Robert Bąkiewicz namalował symbole Polski Walczącej na fasadzie ministerstwa. Reaguje policja

Ze ściany w budynku Ministerstwa Klimatu i Środowiska zdjęto tablice upamiętniające Żołnierzy Wyklętych oraz symbol Polski Walczącej. Resort poinformował, że powodem jest rozpoczynający się remont. Robert Bąkiewicz, kandydat PiS w wyborach parlamentarnych, namalował sprayem symbole Polski Walczącej na fasadzie budynku ministerstwa.

Publikacja: 26.01.2024 09:30

Robert Bąkiewicz

Robert Bąkiewicz

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Sprawę zdjęcia tablic nagłośnili posłowie Prawa i Sprawiedliwości. "W gmachu ministerstwa zdemontowano tablice poświęcone Żołnierzom Wyklętych. Skandal!! Dyrektor Generalna nie ma pojęcia kto wszedł do strefy ochronnej i to zrobił. Kompromitacja" - pisał w mediach społecznościowych Michał Woś. 

Rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska Hubert Różyk poinformował Interię, że powodem zdjęcia tablic jest rozpoczynający się w budynku remont.  Zostały zabezpieczone i znajdują się w Ministerstwie. Posłowie z klubu PiS przyszli z kolejną już interwencją do MKiŚ i w bardzo emocjonalny sposób chcieli uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Odpowiemy na wszystkie te kwestie — powiedział. 

Informacja o rozpoczynającym się w budynku resortu remoncie nie dotarła prawdopodobnie do Roberta Bąkiewicza, kandydata PiS w wyborach parlamentarnych, który postanowił w nocy z czwartku na piątek namalować symbole Polski Walczącej na fasadzie budynku ministerstwa.

Robert Bąkiewicz twierdzi, że minister Hennig-Kloska kazała zdjąć tablicę upamiętniającą żołnierzy niezłomnych

— Rząd Donalda Tuska po przejęciu władzy niszczy wszystko to, co polskie i narodowe. Zdejmuje symbole narodowe i krzyże — tłumaczył swoje działanie.

— Teraz nauczymy ich polskości. Mam nadzieje, że pani minister, kiedy przyjdzie jutro do pracy, zobaczy znaki Polski Walczącej - kontynuował Bąkiewicz.

Apelował również, by inni podobnie postępowali w „całej Polsce”.

- Używanie w aktach wandalizmu przez pana Bąkiewicza znaku Polski Walczącej nie jest na pewno oddawaniem szacunku wszystkim bohaterom, którzy walczyli za naszą niepodległość. W ministerstwie mamy ogromny szacunek do wszystkich bohaterów. Rozpoczęliśmy remont i pewne tablice zostały zdjęte, by je zabezpieczyć - powiedziała Onetowi ministra Paulina Hennig-Kloska.

- Dział prawny zajmuje się w tej chwili tą sprawą i na pewno będzie zgłoszenie do odpowiednich służb - zapowiedziała.

Reakcja policji na działanie Roberta Bąkiewicza

W piątek oświadczenie w sprawie nocnego zdarzenia przed siedzibą Ministerstwa Klimatu i Środowiska wydała Komenda Stołeczna Policji.

„W związku z nagraniem opublikowanym w mediach społecznościowych sprzed siedziby Ministerstwa Klimatu i Środowiska, policja prowadzi czynności w kierunku art. 108 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Zgromadzony materiał dziś zostanie przekazany do Prokuratury” - poinformowano.

Robert Bąkiewicz nie dostał się do Sejmu

Robert Bąkiewicz, kandydat Suwerennej Polski w wyborach do Sejmu, w latach 2017-2023 prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, wieloletni organizator Marszu Niepodległości nie dostał się do Sejmu.

Bąkiewicz startował w wyborach z ostatniego miejsca z listy PiS w okręgu nr 17, obejmującego m.in. Radom. Uzyskał 4354 głosy.

Polityka
Kampania prezydencka będzie krótsza po śmierci papieża Franciszka
Polityka
Wielkanoc to polityczna pauza. Ale przy stole kampania wyborcza toczy się dalej
Polityka
Zaginione dzieła sztuki z Polski. Trop urywa się w Niemczech
Polityka
Ministerstwo Cyfryzacji zmieni nazwę jednej z usług? Powodem wulgarny akronim
Polityka
Sondaż: Którzy kandydaci najbardziej skorzystali na debatach prezydenckich?