Julian Assange może odwołać się od decyzji ws. ekstradycji do USA

Dwóch sędziów Wysokiego Trybunału (High Court) Wielkiej Brytanii orzekło, że Julian Assange, twórca WikiLeaks, może odwołać się od decyzji brytyjskiego rządu ws. jego ekstradycji do USA.

Publikacja: 20.05.2024 14:12

Julian Assange

Julian Assange

Foto: AFP

Orzeczenie oznacza, że prawdopodobnie rozpoczyna się wieloletnia batalia prawna o ekstradycję Assange'a do USA.

Julian Assange chce korzystać w USA z ochrony jaką daje pierwsza poprawka do konstytucji

W USA Assange usłyszałby 17 zarzutów dotyczących szpiegostwa i jeden zarzut niewłaściwego wykorzystania komputera w związku z opublikowaniem przez WikiLeaks, przed 15 laty, tajnych dokumentów USA.

Czytaj więcej

Ekstradycja Juliana Assange'a do USA. Decyzja się opóźnia

Assange spędził ostatnich pięć lat w brytyjskim więzieniu po tym jak przez siedem lat ukrywał się na terenie ambasady Ekwadoru w Londynie.

Prawnicy Assange'a przekonują, że USA nie zapewniają „wystarczających gwarancji”, że twórca WikiLeaks będzie mógł korzystać z ochrony, jaką zapewnia wolność prasy, jeżeli zostanie wydany USA.

Assange, obywatel Australii powołuje się na pierwszą poprawkę do konstytucji USA, mówiącej o wolności słowa i twierdzi, że publikując niejawne amerykańskie dokumenty w WikiLeaks korzystał z niej jako dziennikarz.

Wysoki Trybunał uznał, że jeśli Assange nie będzie mógł korzystać z ochrony zapewnianej przez pierwszą poprawkę do konstytucji USA, wówczas jego ekstradycja do Stanów Zjednoczonych byłaby niezgodna z Europejską Konwencją Praw Człowieka

Gdyby orzeczenie Wysokiego Trybunału było niekorzystne dla Assange'a, zostałby on wydany USA.

Jak długi wyrok grozi w USA Julianowi Assange'gowi?

Amerykańska prokuratura zarzuca Assange'owi, że ten zachęcał i pomagał analitykowi wywiadu amerykańskiej armii, Chelsea Manning, w kradzieży niejawnych dokumentów amerykańskiej armii.

Obrońcy Assange'a przekonują, że jest on dziennikarzem, który ujawnił naganne zachowania amerykańskich żołnierzy w Iraku i Afganistanie. Wydanie go USA narażałoby go na „politycznie motywowane prześladowania” i stwarzałoby ryzyko, że będzie pozbawiony prawa do sprawiedliwego procesu.

Amerykańska administracja przekonuje, że działania Assange'a wykraczają poza swobodę jaką gwarantuje dziennikarzom konstytucja USA. 

Wysoki Trybunał uznał, że jeśli Assange nie będzie mógł korzystać z ochrony zapewnianej przez pierwszą poprawkę do konstytucji USA, wówczas jego ekstradycja do Stanów Zjednoczonych byłaby niezgodna z Europejską Konwencją Praw Człowieka, która również gwarantuje wolność słowa i wolność mediów.

Assange nie pojawił się w sądzie z przyczyn zdrowotnych. Jego prawnicy twierdzą, że w USA mógłby zostać skazany na 175 lat więzienia.

Orzeczenie oznacza, że prawdopodobnie rozpoczyna się wieloletnia batalia prawna o ekstradycję Assange'a do USA.

Julian Assange chce korzystać w USA z ochrony jaką daje pierwsza poprawka do konstytucji

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Panika w partii Joe Bidena. „Czujemy się, jakby ktoś próbował nam wyprać mózgi”
Polityka
Skrajna prawica zwyciężyła. Le Pen u progu przejęcia władzy
Polityka
Le Pen szturmuje Francję. Kogo wybiorą Francuzi
Polityka
Rekordowa frekwencja w wyborach we Francji. Najlepsza od prawie 40 lat
Polityka
Rosja wzmacnia wojnę hybrydową. „W tej chwili szuka słabych punktów Zachodu”