USA: Nieudany test rakiety międzykontynentalnej. Armia musiała ją zdetonować

Siły Powietrzne USA musiały zdetonować rakietę międzykontynentalną Minuteman III nad Pacyfikiem w czasie testu tej broni, który zakończył się niepowodzeniem.

Publikacja: 02.11.2023 05:10

Pocisk Minuteman III po wystrzeleniu z bazy w Kalifornii musiał zostać zdetonowany nad Pacyfikiem

Pocisk Minuteman III po wystrzeleniu z bazy w Kalifornii musiał zostać zdetonowany nad Pacyfikiem

Foto: EPA/YONHAP

arb

Decyzję o zdetonowaniu pocisku Minuteman III podjęto w związku z wykryciem anomalii w zachowaniu rakiety po jej wystrzeleniu z bazy Sił Kosmicznych Vandenberg w Kalifornii.

Amerykanie stworzą zespół, który ustali powód nieudanego testu rakiety Minuteman III

Pocisk, który brał udział w nieudanej próbie, nie był uzbrojony w głowicę.

Nieudany test pocisku międzykontynentalnego obserwowała delegacja z Korei Południowej, w związku z nowym porozumieniem o współpracy w zakresie bezpieczeństwa podpisanym przez USA i Koreę Południową w tym roku.

Siły Powietrzne USA nie podają jaki charakter miała wykryta anomalia. Sprawę ma zbadać specjalnie utworzona grupa, która dokona analizy przeprowadzonej próby. "Ponieważ anomalie mogą pojawić się ze względu na wiele czynników (...) potrzebna jest dokładna analiza, by zidentyfikować przyczynę" - głosi oświadczenie Sił Powietrznych USA.

"Dowództwo uczy się na każdej próbie" - napisała kpt Lauren Linscott w wydanym oświadczeniu. "Zbieranie danych po próbach pozwala ustalić (problemy) i poprawić kwestie związane z systemem uzbrojenia, by zapewnić niezawodność i precyzję (rakiety) Minuteman III" - czytamy w komunikacie.

Jaki zasięg ma amerykańska rakieta Minuteman III?

Minuteman III to rakieta międzykontynentalna zdolna do przenoszenia głowic atomowych, zaprojektowana przez koncern Boeing. Rakieta ma stanowić trzon arsenału środków strategicznych USA. Jej zasięg wynosi ponad 9,6 tys. km, a prędkość jej poruszania to nawet 24 tys. km na godzinę.

Ok. 400 pocisków Minuteman III znajduje się w bazach Sił Powietrznych USA w Wyoming, Montanie i Dakocie Północnej.

W przeszłości dochodziło już do nieudanych testów pocisku Minuteman III. W 2021 roku Siły Powietrzne USA poinformowały, że odwołały zaplanowany test pocisku, tuż przed jego wystrzeleniem, z nieujawnionego powodu. Z kolei w czasie testu z 2018 roku pocisk musiał zostać zdetonowany nad Pacyfikiem po wykryciu anomalii w jego zachowaniu.

Polityka
„Rzecz w tym”: Zełenski i Tusk przedstawili w Warszawie zarys planu pokojowego
Polityka
Wpadka kandydata Donalda Trumpa na szefa Pentagonu. Chodzi o Koreę Północną
Polityka
Były premier Gruzji zaatakowany w Batumi. Napastnikami mieli być parlamentarzyści
Polityka
Trump chce Grenlandii. W Chinach wywołało to pytania o Tajwan
Polityka
Izrael umieścił ładunki wybuchowe w irańskich wirówkach do wzbogacania uranu?