Rząd o obronie cywilnej. Władysław Kosiniak-Kamysz: Wszyscy będziecie przeszkoleni

Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz i szef MSWiA Marcin Kierwiński na wspólnej konferencji prasowej przedstawili założenia ustawy o obronie cywilnej.

Aktualizacja: 22.03.2024 13:34 Publikacja: 22.03.2024 13:18

Władysław Kosiniak-Kamysz w Sejmie

Władysław Kosiniak-Kamysz w Sejmie

Foto: PAP/Piotr Nowak

arb

- Musimy nadrobić zaległości po naszych poprzednikach — mówił wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Władysław Kosiniak-Kamysz: Musimy być gotowi na każdy scenariusz jako społeczeństwo

- Ustawa o obronie ojczyzny wygasiła ustawę o obronie cywilnej, ochronie ludności. Poprzednicy zajmowali się kłótniami między sobą, sporami, a nie zajmowali się bezpieczeństwem Polaków. Wiele o bezpieczeństwie mówili, niewiele dla bezpieczeństwa robili — kontynuował.

- Wojsko, siły zbrojne Rzeczpospolitej, siła w NATO to gwarancja polskiego bezpieczeństwa. Ale patrząc na przykład od dwóch lat heroicznie walczącej Ukrainy nie byłoby możliwości udzielenia jej wsparcia, gdyby nie opór ludności w pierwszych dniach, w pierwszych tygodniach. Zatrzymanie ofensywy rosyjskiej na Kijów stało się dzięki zaangażowaniu całego społeczeństwa. To nie może być ruch chaotyczny i spontaniczne pospolite ruszenie. Określone musi być w strukturze państwa działanie obrony cywilnej i ochrony ludności — tłumaczył szef MON.

Czytaj więcej

100 dni rządu Tuska. Wyzwania i niezrealizowane obietnice

- Jesteśmy do tego gotowi, pan minister przygotował założenia ustawy, która już niedługo trafi do konsultacji społecznych, ale już dziś jest analizowana z samorządowcami, którzy będą odgrywać kluczową rolę. Samorząd jest naszym podstawowym partnerem. Sam rząd nie wystarczy, potrzebni są dobrzy gospodarze — mówił wicepremier.

- Musimy być gotowi na każdy scenariusz jako społeczeństwo. Nie mówimy tego, aby kogokolwiek straszyć, ale aby odstraszyć naszych przeciwników — dodał.

Na czele obrony cywilnej Rzeczpospolitej stanie minister spraw wewnętrznych i administracji

Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier

- Imperium zła, które się odradza musi wiedzieć: całe społeczeństwo polskie jest gotowe do obrony ojczyzny. W momencie zagrożenia państwo broni się nie tylko jednostkami wojskowymi, broni się całą swoją mocą, czyli mocą wszystkich swoich obywateli. To jest nasza największa armia, największa broń, największa siła. Ludzie, mieszkańcy, obywatele są naszą największą siłą. Ale żeby to się stało każdy musi wiedzieć co ma robić - tłumaczył.

Szef MSWiA stanie na czele obrony cywilnej

- Tym zajmuje się ustawa o obronie cywilnej i ochronie ludności. To będzie jeden z najważniejszych aktów prawnych przyjmowanych w tej kadencji parlamentu — podkreślił Kosiniak-Kamysz.

- Wszyscy będziecie przeszkoleni — mówił też szef MON zwracając się do oglądających konferencję.

- Na czele obrony cywilnej Rzeczpospolitej stanie minister spraw wewnętrznych i administracji — dodał.

Czytaj więcej

Lewica proponuje małą ustawę o schronach

- Czerpiemy wzorce z doświadczeń skandynawskich — zaznaczył.

- Ze względu na to co obserwujemy za wschodnią granicą mówimy o sytuacji skrajnej. Ale ochrona ludności to też sytuacje nadzwyczajne wynikające ze stanów klęsk żywiołowych, skażeń, które po prostu w życiu codziennym mogą się zdarzyć - mówił z kolei Kierwiński.

- Bezpieczeństwo obywateli jest dla rządu priorytetem. Nasi poprzednicy wprowadzili gigantyczny chaos — dodał.

- Nasi poprzednicy zniszczyli procedury łączące różne instytucje państwa, które mają działać na rzecz ochrony ludności. My te rozwiązania będziemy przywracać. Ochrona ludności, obrona cywilna to rzeczy, które dzieją się na każdym poziomie naszego państwa. Dlatego w ten proces muszą być włączone władze samorządowe — przekonywał.

- A nad tym wszystkim musi być państwo, które udostępnia zasoby — dodał.

Sześć filarów założeń ustawy o obronie cywilnej

1. System ostrzegania, alarmowania i przewidywania sytuacji niebezpiecznych
2. Plany zabezpieczenia ludności i przyjęcia ludności
3. Schrony i ukrycie dla ludności
4. Wzmocnienie społecznej odporności
5. Budowanie zasobów i struktury ochrony ludności
6. Funkcjonowanie ochrony ludności w czasie wojny

- Mówimy o systemie hierarchicznym — od gminy, do państwa. Plany i procedury będą działać na każdym poziomie — zapowiedział Kierwiński. - W zależności od tego na jakim obszarze występuje niebezpieczeństwo - dodał.

Szczególną uwagę szef MSWiA poświęcił tematyce schronów. - Wprowadzimy jasne i bezpieczne kryteria do prawa budowlanego co do tego w jaki sposób mają być budowane nowe obiekty. Wprowadzimy system budowy i dofinansowania takich rozwiązań - mówię zarówno o budowlach ochronnych, które nazywa się schronami czy też miejsca, gdzie ludność może w krótkim horyzoncie czasowym się ukryć. Wprowadzimy jasne kryteria ewidencjonowania takich obiektów — zapowiedział. - Zrobimy dokładny audyt tych zasobów, które mamy teraz, tak, by jak najwięcej ludności Polski, gdy przyjdzie niebezpieczeństwie, mogło znaleźć schronienie — dodał.

Polityka
Gwarancje NATO dla Ukrainy. Co zdradzili w Warszawie Tusk z Zełenskim
Polityka
Karol Nawrocki zdradza, co powiedziałby Wołodymyrowi Zełenskiemu
Polityka
Zełenski spotkał się z Tuskiem. "Niepodległa Ukraina to bezpieczna Polska"
Polityka
Kaczyński jak Nawrocki ws. Ukrainy w UE i NATO. „Powiedziałem prezydentowi prosto w oczy”
Polityka
Krzysztof Bosak został zapytany o mowę nienawiści. Porównał internet do knajpy