Sebastian Kaleta: TK nie miał nad czym pracować, bo obecna większość nie składała wniosków

- Proszę pojechać na Aleję Szucha w Warszawie. Tam pracują sędziowie, wydają orzeczenia - mówił w rozmowie z RMF FM polityk Suwerennej Polski, poseł klubu PiS, Sebastian Kaleta, który przekonywał, że "Trybunał Konstytucyjny funkcjonuje".

Publikacja: 05.03.2024 07:24

Julia Przyłębska

Julia Przyłębska

Foto: Paweł Supernak, PAP

arb

Kaleta był pytany o zapowiedzianą przez nową większość uchwałę Sejmu, która wezwie sędziów Trybunału Konstytucyjnego do rezygnacji ze stanowisk, co umożliwi rekonstrukcję Trybunału.

Sebastian Kaleta o uchwale ws. TK: To gigantyczne naruszenie konstytucji

- Mamy trójpodział władzy. Władza ustawodawcza, a raczej uchwałodawcza, uzurpuje sobie prawo do stania ponad wszystkimi władzami w Polsce. Chcą rządzić uchwałami, które nie są źródłami prawa. Apel ten nie zasługuje na poparcie. Każdy sędzia TK cieszy się niezależnością wynikającą z konstytucji oraz dziewięcioletnią kadencją - mówił były wiceminister sprawiedliwości.

- Uchwała o której mowa jest gigantycznym naruszeniem konstytucji. To jest taki nacisk na niezawisłość sędziowską, jakiego nie było. Posłowie, którzy stanowią aktualną większość parlamentarną mówią sędziom co mają robić - podkreślał.

A co z argumentami, że niezbędna jest naprawa TK, który — zdaniem większości rządzącej — nie funkcjonuje?

Czytaj więcej

Tomasz Pietryga: Dlaczego koalicja szybko nie odbije Trybunału Konstytucyjnego?

Poseł Suwerennej Polski: Trybunał Konstytucyjny jest obiektywny

- Trybunał Konstytucyjny funkcjonuje. Dziś próbuje się tworzyć temat zastępczy wobec gigantycznych protestów rolników. Były protesty w ubiegłym tygodniu, szykują się następnie (rolnicy zapowiedzieli protest w Warszawie na 6 marca — red.) - odpowiedział Kaleta.

- Proszę pojechać na Aleję Szucha w Warszawie. Tam pracują sędziowie, wydają orzeczenia — przekonywał.

Kaleta mówił też, że "Trybunał Konstytucyjny jest obiektywny". - Tylko, że nowa władza oczekuje, że będzie podległy tej władzy. Ten projekt tzw. reformy to jest jak u Orwella, odwracanie pojęć. Ta reforma polega na tym, że Tusk razem ze swoją koalicją wybierze sobie sędziów na nowo. Chodzi o to, by wymieniono wszystkich sędziów - stwierdził Kaleta.

Ile wniosków do TK w ostatnich ośmiu latach złożyła aktualna władza, będąca wówczas w opozycji, skoro miała do tego prawo? Zero

Sebastian Kaleta, poseł Suwerennej Polski

Sebastian Kaleta o propozycjach zmian w Trybunale Konstytucyjnym: Donald Tusk chce mieć pełnię władzy

- Trybunał Konstytucyjny istnieje zgodnie z regułami konstytucyjnymi. Z tego projektu wiemy, że Donald Tusk jest tak zachłanny na władzę, że chce przejąć TK tu i teraz — dodał.

- Faktycznym celem tej zmiany jest przejęcie Trybunału przez Tuska i jego kolegów — podsumował Kaleta.

- Tusk chce mieć pełnię władzy nie patrząc na prawo — mówił też. - Sędziowie zasiadający w Trybunale są pełnoprawnymi sędziami bo złożyli przysięgę przed prezydentem - podkreślił.

A co z argumentem, że obecny Trybunał Konstytucyjny wydaje znacznie mniej orzeczeń niż przed 2015 rokiem? W 2011 roku TK wydał 59 werdyktów, a w 2024 — jak dotąd — jeden.

- Ile wniosków do TK w ostatnich ośmiu latach złożyła aktualna władza, będąca wówczas w opozycji, skoro miała do tego prawo? Zero — odparł dodając, że Trybunał nie miał nad czym pracować.

Polityka
Prof. Antoni Dudek: Mentzen trudniejszy dla Trzaskowskiego niż Nawrocki
Panel Transformacji Energetycznej
Czas na szeroką debatę o transformacji energetycznej
Polityka
Estera Flieger: Tusk nie widzi potrzeby świętowania tysięcznej rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego
Polityka
Aleksander Kwaśniewski zdradził, na kogo zagłosuje w wyborach prezydenckich
Polityka
Pegasus wrócił? Przemysław Wipler: Służby miały kupić podobny system
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Polityka
Pałac Prezydencki: Kampania prezydencka przyspiesza. Kto wygrywa w internecie?
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście