Barbara Oliwiecka o oburzeniu polityków prawicy. „Oni bazują na poczuciu krzywdy”

Politycy mają podwójne standardy – regularnie obrażają nie tylko w Sejmie, ale też w różnych programach. Twierdzą natomiast, że sztuka ich obraża – stwierdziła posłanka Polski 2050 Barbara Oliwiecka w rozmowie z Joanną Ćwiek.

Publikacja: 29.07.2024 11:44

rbi

Posłanka odniosła się do ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Dyskusję wzbudziło tam odniesienie do obrazu „Ostatnia Wieczerza”.

– Trochę jestem zaskoczona i trochę żałuję, że faktycznie to zdominowało tę dyskusję, bo wydarzenie otwarcia było bardzo piękne – powiedziała. Nie widziałam całości, ale te fragmenty, które zobaczyłam, były faktycznie oszałamiająco piękne, np. Celine Dion i oprawa.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Co łączy ceremonię otwarcia igrzysk w Paryżu, Le Pen, Trumpa i Dugina?

Jak dodała, powinno się rozmawiać o sztuce, w jaki sposób sztuka obraża i jak można ją interpretować. – Widzieliśmy oświadczenie organizatorów, w którym przepraszali, jeśli ktoś się poczuł obrażony – powiedziała. – Ja mam wrażenie, że w tej sprawie zabrali głos ci, którzy najmniej się powinni wypowiadać czyli politycy. Tutaj są podwójne standardy – regularnie obrażają nie tylko w Sejmie, ale w różnych programach, a nagle czują się obrażeni. Ja mam dystans do tego, chcę przeżywać te piękne sportowe emocje i pamiętać to, co było piękne z tych igrzysk. Moich uczuć nie da się tak łatwo obrazić. Moja wiara to moja prywatna sprawa. Naprawdę zalecam trochę dystansu w tej kwestii – mówiła posłanka.

My jako naród nie umiemy rozmawiać o sztuce, nie uczy się tego w szkołach, nie uczy się tego nawet później, więc to się sprowadza do tego, czy sztuka obraża czy nie obraża

Barbara Oliwiecka

Podkreśliła też, że to nie pierwszy raz, kiedy takie rzeczy są podnoszone. – My jako naród nie umiemy rozmawiać o sztuce, nie uczy się tego w szkołach, nie uczy się tego nawet później, więc to się sprowadza do tego, czy sztuka obraża czy nie obraża – mówiła. – Tymczasem sztuka ma swoje prawa. Ma wyrażać to, co autor miał na myśli.

Posłanka Polski 2050 o zawieszeniu Przemysława Babiarza: To przesada

Dodała, że taka dyskusja może być „tematem zastępczym”. – Oczywiście, ze jest to grzanie tego samego tematu, granie na emocjach – stwierdziła. – Tam jest wiele wartości pięknych jak tolerancja, jak wspólnota, jak pokój i o tych wartościach politycy prawej strony nie mówią, tak jakby ich w ogóle nie było na tych igrzyskach. Oni bazują na emocjach i poczuciu krzywdy, zwłaszcza teraz, gdy przegrali wybory – oceniła.

Czytaj więcej

TVP zawiesza Przemysława Babiarza. Nie skomentuje igrzysk w Paryżu

Odniosła się też do zawieszenia dziennikarza TVP Przemysława Babiarza. – Spotkałam się z wyjaśnieniem, że pan Babiarz został zawieszony, bo wykazał się niekompetencją. – powiedziała. – Dla mnie zawieszenie pana Babiarza jest przesadą, nie powinno to mieć miejsca. Ja w piosence Lennona widzę piękne wartości, nie widzę tam komunizmu. To trzeba było raczej wyjaśnić, porozmawiać, raczej złagodzić niż zawieszać.

Od jesieni Sejm będzie konsultował wszystkie projekty ustaw, również poselskie

Posłanka podsumowała też prace parlamentarne. – Ostatnie posiedzenie sejmu to było bardzo dobre posiedzenie. Dużo rzeczy dobrych się wydarzyło zaczynając od ustawy o Trybunale Konstytucyjnym gdzie naprawdę jest rozwiązanie, ale też zmiana regulaminu Sejmu, czyli to, co marszałek Hołownia zapowiadał. Od jesieni Sejm będzie konsultował wszystkie projekty ustaw, również poselskie – czyli będzie to otwarcie na obywatela. Chodzi o to, żeby zakończyć szybkie, nieprawidłowe pisanie prawa, z którym mieliśmy do czynienia zwłaszcza w poprzedniej kadencji.

Ministerstwo Finansów znalazło pieniądze na obniżenie składki zdrowotnej

Podkreśliła, że będą też zmiany w składce zdrowotnej. – Usłyszeliśmy to na ostatnim posiedzeniu z mównicy od pana ministra Domańskiego – powiedziała. – Padła jasna deklaracja jasna, że będą pieniądze w budżecie. Jeżeli my mówimy, że te 4 miliardy na początek będą znalezione w budżecie to znaczy, ze tyle mniej wpłynie od przedsiębiorców do Skarbu Państwa. Narodowy Fundusz Zdrowia nie może być finansowany tylko i wyłącznie ze składek pracowników i przedsiębiorców. Ten system się w ten sposób nie zepnie. Dlatego umożliwiliśmy na nowo jakby dofinansowanie NFZ z budżetu państwa i państwo musi to wziąć na swoje barki. Te pieniądze muszą się znaleźć. Z Lewicą się zgadzamy: pracodawcy i muszą mieć te same równe prawa. Nie może być tak, że pracownik płaci więcej niż na przykład właściciel firmy. Myślę, że ustalimy te szczegóły.

Czytaj więcej

Sejm na wakacjach. Następne miesiące będą naprawdę ciekawe

Zdaniem posłanki w koalicji 15 października trzeba poprawić dialog na linii tych najbardziej skrajnych ugrupowań czyli Lewicy i Polskiego Stronnictwa Ludowego. – To normalny proces demokracji, że ugrupowania dyskutują ze sobą i analizują projekty rządowe – powiedziała. – Związki partnerskie będą projektem rządowym, więc nie wyobrażam sobie żeby projekt rządowy nie uzyskał poparcia. Po to rozmawia prezydium koalicyjne, żeby wypracować taką treść ustawy, którą wszystkie ugrupowania zaakceptują. Być może będzie ona jakimś częściowym rozwiązaniem, ale wierzę, że da się to przegłosować – mówiła.

Przypomniała też, że Polska 2050 nigdy nie byłą zwolenniczką wspólnej listy całej opozycji. – Wybory prezydenckie są inne, ale tez nie wydaje mi się, żeby to był dobry kierunek – oceniła. – Jedynym kandydatem, który mówi otwarcie że tak podejmie tą walkę i chcę zawalczyć, jest Szymon Hołownia. W innych zgrupowaniach trwa jeszcze ta rotacja kandydatów na kandydatów. Wydaje mi się, że Szymon Hołownia jest tym kandydatem, który może połączyć Polaków – podkreśliła.

Polityka
Jarosław Kaczyński zwraca się o wsparcie finansowe PiS do "obywateli, którzy nie chcą być poddanymi"
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Polityka
Były prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz zdradza kulisy swojego odwołania. Od ministra miał usłyszeć pogróżki
Polityka
Adrian Zandberg: Jeśli wygra Trump, Europa szybciej musi stanąć na własnych nogach
Polityka
Przemysław Czarnek: W PiS ciągle trwają poszukiwania kandydata. Spełniam dwa warunki, z trzecim mam jakiś problem
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Polityka
Warszawa patrzy na Waszyngton. Co zmienią wybory w USA?