Polscy lekarze rozpoczęli badania Micheila Saakaszwilego

Grupa polskich lekarzy rozpoczęła kompleksowe badania lekarskie byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki.

Publikacja: 12.07.2023 22:22

Zdalne przesłuchanie Saakaszwilego w sądzie w Tbilisi, w sprawie jego zwolnienia z powodów zdrowotny

Zdalne przesłuchanie Saakaszwilego w sądzie w Tbilisi, w sprawie jego zwolnienia z powodów zdrowotnych, 22 grudnia 2022 r.

Foto: PAP/EPA, ZURAB KURTSIKIDZE

amk

Micheil Saakaszwili od 2021 roku odsiaduje sześcioletni wyrok za „nadużycie władzy” podczas swojej prezydentury. Zdaniem uwięzionego polityka, wyrok gruzińskiego sądu był motywowany politycznie.

Podczas pobytu w gruzińskim więzieniu stan zdrowia Micheila Saakaszwilego znacznie się pogorszył. Problemy zdrowotne Saakaszwilego zaczęły się jesienią 2021 r., kiedy rozpoczął strajk głodowy w proteście przeciwko zatrzymaniu go przez gruzińskie organy ścigania.

Prawnicy polityka sądzą, że został on w więzieniu otruty.

Czytaj więcej

Czy celem władz Gruzji jest śmierć Saakaszwilego?

Powołana przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich Gruzji grupa ekspertów medycznych pod koniec lutego poinformowała o gwałtownym pogorszeniu stanu Saakaszwilego i zagrożeniu wieloma powikłaniami, które mogą doprowadzić do śmierci.

Gruzińskie sądy kilkakrotnie odmawiały wysłania byłego prezydenta na leczenie za granicę, które zaoferowała także Ukraina.

Gruziński rząd wyklucza przekazanie Saakaszwilego na leczenie do innego kraju. Gruzińskie władze przekonują, że mówienie o krytycznym stanie Saakaszwilego jest częścią kampanii PR, a on sam jest przestępcą, który „udaje, żeby się uwolnić”.

4 lipca gruziński minister sprawiedliwości Rati Bregadze powiedział, że ministerstwo złożyło w listopadzie ubiegłego roku ofertę włączenia lekarzy wybranych przez Micheila Saakaszwilego w proces jego leczenia, ale jego rodzina wysłała oficjalne pismo do ministerstwa dopiero cztery miesiące później. a wniosek był niekompletny.

Saakaszwilego badają polscy lekarze

W środę premier Mateusz Morawiecki poinformował, że na jego polecenie polscy lekarza rozpoczęli kompleksowe badanie Saakaszwilego.

Rozpoczęcie badań potwierdził także gruziński portal Civil.ge

"Misja medyczna Unii Europejskiej odwiedza Micheila Saakaszwilego w klinice VIVAMED po tym, jak Ministerstwo Zdrowia ostatecznie zezwoliło zagranicznym lekarzom na przeprowadzenie badań lekarskich byłego prezydenta Gruzji" - pisze portal.

Polscy lekarze mają ustalić, czy Saakaszwili otrzymuje odpowiednie leczenie w klinice.

Lekarze z polskiej kliniki badali Saakaszwilego w marcu

W marcu 2023 roku Gruzja zezwoliła polskim lekarzom na zbadanie Saakaszwilego.

Ale choć polskiemu zespołowi medycznemu przyznano dostęp do więźnia, nie zezwolono na jego wyjazd na leczenie za granicę.

Portal newsgeorgia.ge informował wówczas, że klinika VIVAMED, której lekarze podjęli się badania polityka, wątpi w celowość dalszego pobytu w niej byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego i zamierza zwrócić się w tej sprawie do służby penitencjarnej.

Klinika podała w oświadczeniu, że Saakaszwili zgadza się jedynie na leczenie objawowe, które może otrzymać w każdej innej placówce i nie wyraża zaufania do personelu medycznego.

„Pacjent rezygnuje z proponowanego toku leczenia, zwłaszcza jeśli ten czy inny lek lub zabieg ma pozytywny wpływ na jego subiektywne lub obiektywne dane” – przekazała wówczas klinika, podkreślając, że nie chce ponosić „strat wizerunkowych” ”.

Polityka
„Rzecz w tym”: Zełenski i Tusk przedstawili w Warszawie zarys planu pokojowego
Polityka
Wpadka kandydata Donalda Trumpa na szefa Pentagonu. Chodzi o Koreę Północną
Polityka
Były premier Gruzji zaatakowany w Batumi. Napastnikami mieli być parlamentarzyści
Polityka
Trump chce Grenlandii. W Chinach wywołało to pytania o Tajwan
Polityka
Izrael umieścił ładunki wybuchowe w irańskich wirówkach do wzbogacania uranu?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego