W ostatnich wyborach Polacy głosowali, gdzie chcieli

Prawie 1 milion 100 tys. Polaków w ostatnich wyborach zmieniło miejsce głosowania - wynika z rządowych danych, które poznała „Rzeczpospolita”. Do Warszawy „dopisało się” aż blisko 120 tys. osób.

Aktualizacja: 19.12.2023 06:32 Publikacja: 18.12.2023 18:06

W ostatnich wyborach Polacy głosowali, gdzie chcieli

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Za rekordem frekwencyjnym ostatnich wyborów parlamentarnych stoi nie tylko mobilizacja młodych oraz kobiet ale również ułatwienia jakie przyniósł nam Centralny Rejestr Wyborców - pozwolił on głosować nam w dowolnym okręgu wyborczym w kraju bez meldunku, na deklarację za jednym kliknięciem myszką w internecie. Z danych ministerstwa cyfryzacji, jakie otrzymała „Rzeczpospolita” wynika, że skorzystało z tego  aż 1 milion 91 tys. 170 wyborców, głównie młodych od 18 do 35 roku życia, z czego 835 tys. osób zmieniło gminę w której chcieli zagłosować  — stanowili oni blisko trzy czwarte osób, które zmieniły miejsce głosowania na wybory parlamentarne 15 października. Rekord padł w gminie Cisna na Podkarpaciu, gdzie jednorazowo do rejestru dopisało się 840 osób co stanowiło aż 29 proc. liczby mieszkańców. Na drugim miejscu był Sulejówek — 17 proc.  Tylko w czterech gminach na 2,5 tys. nie dokonano zmian w rejestrze — to m.in. Sosnowice i Przytuły.

Pozostało 84% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Polityka
Kogo PiS poprze w wyborach prezydenckich? Jest decyzja
Polityka
Kiedy Lewica przedstawi swoją kandydatkę na prezydenta? Biedroń o „czarnym koniu”
Polityka
Sondaż: Koalicja PiS z Konfederacją? Oto jak widzą taką możliwość wyborcy obu partii
Polityka
PiS szykuje się do wystawienia kandydata. Nawrocki jako "kandydat obywatelski"
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
Hołownia na bakier z "lex Hołownia". Szybkie procedury wciąż częste w Sejmie