Łotewska polityk uciekła na Białoruś. Poszła w ślady Tomasza Szmydta

Olga Czerniawska, łotewska polityk, która bezskutecznie kandydowała w wyborach do PE, uciekła na Białoruś, gdzie poprosiła o azyl. Jej wypowiedzi w białoruskiej telewizji podobne są do tych, które wygłaszał wcześniej były polski sędzia, Tomasz Szmydt.

Publikacja: 25.06.2024 11:41

Tomasz Szmydt

Tomasz Szmydt

Foto: PAP/Rafał Guz

adm

W białoruskiej telewizji państwowej wyemitowano wywiad z Olgą Czerniawską, łotewską polityk i niedoszłą europosłanką, która uciekła na Białoruś, gdzie poprosiła o azyl. Kobieta – podobnie jak były polski sędzia Tomasz Szmydt – twierdzi, że musiała uciec przed represjami w swoim kraju.

Czytaj więcej

Tomasz Szmydt chwali Łukaszenkę. ONZ alarmuje, że w łagrach dyktatora umierają

Polityk z Łotwy uciekła na Białoruś i poprosiła o azyl. Kim jest Olga Czerniawska?

Podczas wywiadu z Czerniawską, który wyemitowano w białoruskiej telewizji państwowej, kobietę przedstawiono jako byłą kandydatkę do PE. Kobieta zaznaczała podczas rozmowy, że miała uciec ze swojego kraju z obawy przed politycznymi represjami. Jak zauważa portal Biełsat, wywiad jest łudząco podobny do tego, którego udzielił wcześniej były polski sędzia, Tomasz Szmydt.

Czerniawska w białoruskiej telewizji mówiła między innymi, że uciekła z Łotwy, ze względu na "zagrożenie życia i zdrowia”. Jak stwierdziła, obywatele Łotwy, którzy nie wspierają Ukrainy, są uznawani za tajnych pracowników rosyjskich służb. Podkreśliła również, że na Łotwie nie ma wolności słowa oraz że wszystko kontrolowane jest przez łotewskie władze. Wyjaśniała też, że w czasie wyborów do PE w kraju dochodziło do fałszerstw.  

Podobnie jak były polski sędzia Tomasz Szmydt, Czerniawska określiła się jako "wielka patriotka” i stwierdziła, że Łotwa jest "okupowana" przez Stany Zjednoczone, które „narzucają mniejszym państwom Zachodu swoją ideologię i pozbawiają je suwerenności”. Łotewska polityk chwaliła także białoruskiego dyktatora Alaksandra Łukaszenkę mówiąc, że w jego kraju jest bezpiecznie. Ostrzegła też Białorusinów przed "zachodnimi wartościami, które niosą tylko zniszczenie". 

41-letnia Olga Czerniawska przed ucieczką mieszkała w Rydze, stolicy Łotwy. Startowała wyborach do Parlamentu Europejskiego ze Stowarzyszenia Młodołotyszy, populistycznej partii, która sprzeciwia się m.in. napływowi migrantów. Kobieta mieszkać miała kilka lat za granicą, w tym w Stanach Zjednoczonych. Została jednak stamtąd wydalona za złamanie prawa migracyjnego.

Czytaj więcej

Tomasz Szmydt chwali Łukaszenkę. ONZ alarmuje, że w łagrach dyktatora umierają

Sprawa Tomasza Szmydta. Były polski sędzia uciekł na Białoruś

Na początku maja sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, Tomasz Szmydt, wystąpił do władz Białorusi o azyl polityczny. Na konferencji prasowej w Mińsku krytykował politykę zagraniczną Polski, twierdził też, że był w Polsce prześladowany.

Sędzia Szmydt był dyrektorem wydziału prawnego Biura Krajowej Rady Sądownictwa w czasie, gdy media ujawniły aferę hejterską, której bohaterką była Emilia Szmydt, była żona Szmydta (w tamtym czasie małżonkowie byli w trakcie rozwodu). Emilia Szmydt, występująca w sieci jako „mała Emi” miała na zlecenie sędziów m.in. z Ministerstwa Sprawiedliwości i KRS oczerniać sędziów krytycznych wobec kierowanego przez Suwerenną Polskę Ministerstwa Sprawiedliwości.

10 czerwca Prokuratura Krajowa poinformowała, że Sąd Okręgowy w Warszawie wydał w sprawie Tomasza Szmydta Europejski Nakaz Aresztowania (ENA). 

Zbiegły z Polski, były sędzia Tomasz Szmydt przekonuje, że polskie media kłamią na temat sytuacji w kraju urzędującego od trzech dekad dyktatora. Podejrzany o szpiegostwo i ścigany listem gończym były sędzia Tomasz Szmydt jest niemal codziennie wykorzystywany przez reżimową propagandę. Na początku czerwca udał się do miejscowości Lenino w graniczącym z Rosją rejonie horeckim. Odwiedził tam „Muzeum polsko-radzieckiego braterstwa broni” (upamiętnia Bitwę pod Lenino z udziałem Ludowego Wojska Polskiego) i stwierdził, że jest to „ważne miejsce dla obecnych i przyszłych pokoleń”. W rozmowie z rządowymi białoruskimi mediami powiedział, że będąc na Białorusi chce zajmować się "poprawą relacji polsko-białoruskich". Uderzał też w polskie media. Przez propagandę Łukaszenki jest nazywany „polskim dysydentem”. 

Polityka
Tajny dokument niemieckiego ambasadora. Ponura wizja USA pod władzą Trumpa i Muska
Polityka
Francis Fukuyama komentuje powrót Donalda Trumpa do Białego Domu. „Spodziewam się ogólnej destabilizacji”
Polityka
Inauguracja Donalda Trumpa przeniesiona. Przyszły prezydent USA dał służbom trzy dni
Polityka
Co o Musku sądzą Niemcy i Brytyjczycy? Jednoznaczne wyniki sondażu
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Polityka
Wyniki wyborów prezydenckich w USA od II wojny światowej. Zwycięzcy, przegrani, kontrowersje
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego