Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy okupowany przez Rosjan Sewastopol był celem ataku rakietowego. W mieście wybuchł pożar.
- Rząd przesłał Status Rzymski do parlamentu. (...) To nie jest krok przeciwko Rosji, ale jest związany z kwestiami naszego bezpieczeństwa - podkreślił Paszynian
Paszynian przypomniał, że Armenia rozpoczęła proces ratyfikacji w grudniu 2022 roku. - Niestety, doszło do niefortunnego zbiegu okoliczności w kontekście stosunków między Rosją a MTK - powiedział, odnosząc się do faktu, że w marcu Trybunał w Hadze wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i rzeczniczki praw obywatelskich Marii Lwowej-Biełowej pod zarzutem nielegalnej deportacji ukraińskich dzieci.
Armenia podpisze Statut Rzymski. Tłumaczy sytuacją w Górskim Karabachu
- Rozumiemy, że tworzy się negatywny lub niepokojący kontekst, ale nie możemy zamrozić naszych stosunków i naszych zobowiązań wobec innych partnerów - powiedział Paszynian.
Dodał, że chęć ratyfikacji statutu przez Armenię jest związana z napięciami na granicy z Azerbejdżanem. - Ratyfikujemy, ponieważ chcemy, aby wydarzenia z września 2022 r., wydarzenia z maja 2021 r. (momenty eskalacji w Górskim Karabachu - red.) zostały zbadane przez Międzynarodowy Trybunał Karny - podkreślił Paszynian.