw kopalnych.

Rząd Niemiec reaguje na słowa Donalda Trumpa

"Czy to się komuś podoba, czy nie: niemiecki system energetyczny jest w pełni sprawny, z ponad 50 proc. udziałem odnawialnych źródeł energii. Zamykamy – a nie budujemy – elektrownie węglowe i jądrowe. Węgiel zniknie z sieci najpóźniej do 2038 r.” - napisało niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych we wpisie na X, dawniej znanym jako Twitter.

„PS: Nie jemy też kotów i psów” - dodało niemieckie ministerstwo.

Niemieckie Ministerstwo Gospodarki, które jest kierowane przez partię Zielonych, przesłało wpis dalej, dodając: „Nowe elektrownie węglowe? Nie ma mowy!”

Kanclerz Olaf Scholz nie poparł bezpośrednio Harris, ale pochwalił ją w lipcu jako „kompetentnego i doświadczonego polityka, który dokładnie wie, co robi” i który może wygrać wybory w USA.

Czytaj więcej

Debata w USA. Elon Musk komentuje starcie Trump-Harris. Wskazuje, kto wypadł lepiej

USA kluczowym partnerem politycznym i gospodarczym Niemiec

Niemcy były częstym celem ataków Trumpa podczas jego prezydentury w latach 2017-21 z powodu nadwyżki handlowej ze Stanami Zjednoczonymi i zbyt małych wydatków na obronność.

Trump zapowiedział nałożenie wyższych ceł na import, jeśli zostanie wybrany, i uzależnić wsparcie USA dla członków NATO od tego, czy przeznaczają uzgodnione 2 proc. PKB na obronę. Niemieccy urzędnicy ogłosili, że spodziewają się osiągnąć cel 2 proc. w tym roku.

Jednym z tematów debaty Donalda Trumpa z Kamalą Harris była polityka migracyjna. 

Co Donald Trump mówił o migrantach podczas debaty z Kamalą Harris?

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
"Oto skład mojego gabinetu". Ursula von der Leyen przedstawiła nowych komisarzy KE
Polityka
Nowa Komisja Europejska z nowym Francuzem
Polityka
Czy zamach uratuje Donalda Trumpa? To może być punkt przełomowy kampanii
Polityka
Drugi zamach na Donalda Trumpa. Kandydat na prezydenta wskazuje winnych
Polityka
Ameryka już zaczyna głosować na prezydenta